Castro imituje Čínu. Zavede výkonnostní prémie

gaz
12. 6. 2008 11:27
Nové heslo zní: Každému podle jeho práce
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonnostní prémie.
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonnostní prémie. | Foto: Reuters

Havana - Bratr Fidela Castra Raúl, který se stal v únoru novým kubánským vůdcem, je sice příslušníkem té nejstarší revoluční gardy, projevuje se ale jako ekonomický liberalizátor.

Jeho posledním - a zatím zřejmě nejvýznamnějším - tahem je oznámení, že skoncuje s limity pro maximální výši platů a zavede výkonnostní prémie.

Náměstek ministra práce a sociálního zabezpečení Carlos Mateu v rozhovoru pro oficiální list Granma prohlásil, že "rovnostářství není výhodné".

Že všichni dostávají stejné platy je prý "nespravedlivé, protože je škodlivé dávat pracovníkům méně, než si zaslouží, a je také škodlivé jim dávat, co si nezaslouží".

Každému, jak zaslouží

Je těžké si představit, že by vláda sáhla ke snižování platů, které se na Kubě pohybují okolo dvaceti dolarů měsíčně.

Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonostní prémie.
Počítače už Kubánci nakupovat smějí. Teď dostanou i výkonostní prémie. | Foto: Reuters

Mateu však tvrdí, že pracovníci, kteří splní plán, budou dostávat minimální pětiprocentní bonus, zatímco manažerský plat se zvýší až o třetinu - za předpokladu, že jim podřízené pracovní skupiny budou plán překračovat.

Ministr také řekl, že systém už v některých podnicích funguje a ostatní ho budou muset zavést do srpna.

Kuba se teď údajně řídí Raúlovým heslem "Každý podle svých možností, každému podle jeho práce", které nahradilo marxistické "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb".

Čínská cesta

Raúl Castro je znám jako propagátor tzv. "čínské cesty", tedy postupného uvolňování ekonomiky za pokračujícího vládnutí komunistické strany.

Po svém nástupu k moci dovolil Kubáncům nakupovat počítače a přehrávače DVD, pronajímat si auta a registrovat na vlastní jméno mobilní telefony. Podobně uvolnil pro farmáře trh s hnojivy a dalšími zemědělskými potřebami.

Umožnil také Kubáncům ubytovávat se v luxusních hotelích, které byly dříve určeny jen pro cizince. Na Kubě také poprvé vyrostou golfová hřiště, která Fidel považoval za symbol "buržoazní, kapitalistické zábavy".

Čtěte také: Kubánští disidenti podpořili Obamu. Je prý rozumnější

 

Právě se děje

Další zprávy