Bush: Moje irácká strategie funguje

ČTK
14. 7. 2007 14:39
Americký Kongres požaduje stažení vojáků z Iráku, prezident nesouhlasí.

Washington - Americký prezident George Bush prohlásil, že průběžná zpráva Bílého domu pro americký Kongres o pokroku v
Iráku dokazuje, že jeho ve Spojených státech značně kritizovaná strategie funguje, a slíbil, že povede k návratu amerických vojáků.

"Tato zpráva ukazuje, že se situace může změnit, že lze dosáhnout pokroku a bitvu v Iráku lze vyhrát," uvedl Bush ve svém pravidelném sobotním rozhlasovém příspěvku den po zveřejnění zprávy, která poukazuje i na nedostatečný pokrok a zcela nesplněné cíle, pokud jde o reformy irácké vlády.

Americký prezident má nyní co do činění s širokým odporem demokratické většiny v Kongresu proti jeho strategii v Iráku a s nesouhlasem některých republikánů, kteří požadují urychlené stažení vojáků. "Většina Američanů chce v Iráku dvě věci: chtějí, aby naše síly zvítězily a aby se naši vojáci vrátili. Můžeme učinit obojí a také to uděláme," zdůraznil Bush.

"Začínáme v boji s Al-Káidou přebírat iniciativu"

"Změnit podmínky v Iráku je těžké, ale lze to učinit. Nejlepší způsob, jak přivést domů muže a ženy, je ujistit se o tom, že vyslání posil bylo úspěšné," dodal.

Jako příklad uvedl provincii Anbár, kde se bezpečnostní situace podle něho zlepšila, když se místní kmeny připojily k silám koalice v boji proti Al-Káidě. Prohlásil, že se americké síly pokoušejí zopakovat toto schéma v dalších zónách, zvláště směrem na Bagdád.

"Začínáme v boji s Al-Káidou přebírat iniciativu a přispívat ke vzniku takové irácké vlády, která dokáže chránit svůj lid, poskytovat základní služby a být spojencem ve válce proti extremistům a radikálům," zdůraznil americký prezident.

"Tím vytváříme podmínky, které umožní našim vojákům návrat. Až Amerika sníží počet vojáků v Iráku, bude to proto, že naši vojenští velitelé usoudili, že k tomu na místě vznikly odpovídající podmínky, a ne proto, že autoři průzkumů usoudili, že to bude dobrá politika," dodal. Spojené státy mají nyní v Iráku 160.000 vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy