Soudruzi, pijte čaj. KLDR tváří v tvář covidu sází na tradiční medicínu, pomoc odmítá

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 5. 2022 9:23
Pití čaje ze čtyř až pěti gramů listů lípy nebo zimolezu po dobu tří dnů pomůže překonat covid-19. V chudé, totálně izolované a neproočkované Severní Koreji se masivně šíří koronavirus. Podle oficiálních statistik téměř tři miliony lidí trpí "horečkou" a státní média přinášejí rady, jak nákazu léčit.

Až po dvou a půl letech vláda Severní Koreje poprvé přiznala, že koronavirus pronikl i za její hranice, nakažených je údajně několik milionů lidí. V zemi je však velmi špatná úroveň zdravotnictví, nedostatek léků a až 40 procent obyvatel je kvůli nedostatku potravin už tak oslabených. 

Místo shánění pomoci v zahraničí se však komunistický režim diktátora Kim Čong-una rozhodl přikročit k jinému kroku. Doporučuje tradiční medicínu. Státní média tvrdí, že si nemocní mají vařit bylinné čaje z vrbového listí, zimolezu nebo mají kloktat slanou vodu a pořádně větrat, píše agentura AP

Tradiční léčba je podle státní tiskové agentury KCNA "efektivní v prevenci a léčbě zákeřné nemoci," cituje z ní britský deník The Guardian. Mezi doporučeními jsou i léky, například antibiotika nebo tablety na bolest, které však koronavirus léčit nepomáhají. Pro drtivou většinu Severokorejců jde o jediné informace o léčbě a prevenci covidu, které se k nim dostanou. Přístup k internetu nebo zahraničním médiím nemají. 

Vláda také doporučuje návštěvu lékaře, pokud mají lidé problémy s dýcháním, plivou krev nebo omdlévají. "Tato pravidla nedávají žádný smysl. Vláda žádá lidi, aby kontaktovali doktory pouze, když mají dýchací potíže. Což znamená těsně předtím, než zemřou," hodnotí doporučení Cho Chung Hui, uprchlík z KLDR, který pracoval v severokorejském úřadě pro zemědělství. 

Tři čtvrtě milionu lidí v karanténě

V KLDR, kterou covid nyní tvrdě postihl, platí omezení pohybu. Od 12. května je zakázáno cestovat mezi regiony a lidé s příznaky se musí izolovat. "Je zásadní, abychom našli každého se symptomy chřipky, aby mohl být izolován a vyléčen a také abychom tím zablokovali prostor, kde se může infekce šířit," řekl minulou středu ve státní televizi Ryu Yong Chol z úřadu proti nemocem. 

V karanténě je proto podle AP v současnosti už 740 tisíc Severokorejců. Práce v zemědělství, na stavbách a v průmyslové výrobě však dál pokračují. Zaměstnanci jsou pouze rozděleni do skupin. Zvyšuje se také výroba léků a lékařského vybavení, jako jsou dezinfekce, teploměry nebo injekce, píše The Guardian. 

Na videích ze země je také vidět, že probíhá dezinfekce veřejných prostor, lidé nosí chirurgické roušky, další jsou v ochranných oblecích. Dokonce dvě roušky nasazené na sobě měl i Kim Čong-un. 

Uprchlíci, kteří jsou stále v kontaktu s obyvateli KLDR, tvrdí, že veřejnost se obává, že by se mohla situace zhoršit. "Severokorejci vědí, že mnoho lidí na světě na covid-19 zemřelo, takže se bojí, že někteří z nich také zemřou," uvádí pro AP Kang Mi-jin, která ze země utekla a má známé ve městě Hjesan. Dodává, že ti, kteří si to mohou dovolit, si kupují tradiční medicínu alespoň na uklidnění.

Jiné názory šíří propaganda. "Tradiční medicína je nejlepší!" uvádí například žena ve vysílání státní televize poté, co její manžel popisuje, jak jejich děti ráno i večer kloktají slanou vodu a jsou pořád zdravé. "Nejdřív jsem se covidu bála, ale následuji rady doktorů a správnou léčbu. Ukázalo se, že koronavirus nic není," dodává jiná žena, která za prevenci označuje pití zázvorového čaje a pravidelné větrání.

Šíření na vojenské přehlídce

Zdravotní pomoc svému sousedovu již nabídla Jižní Korea, Spojené státy i program COVAX na distribuci vakcín. Všechny nabídky však zůstaly bez odpovědi. Diplomatický zdroj deníku The Guardian však popsal, že Severní Korea přijala pomoc z Číny. V pondělí vypravila do spřátelené země tři letadla.

Šíření koronaviru přiznala vláda KLDR poprvé 12. května. Počet potvrzených případů však kvůli nedostatku testů na koronavirus zůstává na čísle 168. Dalších 2,8 milionu lidí má podle úřadů horečku. Oficiálně mělo nemoci podlehnout 63 lidí, úmrtnost se tedy pohybuje kolem 0,002 procenty. Zahraniční odborníci se domnívají, že čísla jsou podhodnocená. Pro porovnání - v 52milionové Jižní Koreji, kde je většina obyvatel očkovaná, je úmrtnost na 0,13 procentech, píše rozhlasová stanice NPR

Choi Jung Hun, který před útěkem do Jižní Koreje pracoval v KLDR jako lékař, se obává, že režim využívá pandemii jako nástroj k tomu, aby ukázal, jak se vůdce Kim Čong-un stará o lidi. "Řeknou, že v porovnání s úmrtími ze Spojených států a Jižní Koreji udělali dobrou práci a že jejich protiepidemický systém je nejlepší na světě," myslí si Choi. 

Podle Chada O’Carrolla ze serveru NK News, zabývajícím se Severní Koreou, se nákaza začala šířit na vojenské přehlídce, která se uskutečnila na konci dubna. Účastnili se jí lidé z celé země, například i ti z hranic s Čínou, která se potýká s velkým šířením varianty omikron. Nikdo navíc na akci neměl roušku.

"Pro virus je to perfektní Petriho miska. Myslím si, že tato přehlídka se v Severní Koreji zapíše do historie jako hodně špatný nápad," říká pro americkou stanici CNN

Video: Severní Koreu drtí koronavirus

KLDR drtí koronavirus | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy