Kuba zrušila zákaz domácích počítačů

tur
3. 5. 2008 15:47
Připojení na internet Castrův režim zatím nepovoluje
Kubánci si prohlížejí osobní počítače v den jejich uvedení na trh
Kubánci si prohlížejí osobní počítače v den jejich uvedení na trh | Foto: Reuters

Havana - První počítače pro domácí využití se od pátku dají legálně koupit na Kubě. Ovšem státní zákaz se stále vztahuje na internetové připojení.  

Jde o další ze série uvolňujících kroků, které v posledních týdnech podnikl prezident Raúl Castro. Ovšem davy, které se shromáždily před havanským nákupním centrem Carlose III., se přišly spíše jen podívat než investovat do osobního počítače.

Stolní varianta totiž přijde až na 800 dolarů, což je pro většinu obyvatel v zemi, kde se průměrná mzda pohybuje kolem 20 dolarů za měsíc, nedosažitelná suma. Můžou si jej dovolit pouze ti, kteří mají extra příjem od příbuzných, kteří pracují v zahraničí.

Od února, kdy převzal prezidentský úřad, Raúl Castro postupně ukončuje řadu omezení, jež Kubáncům zamezovala přístup k různým druhům spotřebního zboží.

V posledních týdnech se obyvatelé ostrova vrhli po mobilních telefonech a DVD přehrávačích. Dále jim vláda povolila půjčovat si auta z půjčoven nebo nocovat v luxusních hotelích. 

Čtěte více: Castro dovolil Kubáncům nocovat v luxusních hotelech

Nyní mají možnost pořídit si počítač, ačkoli přístup na internet je vyhrazen jen určitým pracovištím, školám a univerzitám.

Raúl Castro
Raúl Castro | Foto: Reuters

Existují samozřejmě i černé přípojky, které vesměs spočívají ve sdílení účtu s nějakou autorizovanou osobou pracující pro stát.

I tak zůstává třeba možnost nákupu přes internet vyloučená, jelikož Kubánci nevlastní kreditní karty.  

Vláda tvrdí, že není schopna připojit se na podmořské optické kabely vzhledem k embargu uvalenému na ostrov Spojenými státy. Všechna on-line připojení tudíž dnes realizují přes satelit, který má omezený přenos dat a také je podstatně dražší.

Anti-americký spojenec Kuby Venezuela, v čele s prezidentem Hugo Chávezem, nyní pracuje na instalaci nového kabelu v Karibiku. Přesto není nijak jasné, zda poté, co bude připojení uskutečněno, povolí úřady Kubáncům neomezený přístup na internet.

Kuba obrazem: Socialismus, nebo smrt ve výkladní skříni

 

Právě se děje

Další zprávy