Foto: Fotbal na pokraji smrti. To byla terezínská liga

Foto: Fotbal na pokraji smrti. To byla terezínská liga
Výsledková tabulka fotbalové ligy v Terezíně 1943, Památník Terezín, PT 4008, © Zuzana Dvořáková 


 Druhá liga na baště III. byla zahájena 14 dní po první lize. “Škid“ a „Dror“ byli pro tělesnou vyspělost zařazeni do divize dorostu. Ligy žactva se zúčastnilo 10 mužstev. Pro družstvo „Nešarim“ začala první liga slibně. Hned na začátku jsme byli na prvním místě. V třetím kole nám štěstí nepřálo, hráli jsme se Schildem nerozhodně 2:2. Podali jsme mizernou hru, a proto jsme byli rádi, když zápas končil a dosáhli jsme za něj jeden bod. Zachránilo nás však to, že bobři také remisovali. Rozhodnutí tedy mělo padnout v zápase Bobři : Nešarim. Bohužel jsme se toho nedočkali, protože tento zápas skončil 3:3. Muselo se tedy čekat na Nešarim : Rapid, který se pro nedostatek času ještě nesehrál. Tabulka prozatímní vypadá takto: Nešarim se ztrátou 2 bodů Bobři se ztrátou 3 bodů Hagibor se ztrátou 4 bodů (P. Lederer, Z chlapeckého časopisu „Rim Rim Rim“ ; č. 6)
Výsledková tabulka Terezínské ligy, jaro 1944, Památník Terezín, PT 4243, © Zuzana Dvořáková Vítěz ligy: Sparta
Fotbalista z týmu Hollandia, W. Thalheimer: Hollandia, Památník Terezín, PT 4250, © Zuzana Dvořáková „Aule“ (Pavel) Mahrer vykládá ze svého života …Jako 18letý jsem musel narukovat (do rakouské armády) a byl jsem v posledních dnech války (první světové války) Angličany zajat. Náhodou byl velitelem táboru anglický profesionál, který si ze zajatců sestavil mužstvo, ve kterém jsem samozřejmě také hrál. Ve hře proti německému táboru, ve kterém jsem dal jediný, a to vítězný gól, dostal jsem od našeho velitele jako uznání první vlastní kopačky, které jsem si schoval dodnes… Dnes v Terezíně sice ještě kopu, ale chci tady spíše působit jako vzor, na kterém by se mladí kluci učili. Moje kariéra je takřka u konce…rád bych své zkušenosti dal nové generaci… a přeji si, aby i z vašich řad vzniklo několik slavných fotbalistů. (Z chlapeckého časopisu „Rim Rim Rim“ ; č. 10; 28.dubna 1944)
6 Fotbalista z týmu Zdravotníků, W. Thalheimer: Aeskulap, Památník Terezín, PT 4252, © Zuzana Dvořáková
Foto: www.pamatnik-terezin.cz
Dan Poláček Dan Poláček
3. 9. 2012 11:30

Od 24. 11. 1941 byl Terezín přeměněn v ghetto plnící roli sběrného tábora. Protože jeho provoz řídila místní samospráva, do jisté míry v něm fungoval společenský život. Vycházely zde různé občasníky, pořádala se hudební a divadelní představení a také hrála kopaná. Terezínský fotbal nedávno zmapovala obsáhlá výstava „Terezínská liga - Fotbal v terezínském ghettu“ 1942-1944. V sedmičlenných týmech hráli amatérští i profesionální fotbalisté z řad terezínských vězňů. Konce války se jich dožilo minimum. Výstava probíhá v Terezínském památníku do 30. října.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy