Evropská unie má nástroje a moc, jak prosadit migrační kvóty, řekl eurokomisař pro vnitro a migraci

ČTK ČTK
21. 3. 2017 19:15
Evropská unie má nástroje, prostředky a moc přesvědčit členské státy, aby respektovaly migrační kvóty, řekl eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Jaké nástroje a případné sankce má na mysli neupřesnil, uvedl však, že k tomu Brusel vydá do konce letošního září stanovisko.
Dimitris Avramopulos.
Dimitris Avramopulos. | Foto: Wikimedia Commons

Varšava - Evropská unie má prostředky, jak přesvědčit členské státy o potřebě přerozdělování migrantů. Ve Varšavě to v úterý prohlásil eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Stanovisko podle něj Brusel k této otázce vydá do konce letošního září.

Polsko stejně jako další státy visegrádské čtyřky včetně České republiky kvóty pro přerozdělování migrantů dlouhodobě odmítá. Z některých evropských metropolí, mimo jiné z Vídně nebo Berlína, se ozývají hlasy žádající citelné krácení unijních prostředků pro země, které přijímat uprchlíky nechtějí. Visegrádské státy ale takové návrhy odmítají.

Podle Avramopulose má Evropská unie "nástroje, prostředky a moc" přesvědčit všechny členské státy, aby relokační program respektovaly. O konkrétních státech eurokomisař nehovořil a o případných sankcích se nezmínil, napsala agentura Reuters.

Mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů má zajistit v průběhu dvou let přesun 160 000 žadatelů o azyl z přeplněného Řecka a Itálie. Zatím se ale podařilo přesunout jen necelých 15 000 osob.

Varšava argumentuje tím, že jde většinou o ekonomické migranty, nikoli válečné uprchlíky. Jejich přítomnost podle Polska může být i bezpečnostní hrozbou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 3 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy