Někteří lidé na ukrajinské straně se domnívají, že ve skutečnosti jde o kamufláž, která má Stremousovovi pomoci zamést za sebou stopy. Tento názor vyslovili například představitel původní ukrajinské oblastní správy v Chersonu Jurij Sobolevskij nebo reportér serveru Kyiv Independent Ilja Ponomarenko, jehož informace na sociální síti Twitter bývají ověřené.
Řidič opancéřovaného vozu značky Lexus, ve kterém seděl také Stremousov, se údajně pokoušel srážce vyhnout, ale neúspěšně. Podle serveru RBK Ukrajina jsou řidiči lexusu a nákladního vozu v nemocnici, zemřel jen Stremousov.
Ten měl pět dětí a očekával zrovna narození šestého potomka. Ruský prezident Vladimir Putin pětačtyřicetiletému muži udělil posmrtně ruské státní vyznamenání Řád odvahy.
Podle oficiálního prohlášení okupantů se nehoda odehrála daleko od Chersonu, na levém břehu Dněpru. Automobil, ve kterém seděl Stremousov, narazil do nákladního vozu jedoucího v protisměru. Za nehodu údajně mohl řidič nákladního auta, protože "prováděl nebezpečný manévr," napsala ruská tisková agentura RIA Novosti.
❗️Кадры с якобы места гибели Стремоусова
— АSLAN (@antiputler_news) November 9, 2022
Виновником ДТП, в котором якобы погиб Стремоусов, предположительно, стал водитель грузовика, совершивший опасный маневр. По его словам, водитель Стремоусова не справился с управлением, пытаясь избежать столкновения.
⬇️ pic.twitter.com/4MYmcP9Dc7
Existují ale i další teorie. Krátce po nehodě se objevilo v ruské televizi prohlášení ministra obrany Sergeje Šojgua o stažení ruských sil z Chersonu a pravého břehu Dněpru. Na ukrajinských sociálních sítích se proto začalo spekulovat, že Stremousovova smrt možná nebyla náhoda, protože kritizoval plánované stažení ruské armády. Anebo věděl příliš mnoho o pozadí ruských operací na Ukrajině a někdo se bál, že bude mluvit.
Cíl partyzánů
Stremousov byl aktivní na platformě YouTube a na ruské sociální síti Telegram. Zveřejňoval tam proruské proslovy a opakovaně tvrdil, že Cherson se pod nadvládu "nacistické" Ukrajiny už nikdy nevrátí.
Ještě ve středu ráno - několik hodin před svou smrtí - zveřejnil video, ve kterém komentoval boje ve městě Snihurivka. Tvrdil, že vše je pod kontrolou, a ukrajinskou armádu označil za wehrmacht. Večer po oznámení Stremousovovy smrti ukrajinští vojáci dobyli Snihurivku a vztyčili nad ní ukrajinskou vlajku.
Stremousov byl už déle v hledáčku ukrajinských partyzánů v Chersonu, v létě tu explodovala bomba pod jeho automobilem. Tehdy ale nebyl ani zraněn.
Zatímco Rusy dosazený šéf Chersonské oblasti Volodymyr Saldo byl i dříve na Ukrajině známým opozičním politikem, Stremousov se na veřejnosti příliš neprojevoval. Netajil se však proruským politickým smýšlením. V době revoluce na kyjevském Majdanu v roce 2013 podporoval promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče a pokusil se s několika dalšími lidmi vyhlásit takzvanou Chersonskou lidovou republiku, nezávislou na Kyjevě.
Nadšenec do rybiček i dezinformací
Původně se živil prodejem potravy pro akvarijní rybičky, ale byznys později prodal. V roce 2017 byl stíhán za napadení policisty a za pokus o násilné vniknutí do kanceláře starosty Chersonu.
Angažoval se v hnutí lidí popírajících covid-19 a na YouTube zveřejnil několik videozáznamů, ve kterých obhajoval teorii, podle níž jsou na ukrajinském území americké biologické laboratoře.