CERN odstavil urychlovač, jenž má vyrobit Higgsův boson

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2013 12:56
Opravy potrvají 2 roky, pak bude urychlovač schopen dosáhnout maximálního výkonu
Foto: Maximilien Brice / CERN

Ženeva - Další pátrání po Higgsově bosonu musí počkat. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) totiž na dva roky odstaví Velký hadronový urychlovač (LHC).

Největší urychlovač částic na světě, který byl spuštěn v roce 2008 pod francouzsko-švýcarskou hranicí, kvůli technickým závadám nikdy nedosáhnul plného výkonu a vědci ho na to teď chtějí připravit.

Přístroj za 7,5 miliardy eur byl odstaven ve čtvrtek ráno, 1734 magnetů, které paprsky v podzemním komplexu urychlují, však zahřeje na pokojovou teplotu až v sobotu. Teprve potom bude možné začít s opravami.

Jedná se o dosud nejdelší odstávku přístroje, jenž by měl prokázat, že jsou stěžejní teorie současné fyziky správné.

Hlavním úkolem techniků bude vylepšit spojení mezi magnety, tak aby vydržely enormní nápor elektrického proudu, které jimi může procházet, v případě, že dojde k závadě, tak jako se to stalo v roce 2008.

Už na konci roku 2011 CERN díky obřímu urychlovači objevil částici, která by mohla být Higgsovým bosonem, tedy jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky. Objev je ale třeba ještě prověřit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy