Čína tlačí na "neposlušné" západní firmy: Ruce pryč od Hongkongu, omluvte se za chybu

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 8. 2019 19:37
Luxusní západní módní značky se dostaly v Číně do problémů. Prodávaly trika s potiskem, který Hongkong a Tchaj-wan označoval jako samostatné země. Peking je vnímá jako své provincie a firmy nařkl z nerespektování politiky jedné Číny. Kdyby se společnosti neomluvily, jejich podnikání v zemi by bylo v ohrožení.

Potíže západních firem začaly fotografií trika od italské luxusní značky Versace, na kterém jsou natištěné názvy měst a zemí, kde leží. Kromě Londýna nebo Los Angeles se na něm objevil i Hongkong a Macao.

Snímek poté rozšířila na oblíbené čínské sociální síti Weibo jedna uživatelka. "Nedávno jsem tohle objevila a zajímalo by mě, jestli design tohoto trika znamená, že Versace podporuje nezávislost Hongkongu?" cituje její komentář server What’s On Weibo, který v zemi sleduje trendy na sociálních sítích.

Fotografie se brzy stala nejsledovanějším tématem na Weibo a uživatelé i komentátoři začali značku Versace obviňovat, že nerespektuje čínskou suverenitu, a vyzývat k jejímu bojkotu. Pokud by skutečně nastal, výrazně by zasáhl do hospodaření firmy. Podle amerického deníku The New York Times až třetinu luxusního zboží koupí čínští zákazníci.

S Versace dokonce ukončila spolupráci známá herečka Jang Mi, která značku propagovala. "Územní integrita a suverenita naší vlasti je posvátná a nedotknutelná," zdůvodnila.

Čínská lidová republika vnímá Hongkong, Macao a také Tchaj-wan jako své území a na jakékoliv zpochybňování svého území je velmi citlivá. Kritiku západních módních značek navíc umocnily přes dva měsíce trvající demonstrace v Hongkongu.

Italská firma i její hlavní návrhářka Donatella Versace se nakonec za potisk triček veřejně omluvila a výrobky zničila. "Nikdy jsem nechtěla nerespektovat čínskou národní suverenitu, a proto bych se chtěla osobně omluvit za tuto nepřesnost a úzkost, kterou jsme tím mohli způsobit," napsala.

Podobný motiv Číňané objevili i na tričkách dalších známých značek, jako jsou Calvin Klein, Givenchy, Valentino nebo Swarovski. Kritika a hrozba bojkotem i je přiměla k omluvě. 

Módní firmy však nejsou prvními zahraničními společnostmi, které se musely s podobným problémem potýkat. Loni síť luxusních hotelů Marriott označila Tchaj-wan, Tibet, Hongkong a Macao za samostatná území a čelila podobně tvrdé kritice.

Cenzorský úřad jim na týden zablokoval čínskou verzi jejich webových stránek a jako důvod k takovému zásahu uvedl "vážné porušení národního práva a zranění citů Číňanů".

Pravděpodobně největší akce proti zahraničním společnostem nedodržujícím politiku jedné Číny se uskutečnila loni. Více než čtyřicet zahraničních aerolinií obdrželo termín, do kterého musely na svých webových stránkách připojit za název Tchaj-wan slovo Čína. Kdyby to nesplnily, nesměly by v Číně létat.

Politika jedné Číny je požadavek, aby státy, které s ní chtějí navázat diplomatické vztahy, zároveň neměly styky na stejné úrovni s Tchaj-wanem, který Peking vnímá jako své výsostné území.

Tchaj-wan má ale už 70 let svou vlastní vládu a sedmnáct zemí světa jej uznává jako nezávislý stát. Česko mezi nimi není. 

Video: Smlouva Prahy s Pekingem? Přežijeme i bez ní, těžila z ní Čína, panda už je passé, říká Hřib

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 50 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy