"Bude to oslava vítězství." Velká schůzka v Pekingu bude chválit boj Číny s virem

Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 5. 2020 10:46
Čínu v těchto dnech čekají dvě důležitá setkání, která určí budoucí směřování země. Ta podle odborníků míří k posílení moci prezidenta Si Ťin-pchinga, k nižší autonomii Hongkongu a oslavování čínského řešení pandemie koronaviru.
Všečínské shromáždění lidových zástupců.
Všečínské shromáždění lidových zástupců. | Foto: Reuters

Lidé v hlavním čínském městě Pekingu zažívají v posledních dnech řadu omezení. Na vlakových nádražích jim měří teplotu, do obytných budov smějí vcházet jen ti, kdo v nich skutečně bydlí, a dočasně je i zakázaný prodej pyrotechniky. 

Přísná bezpečnostní opatření přitom nesouvisí přímo s pandemií koronaviru, ale s každoročním setkáním Všečínského shromáždění lidových zástupců, které je čínskou obdobou parlamentu. Zasedání, které se mělo konat v březnu, ale bylo odloženo kvůli šíření nové nemoci, začalo tento pátek.

V letošním roce by se mohla schvalovat nová pravidla pro financování armády, plán nové pětiletky nebo také projekt na ukončení extrémní chudoby, se kterou se země chtěla do konce roku 2020 zcela vypořádat. Tento cíl ale budou muset zákonodárci pravděpodobně odložit kvůli propadu ekonomiky a nárůstu nezaměstnanosti v důsledku koronaviru až k deseti procentům, píše britský deník The Guardian.

Poprvé od roku 1990 si Čína nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na tento rok. Hned na úvod zasedání to v pátek oznámil premiér Li Kche-čchiang. Dodal, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku je těžké dělat jakékoliv prognózy.

Situace se však přesto podle odborníků vyvíjí pro vládu dobře, především ve srovnání s počátkem pandemie, kdy se zavedla karanténa města Wu-chan a koronavirus se šířil do dalších čínských měst i za hranice. "Kdybychom 1. února zastavili čas, bylo by to pro čínské vedení velmi špatné," řekl americkému deníku New York Times analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia Jude Blanchette.

To se však s klesajícími počty nakažených změnilo. Vláda si podle expertů pomáhá i propagandou, která odvádí pozornost od pomalého postupu na samotném počátku.

Oslava vítězství nad pandemií

"Po velkém neštěstí vždy přijde velký historický pokrok," řekl při nedávné návštěvě univerzity ve městě Si-an čínský prezident Si Ťin-pching. "Náš národ byl zocelen a povstal díky strádání a utrpení," dodal ke studentům školy, která je však podle informací amerického deníku stále částečně uzavřena kvůli pandemii.

Tato slova podle odborníků naznačují, jak se bude na všečínském shromáždění mluvit o koronaviru. "Bude to především 'oslava vítězství' a odmítnutí zahraniční kritiky postupu Čínské lidové republiky hlavně v počátečních fázích epidemie," uvedl pro server Aktuálně.cz sinolog Martin Hála, který v projektu Sinopsis sleduje mimo jiné čínský vliv v České republice.

Martin Hála.
Martin Hála. | Foto: DVTV

"Vláda bude prezentovat své úspěchy v protikladu ke zbytku světa, především ke Spojeným státům. Uvidíme, zda dojde i na bezprecedentní osobní útoky na americké představitele, jakých jsme poslední dobou svědky v čínském tisku i prohlášeních oficiálních představitelů čínského ministerstva zahraničí," dodává Hála.

Podle politologa Wu Čchianga se právě těmito kroky a slovy Si Ťin-pching snaží posilovat své postavení. "Si samozřejmě doufá, že díky těmto setkáním upevní svou moc a vyslouží si chválu za svou práci v boji proti epidemii. Chce ukázat, že situace je stabilizovaná," řekl deníku The Guardian. "Lze očekávat, že zasedání posílí Si Ťin-pchingovu osobní moc, přinejmenším v krátkodobém horizontu," souhlasí s ním i Hála.

Podle listu New York Times by mu mohlo úspěšné zasedání parlamentu zaručit i znovuzvolení v roce 2022.

Nejasná budoucnost Hongkongu

Jedno z dalších témat, kterým se bude shromáždění věnovat, je i Hongkong a protesty obyvatel proti zasahování pekingské vlády do jejich samosprávy. Ty byly v posledních měsících kvůli šíření pandemie koronaviru přerušeny, nyní se však do hongkongských ulic vrací demonstranti. Střety mezi nimi a policií jsou často násilné, a to jak ze strany policie, tak protestujících. 

Čínský parlament proto zařadil na seznam témat k projednání i zákon o "zřízení právního systému a vynucovacího mechanismu pro zajištění národní bezpečnosti v Hongkongu", řekl podle hongkongského deníku South China Morning Post mluvčí shromáždění Čang Jie-suej.

Detaily zatím nejsou známy, Hála se však domnívá, že shromáždění zasáhne do článku hongkongské ústavy, který říká, že město má právo na vlastní zákony na ochranu vnitřní bezpečnosti. "Takový krok by v podstatě znamenal konec 'vysokého stupně autonomie' a také konec politiky Jedna země, dva systémy, která tuto autonomii zaručovala," vysvětluje sinolog.

"Je to konec Hongkongu," uvedl k návrhu zákona hongkongský opoziční politik Dennis Kwok. "Myslím, že status Hongkongu jako mezinárodního města bude velmi brzy pryč," cituje jeho reakci americký deník

Celkem dvě shromáždění

Zasedání parlamentu tradičně probíhá v březnu, letos se výjimečně kvůli šíření koronaviru odložilo na květen a zkrátí se i jeho trvání, protože některé ze schůzek proběhnou pomocí videohovoru. Setkání se zúčastní na tři tisíce delegátů ze 31 čínských provincií.

Mezi nimi budou i zástupci Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu, který Čína považuje za své území. Setkání se proto podle agentury Reuters zúčastní "přeběhlíci" z ostrovního státu. Volení zástupci Tchaj-wanu se jednání neúčastní, protože ostrov považují za samostatný a mají na Číně nezávislou vládu.

Spolu se zasedáním parlamentu proběhne i setkání Čínského lidového politického poradního shromáždění, takzvané Jednotné fronty, která do orgánu volí nepolitickou veřejnost složenou z umělců, podnikatelů nebo mnichů.

Video: Hongkong je na pokraji občanské války, lidé ale stojí za demonstranty, říká Blahota

Konflikt je vyhrocený, policie dál stupňuje násilí proti demonstrantům. Naděje na uchování autonomie je ale silná, míní sinolog Martin Blahota. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy