Kubánští disidenti podpořili Obamu. Je prý rozumnější

Roman Gazdík
27. 5. 2008 8:25
Fidel Castro Obamu pochválil i kritizoval
Foto: Reuters

Havana - Jedna z nejznámějších opozičních skupin na Kubě se rozhodla podpořit demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu.

Stalo se to na konci minulého týdne, kdy se oba demokratičtí uchazeči vydali propagovat svou kandidaturu na Floridu, tedy do státu s velkou kubánskou exilovou komunitou.

Podle organizace Dámy v Bílém, která sdružuje manželky a blízké příbuzné kubánských disidentů zatčených na jaře 2003, může Obamova politika zajistit propuštění jejich milovaných.

"Máme velkou naději, že můžete přispět k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění 55 (lidí), kteří se v hrozných podmínkách a s těžkými zdravotními problémy stále nacházejí ve vězení," citoval z dopisu organizace list International Herald Tribune.

Další dopisy Obamovi poslali i zakladatelka Dam v Bílém Miriam Leiva a její manžel, ekonom Oscar Espinosa Chepe, který byl z vězení předčasně propuštěn kvůli špatnému zdraví.

Fidel versus Obama

Obama chce na rozdíl od své demokratické konkurentky Hillary Clintonové i od republikánského kandidáta John McCaina s kubánským komunistickým vedením jednat.

Současná americká politika prý nahrává komunistickému vedení
Současná americká politika prý nahrává komunistickému vedení | Foto: Reuters

Také hodlá zrušit omezení, která nyní panují při cestách amerických Kubánců na Kubu a při zasílání peněz příbuzným žijícím na ostrově.

"Pan Obama učinil pro naši zemi rozumné návrhy," řekl Espinosa po telefonu Aktuálně.cz. "Například dovolit cesty severoamerickým Kubáncům a dovolit jim posílat sem bez omezení peníze bude mít nejen velký ekonomický, ale také demokratický efekt."

"Současná americká politika vyhovuje kubánskému režimu. Je záminkou pro represivní politiku. Je to pro ně užitečné: mohou říkat, že jsme ve válce a že sem zítra podniknou Američané invazi," dodává ekonom. "Proto také Fidel Castro na stránkách deníku Granma Obamovy záměry napadl."

Čtěte také: Fidel Castro neodpočívá, zkouší roli novináře

Podle Castra byla Obamova řeč o Kubě minulý týden "receptem na hlad". Posílané peníze nazval kubánský vůdce v důchodu "almužnami" a návštěvy amerických Kubánců "propagandami konzumerismu".

Fidel však také ve svém sloupku Obamu označil za "ze sociálního a lidského hlediska nejvyspělejšího kandidáta", který ovšem i nadále hodlá pokračovat v americkém expanzionismu.

Jediný rozumný, říká Espinosa

Arizonský senátor McCain a newyorská senátorka Clintonová hodlají i nadále vůči Kubě uplatňovat tvrdou politiku předchozích amerických vlád. Změna by podle nich nahrávala kubánským komunistům. Espinosa si však myslí opak.

"Paní Clintonová se příliš nevyjádřila. Pan McCain je pro agresivní politiku a říká to, co pan Bush říká celou dobu. Jediný, kdo představil rozumné návrhy, je senátor Obama," myslí si jeden z vůdců opozice, který Obamovi nezazlívá, že nechce okamžitě zrušit americké embargo.

"Osobně jsem pro zrušení embarga. Ale Řím nebyl vybudován za jediný den. Úderem embargu už bude, pokud USA dovolí severoamerickým Kubáncům, aby sem posílali peníze."

Čtěte také: Svět vydělává na Kubě. Díky americkému embargu

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy