CERN odstavil urychlovač, jenž má vyrobit Higgsův boson

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2013 12:56
Opravy potrvají 2 roky, pak bude urychlovač schopen dosáhnout maximálního výkonu
Foto: Maximilien Brice / CERN

Ženeva - Další pátrání po Higgsově bosonu musí počkat. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) totiž na dva roky odstaví Velký hadronový urychlovač (LHC).

Největší urychlovač částic na světě, který byl spuštěn v roce 2008 pod francouzsko-švýcarskou hranicí, kvůli technickým závadám nikdy nedosáhnul plného výkonu a vědci ho na to teď chtějí připravit.

Přístroj za 7,5 miliardy eur byl odstaven ve čtvrtek ráno, 1734 magnetů, které paprsky v podzemním komplexu urychlují, však zahřeje na pokojovou teplotu až v sobotu. Teprve potom bude možné začít s opravami.

Jedná se o dosud nejdelší odstávku přístroje, jenž by měl prokázat, že jsou stěžejní teorie současné fyziky správné.

Hlavním úkolem techniků bude vylepšit spojení mezi magnety, tak aby vydržely enormní nápor elektrického proudu, které jimi může procházet, v případě, že dojde k závadě, tak jako se to stalo v roce 2008.

Už na konci roku 2011 CERN díky obřímu urychlovači objevil částici, která by mohla být Higgsovým bosonem, tedy jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky. Objev je ale třeba ještě prověřit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy