Byl jsem jen nástroj holocaustu, žádám o milost, psal nacista Eichmann krátce před smrtí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 1. 2016 12:42
Architekt "konečného řešení židovské otázky" Adolf Eichmann odmítl krátce před svojí popravou vinu za vyvraždění šesti milionů Židů. Vyplývá to z dosud nepublikovaného dopisu, v němž v květnu 1962 žádal tehdejšího izraelského prezidenta o milost. "Je potřeba udělat tlustou čáru mezi zodpovědnými vůdci a lidmi jako já, kteří byli donuceni sloužit jako pouhé nástroje v jejich rukou," napsal tehdy o holocaustu.
Adolf Eichmann se roky skrýval v Argentině.
Adolf Eichmann se roky skrýval v Argentině. | Foto: Aktuálně.cz

Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin zveřejnil při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu dosud nepublikované dokumenty, mezi nimi i ručně psaný dopis z počátku 60. let.

V listu adresovaném tehdejšímu prezidentovi Jicchaku Ben Cvimu žádá nacistický zločinec Adolf Eichmann o milost.

"Je potřeba činit rozdíly mezi těmi vůdci, kteří byli zodpovědní, a lidmi jako já, kteří byli donuceni sloužit jako pouhé nástroje v jejich rukou," psal tehdy architekt tzv. konečného řešení židovské otázky. "Nebyl jsem odpovědným vůdcem a jako takový se necítím vinen."

"Nedokážu uznat rozhodnutí soudu jako spravedlivé a žádám, Vaše Ctihodnosti, pane prezidente, abyste uplatnil své právo udělit milost a nařídil, aby trest smrti nebyl vykonán," uzavírá list.

Dopis podle serveru The Guardian nese datum 29. května 1962. O dva dny později byl oběšen, jeho tělo bylo spáleno a popel rozptýlen v mezinárodních vodách Středozemního moře..

Jak uvedl Rivlinův mluvčí, o existenci žádosti o milost se vědělo již dříve, dopis byl ale objeven až nedávno. Experti na něj narazili v archivech, když začali historické dokumenty převádět do digitální podoby.

Prezident při ceremonii ve své rezidenci uvedl, že byl by rád, kdyby byl dopis vystaven v jeruzalémském památníku Jad vašem. Kromě něj zveřejnii i další žádosti o milost, například od Eichmannovy manželky Věry či jeho pěti bratrů.

Spravedlnost si Ricarda Klementa našla

Adolfu Eichmannovi se po druhé světové válce - stejně jako dalším nacistickým zločincům - podařilo uprchnout do Jižní Ameriky.

V Argentině žil od roku 1950 pod jménem Ricardo Klement. Izraelská zpravodajská služba Mossad dostala první informace o jeho možném pobytu v roce 1957. Mužem, který dal Izraelcům tip, byl Němec židovského původu. Generální prokurátor spolkové země Hesensko Fritz Bauer.

Jedenáctého května 1960 Eichmanna izraelské komando na rušné ulici v Buenos Aires vtáhlo do auta a několik dní drželo v tajném bytě.

Pak jej - nadopovaného a oblečeného do uniformy pilota izraelské letecké společnosti El Al - dopravilo do letadla mířícího do Tel Avivu. Proces trval rok a Eichmann byl uznán vinným za smrt šesti milionů Židů v koncentračních táborech.

Dosud je jedním ze dvou lidí odsouzených v Izraeli k trestu smrti. Meir Tobianski, popravený v červnu 1948 za vlastizradu, byl ale posmrtně omilostněn.

 

Právě se děje

Další zprávy