Autobusy z Aleppa jsou zase v pohybu. Město opouští poslední tisícovky lidí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 21. 12. 2016 21:08
Evakuace tisíců lidí z východní část největšího syrského města Aleppa, donedávna bašty protivládních povstalců, pomalu končí. Odjezd některých skupin se ale protahuje. Šedesát autobusů se třemi tisíci lidmi stálo v úterý 24 hodin na výjezdu z města. Navzdory dohodě o příměří a volném odchodu mezi povstalci a vládními vojáky syrského prezidenta Bašára Asada. Mezi oběma stranami panuje silná nedůvěra. I přesto má evakuace východního Aleppa skončit ve čtvrtek.
Foto: Reuters

Aleppo – Ulice jsou plné aut stojících ve frontě. Motory některých z nich běží, aby se jejich posádka zahřála. Venku sněží a mrzne. Evakuace východní části syrské metropole Aleppo se navzdory mezinárodní dohodě o volném odchodu civilistů i protivládních povstalců v úterý zastavila. Trvalo 24 hodin, než se autobusy s promrzlými pasažéry daly opět do pohybu.

Městem zněly z tlampačů poslední výzvy syrských vládních vojáků k opuštění domů. Civilisté a někteří povstalci se svými rodinami nasedli do aut a chystali se vyjet směrem k evakuačnímu koridoru. Ten se ale přestal pohybovat a ulice se ucpaly. Teprve ve středu se konvoj pomalu pohnul vpřed. 

Opoziční aktivisté večer informovali, že z města byla evakuována již poslední skupina povstaleckých bojovníků a Aleppo tak má pod kontrolou prezident Bašár Asad. Zástupci OSN to ale nepotvrdili.

Podle Moskvy, která je v konfliktu klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, se evakuace chýlí konci. "Doufáme, že už je to otázka jen maximálně jednoho nebo dvou dnů," prohlásil v úterý podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Se stejnými odhady přišli i protivládní povstalci. 

Oni se bojí

Ještě tentýž den se ale autobusy zastavily a z místa nepohnuly až do středy. Důvody zatím nejsou jasné. Povstalci už ale dřív upozorňovali na to, že území opustí až ve chvíli, kdy vládní vojáci umožní bezpečný odchod všem civilistům. Jejich slibům příliš nevěří. 

"Někteří obyvatelé se bojí opustit Aleppo a rozhodli se zůstat ve svých domech nebo v chladu ve stanech," řekl mluvčí opoziční Syrské svobodné armády pro CNN. Během evakuace podle něj docházelo ke krádežím a zastrašování civilního obyvatelstva.

Podle amerického novináře Bilala Abdula Kareema, který se jako jediný západní novinář momentálně nachází přímo ve východním Aleppu, mají povstalci kolem těla sebevražedné pásy. Použili by je v případě, kdyby se je vládní síly pokusily zadržet.

"Nedůvěřují tomu, že vláda splní slib a umožní bezpečný odchod taky jim. Jestli je zastaví, jsou připraveni bojovat," vysvětlil Kareem.

25 000 lidí odešlo

Evakuace východního Aleppa dohodnutá Radou bezpečnosti OSN probíhá od minulého čtvrtka. Od té doby se ale dvakrát zastavila. Podle mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Ingy Sedkyové i přesto odjelo 25 000 lidí. Turecko, které pomáhalo dojednat příměří, v pondělí uvedlo, že z města bylo evakuováno zhruba 37 500 lidí.

Mezi uprchlíky z východního Aleppa byla i sedmiletá holčička Bana, kterou proslavil její twitterový účet. Na něm měsíce s pomocí své matky informovala svět o životě v obležené a bombardované východní části města. Spolu s matkou se Bana nyní dostala do Turecka, kde je obě jako internetově známé osobnosti ve středu přijal tamní prezident Erdogan.

Turecko je jedním z míst, kam se lidé prchající z východního Aleppa můžou dostat. Přímo z města je autobusy odvážejí na území severosyrské provincie Idlíb, kterou pořád ovládají protivládní rebelové. Někteří běženci ale pokračují dál, až za tureckou hranici.

Z povstalci obklíčených šíitských vesnic Fúa a Kefrája v provincii Idlíb zase na základě dohody Rady bezpečnosti OSN odjíždějí civilisté do západního Aleppa, ovládaného režimem syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Právě se děje

Další zprávy