Caracas - Levicový venezuelský prezident Hugo Chávez po delší době zase udeřil.
Od prosincové porážky v referendu o změně ústavy omezoval své socialistické tendence a místo toho zaměřil pozornost na každodenní problémy Venezuelanů - nedostatek základních potravin nebo vysokou kriminalitu.
Ve čtvrtek však oznámil okamžité znárodnění cementárenského průmyslu. Tento krok se nicméně nedotkne korporací "impéria" (jak Chávez s oblibou nazývá Spojené státy), nýbrž jeho mexického souseda.
Chávez je přitom jedním z největších zastánců blízké kooperace států latinskoamerického regionu.
Mexiko kvůli znárodnění na kobereček povolalo venezuelského velvyslance. Ministerstvo zahraničí chce "udělat vše, co bude v jeho silách, aby ochránilo legitimní zájmy mexických společností v zahraničí".
Čtěte také: Venezuela řekla ne větší moci prezidenta Cháveze
Nejsou domy
Mexický Cemex kontroluje více než polovinu venezuelského trhu s cementem, dalšími dvěma velkými firmami jsou francouzský Lafarge a švýcarský Holcim Ltd. Prezident slíbil společnostem zaplatit finanční kompenzace.
Za Chávezovým rozhodnutím, které bylo oznámeno ve venezuelské televizi, stojí krize stavebního sektoru. Chybějí nové domy a prezidentovi stoupenci si stěžují.
Chávez z tohoto stavu viní právě cementárny, které se údajně málo zaměřují na domácí trh a svůj produkt vyvážejí do zahraničí.
Vloni prezident znárodnil firmu Cementos Andinos, která patřila kolumbijské společnosti Argos. A s nedostatkem nabídky na domácím trhu se hrozí radikálně vypořádat i v jiných odvětvích.
Hrozí i jinde
Minulý rok prezident provedl rozsáhlá znárodnění v telekomunikačním a energetickém sektoru. Nyní kvůli tomu vede mezinárodní arbitráž s americkým ropným gigantem ExxonMobil. Zabavením majetku pohrozil i potravinovým řetězcům, bankám a ocelárně Telnium Sildor.
Cemex je třetím největším světovým producentem cementu. Podle agentury Reuters je nepravděpodobné, že by společnost byla krokem Caracasu výrazně dotčena.
Více ji prý údajně trápí nynější krize stavebního průmyslu ve Spojených státech, kde není po kolapsu trhu s hypotékami o nové domy zájem.