"Další kroky musíme opatrně učinit pod dohledem těch nejlepších vědců. Chvíle, kdy můžeme něco udělat, brzy pomine. Pokud teď nezlepšíme náš boj, nezaložíme ho na vědeckých poznatcích, obávám se, že pandemie se zhorší a bude trvat ještě déle," uvedl Rick Bright, který ve čtvrtek před panelem Sněmovny reprezentantů vypovídal o připravenosti USA na pandemii.
Bright byl minulý měsíc odvolán z pozice ředitele úřadu při ministerstvu zdravotnictví, který je mimo jiné zodpovědný za vývoj léku na covid-19. Důvodem podle něj byla jeho neochota podlehnout tlaku Trumpovy administrativy, která požadovala v boji s nemocí použít podle Brightových slov "potenciálně škodlivé" léky. To mluvčí ministerstva zdravotnictví odmítla.
Spojené státy jsou koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě, nákaza se potvrdila u více než 1,4 milionu lidí, z nichž 85 000 zemřelo. Tvrdý zásah utrpěla i americká ekonomika, která zaznamenala rekordní propad.
Podle Brighta mohla být čísla nakažených i mrtvých mnohem nižší, kdyby Bílý dům proti šíření nákazy zakročil rychleji. Odborník tvrdí, že již dávno požadoval vytvoření zásob nezbytných zdravotnických materiálů, ze strany administrativy se však setkal jen s "lhostejností".
Americký prezident Donald Trump, který je zastáncem rychlého oživení ekonomiky, před začátkem slyšení Brighta na Twitteru nazval "nespokojeným zaměstnancem".
Prezident později reportérům sdělil, že část Brightova slyšení sledoval. "Podle mě není ničím jiným než opravdu nespokojeným, nešťastným člověkem," uvedl Trump. "Všeho, na co si stěžoval, jsme dosáhli," dodal ministr zdravotnictví Alex Azar.
Před příliš rychlým otevřením ekonomiky varoval při slyšení v americkém Senátu v úterý přední epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci. Trump toto varování posléze označil za nepřijatelné.