Venezuela řekla ne větší moci prezidenta Cháveze

job, gaz
3. 12. 2007 14:40
Absolutní moc i sociální výhody Venezuela odmítla

Caracas- Venezuelská hlava státu svůj boj o absolutní moc prohrála. Těsně. Odpůrci prezidenta Huga Cháveze získali 51 procent hlasů, prezident 49.

Prezident už svou porážku uznal.

"Jsem klidný, doufám, že Venezuelané také. Nebuďte smutní ani sklíčení," vyzval Chávez své stoupence. "Těm, kteří hlasovali proti mým návrhům, bych chtěl poděkovat a pogratulovat jim," řekl dle BBC prezident.

Pokud by referendum dopadlo opačně, Chávez by na svoji funkci mohl kandidovat neomezeně, měl by přímou kontrolu nad centrální bankou, která spravuje rezervy zahraničních měn a devizové rezervy z ropných příjmů.

Mohl by zrušit reformu pozemkového vlastnictví, vybírat regionální politiky a nastavit 36hodinový pracovní týden s dalšími sociálními výhodami.

Reforma by přinesla ústavní zákaz genderové diskriminace nebo zajištění bezplatného univerzitního vzdělání.

Návrh měl řadu odpůrců především z řad studentů, ale i politiků a v poslední době také nemajetných vrstev obyvatelstva, které prezidenta zatím jasně podporovaly.

Někteří pozorovatelé se obávají, že po oznámení výsledku vypukne na některých místech Venezuely pouliční násilí. Podle předsedkyně Ústřední volební komise však hlasování proběhlo nezvykle klidně.

Ostrá předvolební kampaň

Chávez se už před referendem rozhodl například "zmrazit" vztahy se Španělskem a sousední Kolumbií, napadl CNN za to, že údajně vyzývala k jeho zabití. Jako nejnověji politický excentrik pohrozil Spojeným státům vypovězením diplomata i zastavením dodávek ropy, pokud se budou vměšovat do (pro něj příznivých) výsledků referenda.

Chávez už jedno referendum o ústavě vyhrál. Bylo to roku 1999 a podpořilo jej tehdy 71,8 procent hlasujících. Právě tato ústava měla být nyní novelizována, změnit se mělo 69 článků.

Třiapadesátiletý Chávez je u moci od roku 1999. Je přítelem kubánského vůdce Fidela Castra a íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Hodlá "dát moc lidu" a o svých oponentech hovoří jako o vlastizrádcích.

Vytrvale kritizuje USA, a ti, kdo hlasovali proti jeho reformám, prý vlastně odevzdali hlas americkému prezidentovi Georgi Bushovi.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy