Nová polská vláda zachová zlotý. Euro zavádět nebudeme, měna je zbraň slabých, řekl budoucí ministr

ČTK ČTK
11. 11. 2015 18:12
Konzervativní vítěz říjnových parlamentních voleb v Polsku i nadále zachová domácí měnu, tedy zlotý. Přijetí eura podkopalo průmysl slabších jihoevropských ekonomik a přispělo k jejich krizi, uvedl ve středu Pawel Szalamacha, kterého strana Právo a spravedlnost nominovala ve své budoucí vládě na funkci ministra financí. Podle smlouvy o vstupu do Evropské unie musí Polsko stejně jako Česká republika v budoucnu přijmout euro, zatím k tomu ale neexistuje žádný závazný termín.
Polský zlotý.
Polský zlotý. | Foto: Thinkstock

Varšava - Pawel Szalmach, nominovaný vítěznou konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS) na post ministra financí, ve středu oznámil, že v Polsku hodlá zachovat měnu polský zlotý.

Země jižní Evropy využily podle Szalamachy zrychleného přílivu kapitálu po přijetí eura ke zvýšení spotřeby a dovozu zboží vyráběného efektivnějšími firmami ze západoevropského průmyslového jádra. "To oslabilo průmyslovou základnu a tyto země se přitom už nemohly chránit tradičním nástrojem, tedy měnovým kurzem. Je to sice zbraň slabých, je ale lepší než nic," napsal budoucí ministr na sociálních sítích.

"Proto zůstane v našich peněženkách polský zlotý," cituje Szalamachu agentura Reuters. Szalamacha také uvedl, že kdyby se velikost polské ekonomiky během let nejméně zdvojnásobila, mohl by se zlotý stát jednou z menších globálních rezervních měn. Polská ekonomika by se zdvojnásobila, pokud by nynějším tempem kolem 3,5 procenta ročně rostla necelé čtvrtstoletí.

Polsku podobně jako České republice smlouva o vstupu do Evropské unie ukládá, aby někdy v budoucnu přijalo euro. Žádná polská vláda ale závazný termín zatím nestanovila a totéž platí pro Česko. Současná česká vláda chce, aby se o tomto termínu rozhodlo nejpozději do roku 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy