CERN má další důkazy o existenci božské částice

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 3. 2013 15:14
Nové důkazy fyzici získali díky předběžné analýze veškerých loni získaných dat
Takhle nějak by mělo uvolnění a zánik tajuplné částice vypadat.
Takhle nějak by mělo uvolnění a zánik tajuplné částice vypadat. | Foto: CERN

Ženeva - Fyzika je zase o něco blíž definitivnímu prokázání existence takzvané božské částice - Higgsova bosonu. Ten nemá vysvětlit nic menšího než vznik vesmíru.

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) totiž na Moriondské konferenci představili další předběžné, ale velmi nadějné výsledky pokusů na Velkém hadronovém urychlovači částic (LHC).

Nadějné proto, že potvrzují červencové závěry, podle nichž se na největším urychlovači částic světa podařilo Higgsův boson na velmi krátký okamžik "vyrobit".

Ve čtvrtek publikované výsledky pokusu jsou založené na dvaapůlkrát větším objemu dat než ty červencové. Existence božské částice se tak jeví jako čím dál pravděpodobnější. Na konečný důkaz si ale musí věda ještě počkat.

Prokázání existence Higgsova bosonu je pro fyziky klíčové, protože je posledním chybějícím článkem v takzvaném základním modelu částicové fyziky. Na něm je postavena současná teorie o vzniku vesmíru. Boson je podle ní zodpovědný za veškerou hmotnost ve vesmíru.

Pokud by se ale poslední z jedenácti částic nenašla, budou muset fyzikové svou domněnku o dění v první biliontině sekundy po velkém třesku přehodnotit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

"Předběžné výsledky analýzy veškerých dat z roku 2012 jsou vynikající a podle mého názoru máme co dočinění s Higgsovým bosonem. I když bude ještě dlouho trvat, než zjistíme, o jaký druh Higgsova bosonu se jedná," napsal v tiskové zprávě CERNu jeho mluvčí Joe Incandela.

Některé teorie totiž hovoří o tom, že by těchto částic mohlo existovat víc. I v takovém případě by bylo nutné současné teorie přehodnotit.

Paradoxem je, že nadějná zpráva přichází v době, kdy je LHC dlouhodobě odstaven. Přístroj za 7,5 miliardy eur je mimo provoz od 14. února. Hlavním úkolem techniků bude vylepšit spojení mezi magnety, tak aby vydržely enormní nápor elektrického proudu, který jimi může procházet. Teprve to umožní LHC dosáhnout plného výkonu. Odstávka potrvá dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy