Vyplývá to z vládního nařízení a z poznámek, které na internetu zveřejnily čínské univerzity, uvedl server americké televize CNN. Tyto poznámky už ale podle něj z webu zmizely. Lékařský expert z Hongkongu, který už dříve spolupracoval s odborníky z pevninské Číny na analýze případů nákazy, uvedl, že jeho práce ještě v únoru podobným nařízením nepodléhala.
CNN poznamenává, že nové nařízení vypadá jako poslední ze snah čínské vlády kontrolovat veškeré informace o původu viru, který se loni v prosinci rozšířil z čínského města Wu-chan. Nákaza si ve světě dosud vyžádala přes 1,8 milionu infikovaných a více než 114 tisíc obětí na životech.
Peking nařídil, aby publikace jakéhokoliv výzkumu o původu pandemie prošla schválením centrálních orgánů. Vědecká cenzura v přímém přenosu. Skutečnost, že čínské úřady nákazu utajovaly a postupovaly trestuhodně pomalu už ale ani cenzura neumlčí. https://t.co/8Fjse1jjLa
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) April 12, 2020
Čínští výzkumníci zveřejnili od konce ledna v mezinárodních odborných časopisech už několik studií o nemoci covid-19. Některá jejich odhalení o prvních případech nákazy vyvolaly otázky ohledně přístupu čínské vlády k šíření nákazy.
Peking se v této souvislosti stal terčem kritiky kvůli tomu, že epidemii podcenil a o nákaze neinformoval dříve. Včasným jednáním by se podle některých odborníků zabránilo tak velkému rozšíření koronaviru i množství smrtelných obětí.