Tunis - Britské cestovní kanceláře začínají stahovat své klienty z Tuniska. Reagují tím na čtvrteční varování britského ministerstva zahraničí, že v zemi hrozí další teroristické útoky.
K Británii se v pátek přidaly Irsko a Dánsko, které své občany vyzvaly, aby raději z Tuniska odjeli a odložili do této země všechny cesty, které nejsou bezprostředně nutné.
Aktuálně tráví v Tunisku dovolenou přes 3000 turistů z Británie. Většina z nich se domů vrátí ještě v pátek nebo v sobotu. Aerolinky pro ně vypravily zvláštní letadla.
Tuniské bezpečnostní složky v pátek oznámily, že při střetech u města Gafsa v centrální části země zabily pět islamistů, rozsáhlá operace nadále pokračuje.
Ministerstvo zahraničí oznámilo, že podle zjištění tajných služeb je další teroristický útok v Tunisku vysoce pravděpodobný, a doporučilo britským turistům, aby se ihned obrátili na cestovní kanceláře se žádostí o návrat. Šéf diplomacie Philip Hammond uvedl, že neví o nějaké konkrétní bezprostřední hrozbě, nové doporučení je podle něj přesto namístě.
Dánsko, Irsko: Občané, raději odjeďte
"Jestliže jste v Tunisku a nemáte nezbytný důvod tam zůstat, doporučujeme vám, abyste odjeli s pomocí cestovní kanceláře či komerčním letem," uvedlo dánské ministerstvo. Svou výzvu občanům zdůvodnilo existencí "vysokého rizika teroristického útoku".
Změnit své doporučení se rozhodlo také Irsko. "Vyzýváme všechny irské turisty v Tunisku, aby zvážili, zda jejich přítomnost v této zemi má zásadní význam. A pokud tomu tak není, doporučujeme jim odjet," uvedl dnes v prohlášení irský ministr zahraničí Charlie Flanagan. V Tunisku je prý asi 50 irských turistů.
Evakuace Čechů zatím není v plánu
České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o bezprostředním riziku teroristického útoku v Tunisku. Ponechává proto v platnosti předchozí doporučení, aby byli turisté maximálně obezřetní a aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí.
Po pátečním zasedání pracovní skupiny zabývající se situací v Tunisku o tom informovala mluvčí úřadu Michaela Lagronová.
Evakuaci turistů z Tuniska zatím nechystá ani Německo, jehož obyvatelé na sever Afriky také hojně jezdí.
Letecká společnost Monarch například plánuje od dnešního večera do soboty čtyři mimořádné lety z Tuniska do Británie. Cestovní kanceláře Thomson a First Choice dokonce ze severoafrické země stahují i všechny své zaměstnance a delegáty a zrušily všechny zájezdy do Tuniska až do konce této turistické sezony, tedy do 31. října.
Stovky tisíc Britů ročně. Jejich peníze budou chybět
Tunisko každoročně navštěvovaly statisíce Britů. Třicet z nich zemřelo minulý měsíc v Súse, kde zaútočil tuniský atentátník. Značná část rekreantů poté zemi opustila a ti, kdo měli dovolenou v plánu, své rezervace hromadně rušili. Podle sdružení britských cestovních kanceláří ABTA jsou nyní v Tunisku s cestovní kanceláří již zmíněné 3000 Britů, zatímco v době atentátu to bylo 20 000.
Většina hotelů například v letovisku Hammamet dnes zela prázdnotou, napsala agentura AP.
Tuniský premiér Habíb Síd v parlamentu odmítl kritiku, podle níž Tunisko bezpečnostní opatření kolem turistů nezvýšilo dostatečně. Síd prohlásil, že země dělá vše, "co je v jejích silách", aby ochránila Brity a další cizince. Vláda prý také pomůže s evakuací Britů. Síd také řekl, že ještě dnes bude hovořit s britským premiérem Davidem Cameronem.
Přesně tohle teroristé chtějí
Tuniský velvyslanec v Británii Nabíl Ammar opatření britského ministerstva zahraničí kritizoval. "To je to, co teroristé chtějí," řekl stanici BBC. Podle něj kvůli odlivu turistů budou zavírat některé hotely a lidé přijdou o práci. "Beznaděj je pramenem terorismu," dodal.
Podle nejmenovaného francouzského diplomata budou vlády v Paříži, Londýně a Berlíně spolupracovat s Tuniskem na zajištění větší bezpečnosti na letištích a při ochraně míst oblíbených mezi turisty. Západní experti by v této záležitosti měli údajně již příští týden dorazit do Tunisu.
Útok v Súse se odehrál 26. června. Spáchal jej třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí, který podle vyšetřovatelů prošel výcvikovým táborem radikálů v Libyi. Jeho oběťmi se stali výhradně zahraniční turisté: kromě 30 Britů přišli o život i tři Irové, dva Němci a po jednom občané Belgie, Portugalska a Ruska. Atentátník zranil také čtyři desítky dalších lidí, pak jej zastřelila policie.