Boston ohrožuje klíčovou prioritu prezidenta Obamy

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
22. 4. 2013 5:30
Příběh dvou původem Čečenců podezřelých z terorismu má v USA horkou politickou linku
Tamerlan a Džochar Carnajevovi
Tamerlan a Džochar Carnajevovi | Foto: Reuters

Boston - První úspěšný teroristický útok na území Spojených států od 11. září 2001 má dva podezřelé. Jeden, Džochar Carnajev, byl přistěhovalcem, který uspěl ve snaze získat americké občanství. Druhý, Tamerlan Carnajev, byl v době útoku stále na „čekací listině", když žádost o americký pas podal v září loňského roku, úřady mu však tehdy odmítly vyhovět.

Zmíněné útržky z příběhu dvou původem Čečenců podezřelých z terorismu mají v USA velmi horkou politickou linku. Skupina osmi senátorů z obou politických stran, podporovaná silně prezidentem Barackem Obamou, předložila právě v minulém týdnu návrh rozsáhlé reformy přistěhovalecké politiky.

Boston změní atmosféru kolem imigrantů

Z toho, co dosud americké úřady zveřejnily k příjezdu Carnajevových do USA před více než deseti lety, vyplývá, že oba bratři se v zemi usadili legálně. Z pohledu věcné argumentace se tak jejich případ dotýká projednávané imigrační reformy jen okrajově.
Jenže obavy a strach vyvolané čtyři dny trvajícím dramatem kolem dopadení pachatelů bostonského útoku a následné odhalení, že šlo o přistěhovalce, zásadně mění atmosféru, v níž se bude reforma projednávat.

Změna zákona má představovat největší zásah do toho, jak Spojené státy přiznávají občanství milionům přistěhovalců, za poslední desítky let. Jeho smyslem je vybruslit během pouhých deseti let z těžko únosné situace, kdy v USA pobývá přibližně 11 milionů nelegálních přistěhovalců.

Jen pár dní starý návrh se v souvislosti s útokem na bostonský maraton ocitl pod politickou palbou už v pátek.

Republikánský senátor Charles Grassley na úvod slyšení právního výboru vyzval k přehodnocení celé reformy a obvinil demokraty, že s jejím projednáváním nepřijatelně spěchají. "Jak zajistíme, aby lidé, kteří tu chtějí ubližovat, neměli oprávnění pobírat na základě imigračních zákonů státní podporu, jak navrhuje předloha, kterou projednáváme," ptal se vemlouvavě při slyšení věnovaném reformě Grassley.

McCain: Reforma posílí bezpečnost 

Spoluautoři reformy, Grassleyho straničtí kolegové John McCain a Lindsey Graham, se za návrh i ve světle bostonské tragédie postavili. „Reforma posílí bezpečnost tím, že budeme schopni lépe identifikovat, kdo do země vstoupil a kdo z ní odcestoval," uvedli ve společném prohlášení republikánští senátoři.

Jedním z hlavních pilířů navrhované reformy je právě na naléhání republikánů striktnější zabezpečení hranic. Návrh otevírá v USA usazeným nelegálním přistěhovalcům při splnění několika podmínek včetně zaplacení daní cestu k občanství. Počítá rovněž s navýšením počtu víz vydávaných jak pro manuálně pracující, tak vysoce vzdělané přistěhovalce.

Už ventilované obavy, že nový zákon bude působit jako vábnička pro nové a nové přistěhovalce, budou po bostonském útoku zaznívat se silnou ozvěnou.

Důležitým faktorem je i to, že prezident Barack Obama vstupuje do boje o reformu přistěhovalecké politiky značně oslaben.
Minulý týden mu přinesl první vážnou porážku druhého funkčního období, když v Senátu neprošly návrhy na zpřísnění pravidel pro držení zbraní. Obama si byl jist, že po prosincovém masakru, při němž na základní škole v Newtownu zemřelo dvacet malých dětí, disponuje politickým mandátem i podporou veřejnosti, aby změny prosadil.

Nestalo se a prezident tak o to silněji potřebuje úspěch v podobě prosazení imigrační reformy, dalšího z velkých cílů, které si pro druhé čtyři roky v Bílém domě vytyčil.

U Carnajevových zafungovala imigrační politika

Do karet mu hraje to, že republikáni si s ohledem na své budoucí volební vyhlídky u stále sílící hispánské menšiny mohou stěží dovolit hlasovat tak, aby vypadali, že nejsou přistěhovalcům nakloněni.

Právě změna atmosféry po bostonském atentátu jim však může pro hlasování proti imigrační reformě poskytnout politické krytí.
V případě staršího z bratrů Carnajevových, Tamerlana, to přitom vypadá, že procedura při udělování amerického občanství zafungovala bezproblémově.

Jedním z důvodů, proč mu bylo občanství odepřeno, byl výslech, při kterém vyšetřovatelé FBI v roce 2011 zkoumali jeho potenciální napojení na extremistické organizace, na něž upozornily ruské tajné služby. Jeho žádost o občanství byla kvůli tomuto faktu odložena a měla být s časovým odstupem znovu prověřena.

Sílící kritice naopak čelí FBI, že s upozorněním ruské strany nepracovala s dostatečnou pečlivostí a Tamerlana Carnajeva dále nesledovala. „Tento chlapík jim nějak zmizel z radaru," nechal se slyšet poradce jednoho z kongresmanů. „Několik dní jsme slyšeli, že neexistovaly žádné zpravodajské informace, teď víme, že existovat mohly," kritizoval postup FBI.

Otec obou podezřelých z útoku na bostonský maraton přicestoval do USA poprvé v dubnu 2002, a to na standardní tříměsíční turistické vízum. Ve Spojených státech následně požádal o politický azyl, a to s odkazem na strach z pronásledování doma kvůli svým čečenským kořenům. Syn Džochar byl tehdy pouze osmiletý, a stal se tak automaticky spolu s otcem žadatelem o politický azyl.

Americké úřady se rozhodly žádosti vyhovět a udělily členům rodiny Carnajevových víza v souladu se zákonem, který je přiznává imigrantům, jimž doma hrozí politická, náboženská nebo etnická perzekuce.

 

Právě se děje

Další zprávy