Triumf polských euroskeptiků a konzervativců vyhovuje Orbánovi a ODS. Moskva ani Berlín se neradují

Martin Novák Martin Novák
26. 10. 2015 19:36
Polští konzervativci ale budou představovat jak pro Německo, tak i pro Evropskou komisi tvrdšího partnera. Beata Szydlová v kampani avizovala, že jí jde především o silné Polsko. Například odmítla uprchlické kvóty a uvedla, že pod jejím vedením bude polský názor totožný s českým, slovenským nebo maďarským. Tedy odmítavý, což Merkelová a další politici v západní části Evropy kritizují. Naposledy o víkendu vyzval východ k větší solidaritě nizozemský premiér Mark Rutte.
Beata Szydlová bude novou polskou premiérkou.
Beata Szydlová bude novou polskou premiérkou. | Foto: Reuters

Varšava - Polští konzervativci z Práva a spravedlnosti (PiS) se po osmi letech vracejí k moci. Jasně vyhráli parlamentní volby a Beata Szydlová bude premiérkou.

Radostná zpráva je to pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož Maďarský občanský svaz (Fidesz) s polskou PiS udržuje dlouhodobé kontakty a na řadu problémů mají podobný názor.

Například na to, že velký počet uprchlíků je hrozbou pro Evropu a demokracii.

Jeden rozdíl však mezi Orbánem a Szydlovou (potažmo předsedou Pis Jaroslawem Kaczyńským) je: Zatímco Orbán je proruský a je přítelem Vladimira Putina, polská pravice se proti Kremlu ostře vymezuje.

Z větších českých politických sil je Právu a spravedlnosti nejblíže Občanská demokratická strana. Její předseda Petr Fiala na sociální síti Twitter výsledek přivítal, ale i on připustil rozdíly.

Paradoxně výsledek voleb spojuje Brusel, Berlín a Moskvu. Nikde totiž nemají na někdejší vládu PiS Jaroslawa Kaczyńského dobré vzpomínky. Tvrdě útočil na Německo i Rusko, byl výrazně euroskeptický.

V letošní kampani sice strana výpady na adresu zahraničí omezila, ale první reakce ze světa zjevně postrádají nadšení.

Tvrdě proti Rusku

"Rusko vždy bylo pro dobré a vzájemné výhodné vztahy s Polskem. Chtěli bychom, aby tomu tak bylo i nadále, ale jak se říká, lásku nemůžete vynutit," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kaczyński trvá na tom, že za smrt bývalého prezidenta a jeho bratra Lecha při letecké nehodě u Smolenska před pěti lety nese odpovědnost Rusko.

Zároveň Právo a spravedlnost prosazuje mnohem razantnější postup Evropské unie a NATO vůči Moskvě.

Ačkoliv Kremlu v principu euroskeptické vztahy nevadí - francouzská Národní fronta Marine Le Penové je velmi proruská -, v polském případě tomu tak není.

Reakce Německa je diplomatická. "Německo a Polsko jsou blízkými partnery a přáteli. Ne pouze na poli politické spolupráce, ale i ve vztazích mezi lidmi. Chceme, aby tomu tak bylo i nadále," sdělil vládní mluvčí Steffen Seibert.

"Vítězství národních konzervativců může vystavit dobré vztahy mezi oběma zeměmi zkoušce," soudí rovněž list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Společně s Čechy, Slováky a Maďary

Polští konzervativci ale budou představovat jak pro Německo, tak i pro Evropskou komisi tvrdšího partnera. Beata Szydlová v kampani avizovala, že jí jde především o silné Polsko. Například odmítla uprchlické kvóty a uvedla, že pod jejím vedením bude polský názor totožný s českým, slovenským nebo maďarským.

Tedy odmítavý, což německá kancléřka Angela Merkelová a další politici v západní části Evropy kritizují. Naposledy o víkendu vyzval východ k větší solidaritě nizozemský premiér Mark Rutte.

Případné spory s Bruselem budou mít pikantní příchuť v tom, že předsedou Evropské rady neboli prezidentem Evropské unie je polský expremiér Donald Tusk. Ten Tusk, který Jaroslawa Kaczyńského v letech 2007 a 2011 dvakrát porazil, přičemž právě názory na EU a roli Polska v ní oba politiky velmi rozdělovaly.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy