Kubánští disidenti podpořili Obamu. Je prý rozumnější

Roman Gazdík
27. 5. 2008 8:25
Fidel Castro Obamu pochválil i kritizoval
Foto: Reuters

Havana - Jedna z nejznámějších opozičních skupin na Kubě se rozhodla podpořit demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu.

Stalo se to na konci minulého týdne, kdy se oba demokratičtí uchazeči vydali propagovat svou kandidaturu na Floridu, tedy do státu s velkou kubánskou exilovou komunitou.

Podle organizace Dámy v Bílém, která sdružuje manželky a blízké příbuzné kubánských disidentů zatčených na jaře 2003, může Obamova politika zajistit propuštění jejich milovaných.

"Máme velkou naději, že můžete přispět k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění 55 (lidí), kteří se v hrozných podmínkách a s těžkými zdravotními problémy stále nacházejí ve vězení," citoval z dopisu organizace list International Herald Tribune.

Další dopisy Obamovi poslali i zakladatelka Dam v Bílém Miriam Leiva a její manžel, ekonom Oscar Espinosa Chepe, který byl z vězení předčasně propuštěn kvůli špatnému zdraví.

Fidel versus Obama

Obama chce na rozdíl od své demokratické konkurentky Hillary Clintonové i od republikánského kandidáta John McCaina s kubánským komunistickým vedením jednat.

Současná americká politika prý nahrává komunistickému vedení
Současná americká politika prý nahrává komunistickému vedení | Foto: Reuters

Také hodlá zrušit omezení, která nyní panují při cestách amerických Kubánců na Kubu a při zasílání peněz příbuzným žijícím na ostrově.

"Pan Obama učinil pro naši zemi rozumné návrhy," řekl Espinosa po telefonu Aktuálně.cz. "Například dovolit cesty severoamerickým Kubáncům a dovolit jim posílat sem bez omezení peníze bude mít nejen velký ekonomický, ale také demokratický efekt."

"Současná americká politika vyhovuje kubánskému režimu. Je záminkou pro represivní politiku. Je to pro ně užitečné: mohou říkat, že jsme ve válce a že sem zítra podniknou Američané invazi," dodává ekonom. "Proto také Fidel Castro na stránkách deníku Granma Obamovy záměry napadl."

Čtěte také: Fidel Castro neodpočívá, zkouší roli novináře

Podle Castra byla Obamova řeč o Kubě minulý týden "receptem na hlad". Posílané peníze nazval kubánský vůdce v důchodu "almužnami" a návštěvy amerických Kubánců "propagandami konzumerismu".

Fidel však také ve svém sloupku Obamu označil za "ze sociálního a lidského hlediska nejvyspělejšího kandidáta", který ovšem i nadále hodlá pokračovat v americkém expanzionismu.

Jediný rozumný, říká Espinosa

Arizonský senátor McCain a newyorská senátorka Clintonová hodlají i nadále vůči Kubě uplatňovat tvrdou politiku předchozích amerických vlád. Změna by podle nich nahrávala kubánským komunistům. Espinosa si však myslí opak.

"Paní Clintonová se příliš nevyjádřila. Pan McCain je pro agresivní politiku a říká to, co pan Bush říká celou dobu. Jediný, kdo představil rozumné návrhy, je senátor Obama," myslí si jeden z vůdců opozice, který Obamovi nezazlívá, že nechce okamžitě zrušit americké embargo.

"Osobně jsem pro zrušení embarga. Ale Řím nebyl vybudován za jediný den. Úderem embargu už bude, pokud USA dovolí severoamerickým Kubáncům, aby sem posílali peníze."

Čtěte také: Svět vydělává na Kubě. Díky americkému embargu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské tiskové agentury. Podle předběžných zpráv jsou na místě mrtví, oznámila agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře zdroj.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy