Aleppo definitivně padá. Syrská armáda míří do poslední povstalecké čtvrti

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2016 16:43
Syrská armáda oznámila, že v úterý vstoupí do poslední povstalecké enklávy ve východním Aleppu. Vyzvala rebely, kteří tam ještě jsou, aby rychle odjeli. Na východě města má pokračovat evakuace, která začala ve čtvrtek. Čekají na ni ještě poslední civilisté i bojovníci opozice, uvedla agentura AP. Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) Ingy Sedkyová oznámila, že se z východního Halabu zatím dostalo 25 000 lidí. Turecko, které pomáhalo dojednat příměří, v pondělí sdělilo, že evakuováno bylo na 37 500 lidí. V Moskvě v úterý mají o Aleppu mluvit ministři zahraničí Turecka, Ruska a Íránu.
Východní část Aleppa.
Východní část Aleppa. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy