Boston v šoku. Exploze v cíli maratonu zabily tři lidi

Exploze mají tři oběti, zraněných je nejméně 144 lidí
Exploze v Bostonu.
Exploze v Bostonu. | Foto: Reuters

* Potvrzeny jsou tři oběti a 176 zraněných * FBI považuje útoky za teroristické * K útoku se zatím nikdo nepřihlásil * Prezident Obama slíbil důkladné vyšetření útoku, varoval před předčasnými závěry

Boston - Pondělní pumový útok na bostonský mezinárodní maraton připravil o život tři lidi a dalších nejméně 176 podle zdravotníků zranil.

Mezi mrtvými je osmileté dítě, osm dalších dětí bylo zraněno. Stav 17 lidí, kteří jsou v nemocničním ošetření, označují lékaři za kritický. Stav dalších 25 osob je vážný.

Podle neověřených zpráv policisté v Bostonu našli dalších pět nevybuchlých náloží. Spekuluje se o akci islamistů nebo amerických pravicových radikálů, americký Federální úřad pro vyšetřování útoky označil za teroristické.

Prezident Barack Obama na tiskové konferenci oznámil, že původce útoku ani jeho motiv zatím vyšetřovatelé neznají.

"Nevíme, kdo to udělal ani proč," konstatoval na tiskové konferenci prezident. "Nechť ale není pochyb o tom, že to zjistíme. Ať to byl kdokoli, pocítí ruku spravedlnosti," prohlásil. 

Bomby v odpadkových koších

Televize CNN uvedla, že exploze v Bostonu způsobily nevelké, nepříliš odborně vyrobené nálože ukryté v odpadkových koších rozmístěných podél maratonské trati.

Ve městě a okolí našli údajně američtí vyšetřovatelé pět dalších nevybuchlých trhavin.

Při atentátu byly použity dle všeho spíše slabší amatérsky vyrobené nálože, které byly umístěny poblíž země. Tvořily je tlakové hrnce obsahující velké množství kuliřkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí.

Policie v souvislosti s explozemi pátrá po muži "tmavší či černé pleti s možným cizím přízvukem". Muž v tričku a s batohem na zádech se údajně pokoušel proniknout do zóny vyhrazené závodníkům pět minut před explozemi.

Šéfka senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianne Feinsteinová novinářům řekla, že americké rozvědky neměly předem žádné signály, které by svědčily o připravovaném útoku. Kontrolu nad vyšetřováním převzala bostonská expozitura FBI.

Reakce ze zahraničí: Hluboký šok

Výbuchy vyvolaly rozhořčené reakce v zahraničí. Šok a otřes způsobily předsedovi britské vlády Davidu Cameronovi. V kondolenci zaslané na Twitter vyjádřil soustrast rodinám postižených.

"Otřesné záběry z Bostonu jsou šokující," uvedl premiér.

Tvrdá slova má pro původce pumového útoku generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Nesmyslný akt násilí je o to děsivější, že k němu došlo při události, kterou celý svět spojuje s férovostí a harmonií," napsal.

"Hluboký šok" prožíval po zprávách z Bostonu i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Útok odsoudila také řada hlav států včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, německé kancléřky Angely Merkelové či afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

"Takto barbarské a kruté chování nemá mít místo na scéně," řekl premiér Petr Nečas. Francie v reakci na útok posílila policejní hlídky, Rusko oznámilo zpřísnění bezpečnosti chystané zimní olympiády v Soči.

Podle Richarda Deslaurierse, zástupce federální policie FBI, která vyšetřování teroristického útoku převzala, není město dle všeho vystaveno dalším hrozbám. Deslauriers odmítl komentovat, zda byly v souvislosti s atentátem zadrženy nějaké osoby.

Bostonský policejní představitel Ed Davis ale podle místní televizní stanice ITV řekl, že nikdo zadržen zatím nebyl.

Lidé byli v šoku, ale chtěli pomáhat

Exploze nastaly ve tři čtvrtě na tři odpoledne východoamerického času a dělilo je patnáct vteřin.

Bomby explodovaly na chodníku vedle cílového prostoru závodu zhruba dvě hodiny poté, co doběhl vítěz, ale v době, kdy řada závodníků teprve k cíli mířila.

"Viděl jsem plno krve a zraněné, přenášené na nosítkách. Lidé křičeli a plakali, jednomu člověku to utrhlo nohu," uvedl na sociální síti Twitter reportér deníku Boston Globe Steve Silva.

Televize CNN odvysílala jako první záběry exploze. Po výbuchu silnici zahalil hustý dým a v místě vypukla panika. Ze snímků je patrné, jak se řada lidí pokoušela ošetřit zraněné a vyprostit je z ochranných konstrukcí, které tlaková vlna smetla.

Kanadský běžec Mike Mitchell pro CNN řekl, že proběhl cílem, otočil se a uviděl "masivní výbuch". "Dým byl padesát stop ve vzduchu. Všichni šíleli," řekl Mitchell.

Nikdo z 13 českých běžců, kteří se maratonu účastnili, nebyl podle českých diplomatů při explozích poblíž cíle závodu zraněn.

"Byl jsem asi 200 m před cílem, asi 100 metrů přede mnou došlo k výbuchu. Upadl jsem a asi pět minut jsem ležel, než jsem v šoku doběhl do cíle. Nastala panika a velký zmatek, i proto, že v cíli bývá nejvíce diváků. Za cílem naštěstí bývá nejvíce zdravotníků, takže během minuty tam začali najíždět," řekl České televizi běžec Mario Junek.

Nefungovaly mobily

Policie pečlivě zkoumá celou dvaačtyřicetikilometrovou trasu maratonu v naději, že narazí na další důkazy.

Bostonského maratonu se aktivně zúčastnilo na 27 000 lidí a dalších půl milionu běhu přihlíželo. Policie proto předpokládá, že získá k analýze dostatek obrazového materiálu

Nad Bostonem byla dočasně vyhlášena bezletová zóna, bostonské Mezinárodní Loganovo letiště na několik hodin zastavilo provoz. Evakuovány byly dva hotely, v centru města zároveň nefungovalo spojení mobilními telefony kvůli obavám z aktivace dalších náloží.

Z námořní základny Newport ve státě Rhode Island byla do Bostonu povolána speciální jednotka pyrotechniků. Mají prozkoumat předměty v okolí místa výbuchů a prověřit, zda v některém z nich není další nálož. Zvýšenou pohotovost má policie v areálu dvou jaderných elektráren ve státech Massachusetts a New Hampshire.

Kvůli explozím zrušila bostonská radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky. Neuskutečnilo se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr.

Naopak organizátoři nedělního londýnského maratonu potvrdili, že se závod poběží, byť bude bezpečnost zpřísněna.

Prezident Barack Obama v úterý nařídil spustit státní vlajky na půl žerdi na všech veřejných úřadech, včetně Bílého domu, ale také amerických zastupitelských úřadů v zahraničí a rovněž válečných lodí nebo vojenských základen ve světě. Nařízení platí do sobotního večera.

Ranění byli ošetřování přímo na místě neštěstí.
Ranění byli ošetřování přímo na místě neštěstí. | Foto: Reuters

S vyhledáváním lidí, kteří byli účastníky či diváky bostonského maratonu a jejichž blízcí o nich nemají žádné informace, se rozhodla pomoci internetová společnost Google. Na speciální stránce zřídila službu, kde mohou lidé poskytovat či hledat potřebné informace o pohřešovaných.

Znepokojení lidé z celého světa se nyní snaží získat informace prostřednictvím sociálních sítí. Službu Google využilo už téměř 5000 lidí.

Kvůli tragické události, která poznamenala závěr bostonského maratonu, zrušila místní radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky. Neuskuteční se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy