Výjimečné přiznání krize: V KLDR je milion nakažených, od Kima zazněla nezvyklá slova

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
17. 5. 2022 6:22
Severní Korea dlouho patřila mezi země, které od začátku pandemie existenci koronaviru na svém území popíraly. Až do minulého čtvrtka, kdy úřady otočily. Oznámily, že se "horečkou neznámého původu" nakazilo už více než 1,2 milionu lidí, a přiznaly 50 úmrtí. V nejizolovanější zemi světa přitom není téměř nikdo naočkovaný a zdravotnictví je na velmi bídné úrovni.
KLDR drtí koronavirus | Video: Aktuálně.cz

Fakt, že KLDR oficiálně oznámila tak vysoké počty nemocných, naznačuje, že situace je velmi vážná. "Severokorejská média sice v posledních letech více než dříve přinášejí i negativní zprávy, ale takto otevřené přiznání vážné krize a deklarované selhání úřadů a jednotlivců je opravdu výjimečné," říká deníku Aktuálně.cz předsedkyně Česko-korejské společnosti Jana Chamrová. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na víkendovém mimořádném zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce kritizoval představitele zdravotnických úřadů za pomalou reakci na epidemii a nařídil armádě, aby pomohla při distribuci léků.

V zemi chybí testovací sady na covid a zjistit přesný počet nakažených není možné. Severní Korea proto hledá infekci měřením tělesné teploty. To je však velmi nekvalitní a nepřesná metoda, vysvětluje pro stanici NPR Cheong Seong-Chang, analytik jihokorejského Sedžongského Institutu. V KLDR tak například není možné identifikovat infikované bez příznaků nebo ohniska nákazy.

"Severní Korea je rozvojová země, kde řada oblastí nedosahuje vůbec úrovně, na kterou jsme běžně zvyklí, včetně zdravotnictví," doplňuje Chamrová. V medicínském oboru se země potýká s obrovským nedostatkem materiálu.

I proto začala severokorejská média lidem radit, jaké hygienické návyky dodržovat a jak se před koronavirem chránit. Chamrová zaznamenala i doporučení, jak covid léčit běžně dostupnými léky, jako je paracetamol. "Rizikové skupiny obyvatel jsou ohrožené nedostatkem sofistikovanější pomoci," popisuje s tím, že zvlášť v odlehlejších regionech země je velmi špatná infrastruktura a lidé nemají přístup ke kvalitní lékařské péči.

Žádné očkování, jen lockdown

Jižní Korea v reakci na krizi svému sousedovi okamžitě nabídla pomoc, a to ve formě roušek, dezinfekčních prostředků či očkování. Vakcíny proti covidu-19 přitom KLDR nabízely již loni západní státy. Pchjongjang to ale odmítl.

Komunistický režim v lednu 2020 naprosto uzavřel své hranice a tvrdil, že virus se nemá do země jak dostat. Teď proto není v Severní Koreji proti koronaviru chráněn prakticky nikdo. Jestli země tváří v tvář bující epidemii změní svůj postoj k očkování, zatím není jasné.

KLDR v reakci na postup nákazy zavedla po vzoru Číny drastický lockdown. Hned ve čtvrtek, kdy úřady oficiálně oznámily počty nemocných, nařídil Kim Čong-un ve 25milionové zemi zákaz shromažďovaní, omezení pohybu na pracovištích i částečný zákaz vycházení. Také se dezinfikují veřejná prostranství v naději, že to bude k poražení nemoci stačit.

Cang Čching, zpravodaj čínské státní televize CGTN v Pchjongjangu, ve videu na sociální síti Weibo popsal, jak plošná uzávěra v KLDR vypadá. "Mám doma jídlo jen asi na týden. Stále čekáme, jaká přesná opatření vláda dál zavede," prohlásil

Jedenáct milionů podvyživených

Kim v sobotu ve státní televizi označil šíření nákazy jako "velký historický otřes" a vyzval k jednotě mezi vládou a lidmi, aby se situace co nejrychleji stabilizovala, uvedla státní tisková agentura KCNA. Diktátor také kritizoval vlastní úřady, že krizi nerozpoznaly dřív, píše stanice CNN. Sám pak navštívil několik lékáren, aby poukázal na nedostatek léků, což je v diktatuře velmi ojedinělé.

Stanice BBC upozorňuje, že kromě zdravotnických dopadů by plošné zákazy mohly ovlivnit i křehkou ekonomiku tohoto chudého asijského státu, zvlášť potom zemědělství a produkci potravin. KLDR v devadesátých letech postihl velký hladomor a podle současných odhadů je jedenáct milionů Severokorejců už nyní podvyživených. Pokud by tedy zemědělci nemohli obdělávat svá pole, mohly by být dopady katastrofální.

"Nepředpokládám, že by epidemie - jakkoliv by měla v KLDR fatální důsledky - měla nějak ohrozit vládu současného vůdce. Na ekonomickou mizérii, utahování opasků a restrikce znemožňující pohyb i obchod jsou Severokorejci za ta léta už zvyklí," říká k tomu Jana Chamrová.

Video: Televize v KLDR uvedla dokument, podle nějž Kim Čong-un chřadne tvrdou prací

Televize v KLDR uvedla dokument, podle nějž Kim Čong-un chřadne tvrdou prací. | Video: nknews.org
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

před 1 hodinou

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

Další zprávy