Chcete klidnou dovolenou? Těmto letištím se vyhněte

Jana Černá
21. 7. 2013 17:10
V Pekingu či Šanghaji máte jen minimální šanci, že odletíte včas, ukázal průzkum
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Portland/Peking - Zdlouhavé čekání, turisté protestující na ranveji a záchranáři ošetřující omdlévající pasažéry z pozastavených letů.

Pokud se chystáte na dovolenou, pak se raději vyhněte letištím v Číně. Anebo se obrňte trpělivostí. Podle nejnovějšího žebříčku americké společnosti FlightStats totiž patří čínská letiště k těm nejhorším.

Z 35 nejvytíženějších letišť světa se na posledních dvou místech umístily Peking a Šanghaj. Spolu s tureckým Istanbulem se čínské destinace řadí k těm, kde se zpoždění týká více než poloviny letů.

Letiště Václava Havla v Praze skončilo jako deváté nejlepší z nejvýznamnějších evropských letišť, zpozdí se zde asi 22 % letů.

Jen pětina odletí včas

Pekingské letiště.
Pekingské letiště. | Foto: Reuters

Turisté, kteří se chystají cestovat přes Pekingské mezinárodní letiště, si mohou být téměř jisti, že jejich let se zpozdí. Jen 18 % letadel je totiž odsud odbaveno včas, dalších 23 % vzlétne do půl hodiny od plánovaného času.

Naopak ve 42 % případů se lidé odletu dočkají až po 45 minutách či později. Přes 5 % letů bylo v červnu zcela zrušeno. Více letů zastavilo už jen newyorské letiště LaGuardia, a to přes 6 %.

Šanghajské letiště Pudong je na tom se včasným odbavováním letů o 10 % lépe než Peking, přesto se zde na 71 % turistů zdrží déle, než by chtěli. V extrémním případě z loňského července dosáhlo takové "zdržení" letu do USA rekordních tří dnů.

Podobné extrémní situace často ústí ve stávky cestujících, kteří se někdy pokoušejí v protestu dostat až na ranvej, napsal The Wall Street Journal.

V dubnu loňského roku podle deníku rozeslala čínská Civilní letecká správa oběžník, ve kterém nabádala vedení letišť k lepší organizaci provozu. Rovněž ale upozorňovala na nutnost potrestání těch cestujících, kteří ve vzteku rozbíjí letištní pulty a přepážky.

Šest hodin na ranveji

Důvod zpoždění může být pokaždé jiný, lety se v Číně opožďují například i kvůli přílišnému znečištění (a tedy nízké viditelnosti) v cílové destinaci.

Bývalá letuška hongkongských aerolinek a současná přednášející na místní Polytechnické univerzitě se domnívá, že příčinou častých zpoždění může být také státní charakter čínských letišť, který stojí za špatným rozplánováním letů.

"Je těžké to zlepšit, protože - upřímně řečeno - tento sektor není natolik orientovaný na zisky," uvedla Clare Fung pro The Wall Street Journal. Vzpomněla si také na případ, kdy po šestihodinovém čekání na ranveji s vypnutou elektronikou musela její posádka přivolat záchranku pro několik omdlévajících turistů.

Podle odborníků oslovených deníkem může být dalším problémem přísná kontrola armády nad čínským vzdušným prostorem.

 

Právě se děje

Další zprávy