Triumf polských euroskeptiků a konzervativců vyhovuje Orbánovi a ODS. Moskva ani Berlín se neradují

Martin Novák Martin Novák
26. 10. 2015 19:36
Polští konzervativci ale budou představovat jak pro Německo, tak i pro Evropskou komisi tvrdšího partnera. Beata Szydlová v kampani avizovala, že jí jde především o silné Polsko. Například odmítla uprchlické kvóty a uvedla, že pod jejím vedením bude polský názor totožný s českým, slovenským nebo maďarským. Tedy odmítavý, což Merkelová a další politici v západní části Evropy kritizují. Naposledy o víkendu vyzval východ k větší solidaritě nizozemský premiér Mark Rutte.
Beata Szydlová bude novou polskou premiérkou.
Beata Szydlová bude novou polskou premiérkou. | Foto: Reuters

Varšava - Polští konzervativci z Práva a spravedlnosti (PiS) se po osmi letech vracejí k moci. Jasně vyhráli parlamentní volby a Beata Szydlová bude premiérkou.

Radostná zpráva je to pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož Maďarský občanský svaz (Fidesz) s polskou PiS udržuje dlouhodobé kontakty a na řadu problémů mají podobný názor.

Například na to, že velký počet uprchlíků je hrozbou pro Evropu a demokracii.

Jeden rozdíl však mezi Orbánem a Szydlovou (potažmo předsedou Pis Jaroslawem Kaczyńským) je: Zatímco Orbán je proruský a je přítelem Vladimira Putina, polská pravice se proti Kremlu ostře vymezuje.

Z větších českých politických sil je Právu a spravedlnosti nejblíže Občanská demokratická strana. Její předseda Petr Fiala na sociální síti Twitter výsledek přivítal, ale i on připustil rozdíly.

Paradoxně výsledek voleb spojuje Brusel, Berlín a Moskvu. Nikde totiž nemají na někdejší vládu PiS Jaroslawa Kaczyńského dobré vzpomínky. Tvrdě útočil na Německo i Rusko, byl výrazně euroskeptický.

V letošní kampani sice strana výpady na adresu zahraničí omezila, ale první reakce ze světa zjevně postrádají nadšení.

Tvrdě proti Rusku

"Rusko vždy bylo pro dobré a vzájemné výhodné vztahy s Polskem. Chtěli bychom, aby tomu tak bylo i nadále, ale jak se říká, lásku nemůžete vynutit," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kaczyński trvá na tom, že za smrt bývalého prezidenta a jeho bratra Lecha při letecké nehodě u Smolenska před pěti lety nese odpovědnost Rusko.

Zároveň Právo a spravedlnost prosazuje mnohem razantnější postup Evropské unie a NATO vůči Moskvě.

Ačkoliv Kremlu v principu euroskeptické vztahy nevadí - francouzská Národní fronta Marine Le Penové je velmi proruská -, v polském případě tomu tak není.

Reakce Německa je diplomatická. "Německo a Polsko jsou blízkými partnery a přáteli. Ne pouze na poli politické spolupráce, ale i ve vztazích mezi lidmi. Chceme, aby tomu tak bylo i nadále," sdělil vládní mluvčí Steffen Seibert.

"Vítězství národních konzervativců může vystavit dobré vztahy mezi oběma zeměmi zkoušce," soudí rovněž list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Společně s Čechy, Slováky a Maďary

Polští konzervativci ale budou představovat jak pro Německo, tak i pro Evropskou komisi tvrdšího partnera. Beata Szydlová v kampani avizovala, že jí jde především o silné Polsko. Například odmítla uprchlické kvóty a uvedla, že pod jejím vedením bude polský názor totožný s českým, slovenským nebo maďarským.

Tedy odmítavý, což německá kancléřka Angela Merkelová a další politici v západní části Evropy kritizují. Naposledy o víkendu vyzval východ k větší solidaritě nizozemský premiér Mark Rutte.

Případné spory s Bruselem budou mít pikantní příchuť v tom, že předsedou Evropské rady neboli prezidentem Evropské unie je polský expremiér Donald Tusk. Ten Tusk, který Jaroslawa Kaczyńského v letech 2007 a 2011 dvakrát porazil, přičemž právě názory na EU a roli Polska v ní oba politiky velmi rozdělovaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy