Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez nikdy nezklame.
Od svého nástupu k moci v roce 1999 přišel s nepřebernou škálou populistických kroků a opatření, které měly zajistit, že ho lid jeho země opětovně zvolí do úřadu a nevyslyší hlas opozice, která usiluje o jeho odvolání.
Nyní přichází s návrhem zkrátit pracovní dobu na šest hodin. A zrušit ústavní článek omezující prezidentský mandát na dvě volební období.
Podle stávajícího znění ústavy by Chávez v prezidentských volbách v roce 2012 již nesměl znovu kandidovat. Někdejší plukovník parašutistických jednotek a neúspěšný pučista chce nyní prosadit, aby byl prezidentský mandát prodloužen ze šesti na sedm let.
A především: o nejvyšší úřad v zemi by podle něj měl mít možnost usilovat také politik, který jej už dvakrát po sobě zastával.
Jen tak je totiž možné zaručit, že se Venezuela nedostane do rukou kontrarevolucionářů a venezuelský socialismus 21. století bude nerušeně budován dále.
Vzhledem k tomu, že venezuelská opozice parlamentní volby v roce 2005 bojkotovala, má Chávez souhlas kongresmanů zaručen. Potřebnou podporu voličů mu v lidovém referendu o změně ústavy zajistí opatření přijatá "ve prospěch lidu" již dříve.
Vemte si valium
Patřilo k nim letošní znárodnění telekomunikačních společností a distributorů elektrické energie. A také projekt v hodnotě čtyř miliard dolarů, s jehož pomocí má být část těžby ropy, na níž se nyní podílejí zahraniční koncerny ConocoPhillips a Exxon Mobil, převedena na státní společnost PDVSA.
Již dříve vyvlastnila Chávezova vláda soukromé zemědělské usedlosti označené za "neproduktivní" a dala je do rukou lidových družstev.
Nyní chce zvýšit státní kontrolu nad centrální bankou a znemožnit převedení majetku firem, jimž hrozí znárodnění, do zahraničí.
Na adresu svých kritiků, jako je guvernér státu Zulia Maracaibo Manuel Rosales, rozhořčeně protestujících proti novým opatřením, Chávez pronesl: "Měli by si vzít prášky na uklidnění. Jak se to jenom jmenuje ach, valium."
Odstřelovací pušky a umělé ostrovy
Moc lidu by podle Chávezových plánů měl upevnit také nákup pěti tisíc pušek ruské výroby typu Dragunov a budování umělých ostrovů v Karibském moři. Ty mají "zřetelněji" vymezit venezuelské teritoriální vody oproti Trinidadu a Tobagu a Nizozemským Antilám.
Dragunov je odstřelovací puška, která byla v šedesátých letech vyvinuta z proslulého kalašnikova. V Iráku se stala nejúčinnější ruční zbraní používanou povstalci proti americkým jednotkám.
Chávez jimi chce vyzbrojit lidové milice, které se mají vedle 34.000 vojáků armády a 23.000 příslušníků národní gardy stát hlavní zárukou odražení případné zahraniční intervence.
Sto tisíc kalašnikovů již venezuelská vláda nakoupila od Ruska v nedávné minulosti. Spojené státy se obávají, že část z nich skončila v rukou Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a peruánské Světlé stezky.
Chávez v Íránu zavelel k boji proti imperialismu
"Satana ve Washingtonu" Chávez nepotěšil příliš ani tím, že navýšil export venezuelské ropy do Kuby, kterou tamějšímu vládci Fidelu Castrovi prodává za soudružskou "netržní" cenu. Letos by si Kuba měla přijít na 365 denních zásilek o objemu 95.000 barelů.