Ekonomika trpí, lidé ztrácí naději. Zatímco Evropa si oddechla, Čína zavádí lockdowny

Jana Václavíková Jana Václavíková
16. 9. 2022 6:13
Čínská vláda už dva a půl roku uplatňuje politiku nulové tolerance vůči koronaviru. A tak zatímco v Evropě už platí jen výjimečná opatření, životy milionů Číňanů jsou narušeny dlouhými lockdowny. To vše se negativně odráží i na ekonomice a vnímání vedení země.
Covid v Číně.
Covid v Číně. | Foto: Reuters

Poslední oběť koronaviru zaznamenala Čína v květnu. Povinnému testování se přesto nevyhnou lidé žijící v oblastech, kde se objevilo i jen několik případů nákazy. Testovat se musí i tibetští pastevci v zasněžených horách a kontrolou procházejí úlovky rybářů.

V pondělí testy v miliardové zemi odhalily pouhých 915 nově nakažených, většina z nich navíc neměla žádné příznaky, píše agentura Bloomberg

Přesto je 49 čínských měst v lockdownu různého typu - někde lidé smějí ven na nákup, jinde se mohou volně pohybovat pouze ve svém sousedství. Jsou ale oblasti, kde mají zcela zakázáno opustit své domovy.

To je případ obyvatel provincie S'-čchuan, kterou na začátku září zasáhlo silné zemětřesení, při němž zahynulo nejméně 93 lidí. "Nechoďte dolů!" přečetli si podle amerického deníku New York Times jednoho dne nájemníci jedné z výškových budov v hlavním městě Čcheng-tu. Informací z Číny je ale kvůli přísné kontrole sociálních sítí a odchozích zpráv málo.

Nejrůznější omezení se ještě minulý týden týkala 292 milionů lidí, týden předtím to bylo 161 milionů. Stejně jako u předchozích lockdownů i nyní si Číňané v karanténách stěžují na nedostatek potravin a nemožnost získat urgentní lékařskou péči. 

Lockdowny táhnou ekonomiku dolů

S uzávěrou města Čcheng-tu, které je jedním z finančních center v zemi, se omezila i produkce továren, které tu mají automobilky Volkswagen a Volvo, nebo firmy Foxconn, jež vyrábí součástky pro telefony iPhone. Kdy ve městě s 21 miliony obyvatel lockdown skončí, vláda neoznámila. 

Čínská ekonomika i kvůli tomu zpomaluje. Ještě na začátku letošního roku investiční banka Nomura předpokládala letošní růst ekonomiky o 4,3 procenta. Nyní odhady klesly na 2,7 procenta, uvádí list New York Times.

Drahé jsou pak i samotné uzávěry nebo jiná opatření. Joerg Wuttke, prezident Obchodní komory Evropské unie v Číně, uvedl, že jen jedno kolo masivního testování ve velkoměstě Šanghaj přišlo čínskou vládu na 30 milionů dolarů (735 milionů korun). A takových kol město zažilo hned několik, připomíná magazín The Atlantic.

Nicméně i přes ekonomické problémy zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Čína od politiky nulové tolerance vůči koronaviru ustoupila. "Spekulovalo se, že to skončí sjezdem, až bude znovuzvolen generální tajemník (komunistické) strany Si Ťin-pching," říká sinolog Jiří Hudeček o setkání, které se uskuteční v polovině října. "Teď se spekuluje, že tento postup bude pokračovat i dál, protože nic neukazuje na změnu. Když se podíváme na personální vývoj, tak ti, kteří podporovali toleranci viru, odešli z čínských hygienických úřadů," vysvětluje pro Aktuálně.cz. 

Sama vláda tento postup ospravedlňuje tím, že na rozdíl od Západu není ochotná nechávat lidi umírat ve velkém. V zemi je vysoký počet starých lidí, 15 procent populace není naočkováno a kvůli předchozím lockdownům nemají lidé ani vybudovanou imunitu proti viru. Zároveň na velký počet nemocných není místní zdravotnictví připraveno. "Simulace ukázaly, že ani s omikronem by to jejich zdravotnictví neutáhlo," líčí Hudeček. Varianta omikron je sice nakažlivější, ale obvykle přináší slabší průběh nemoci než její původní verze.

Ekonomické dopady mají podle sinologa dva aspekty. Ten první je bezprostřední, tedy že lidé nemohou pracovat a je nákladné lockdowny udržovat. Jako vážnější ale vidí druhý aspekt. "Hodně lidí ztrácí větší ambice a říká, že už se nebudou za ničím honit, když si nemůžou nic naplánovat. Z dlouhodobého hlediska je tohle větší problém, protože to snižuje motivaci a produktivitu i u lidí, kteří nejsou přímo zasaženi."

"Je to těžké, nic nedělám, jenom jdu spát," popsala agentuře Bloomberg pocity, které sdílí mnoho mladých lidí, Roxie Chuang z města Čcheng-tu. "Hodně z toho, co se děje v době pandemie, nedává žádný racionální smysl. Je to beznadějné," dodává. 

Bude mít Si opozici?

Přestože říjnový sjezd Komunistické strany Číny podle Hudečka nepřinese změnu ve vedení země, může naznačit, jakým směrem se budou covidová opatření ubírat. Kromě generálního tajemníka se budou volit také zástupci do Stálého výboru politbyra KSČ, nejužšího vedení země tvořeného sedmi lidmi.

Předpokládá se, že z pozice odstoupí vzhledem k vysokému věku vicepremiérka Sun Čchun-lan, která politiku nulového covidu podporovala. "Nahradí ji někdo jiný a podle toho můžeme hádat, jestli je naděje na nový přístup," říká Hudeček s tím, že nově obsazených míst bude rovnou několik.

"To určí, v jakém mocenském uspořádání bude Si pokračovat. Jestli mu jmenují jeho spojence, nebo bude v opozičním prostředí a bude muset hledat shodu."  

Video: Čínská megapole se bouří. Miliony lidí nemají co jíst

Sebestředná čínská megapole se bouří. Miliony lidí nemají, co jíst. | Video: Reuters, Twitter/Jerry4JI/Northrop Gundam/Patrick Madrid/Rodrigo Zeidan/yourannoncentral
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy