Boje v Jemenu každé odpoledne utichnou, kvůli národní droze

ČTK ČTK
16. 4. 2015 0:05
Ani válka nepřeruší tradici, jakou je v Jemenu žvýkání listů kátu.
Jemenský překupník prodává lístky kátu na tržnici v Saná.
Jemenský překupník prodává lístky kátu na tržnici v Saná. | Foto: Reuters

Aden - Občanská válka trhá Jemen na kusy, avšak nebrání tamním bojovníkům držet se místního zvyku, totiž žvýkat povzbuzující drogu kát.

Válka, v níž se rozhoduje o budoucnosti Jemenu, tak jde každé odpoledne stranou a muži si nacpou do úst svazky zelených listů kátu. Tento každodenní klid zbraní je jednou z mála jistot, které Jemencům zbyly.

Od oběda do večerních modliteb odkládají bojovníci samopaly, aby se mohli věnovat svému potěšení.

Droga jako opora ekonomiky

I když mnozí Jemenci kvůli válce přišli o práci a nemají co jíst, dokážou dát za sáček kátu dva až čtrnáct dolarů (52 až 360 Kč). Cenu určuje kvalita lístků.

Kát tak zůstává oporou jemenské ekonomiky, protože navzdory všemu se stále sklízí, pořád se s ním obchoduje a lidé dokonce neváhají riskovat život a jet si pro něj i pod palbou.

Potřeba zklidnit se roste mezi Jemenci s tím, jak šíité postupují na jih a na zem dopadají bomby ze saúdskoarabských letadel.

Vládní úředník Muhammad Azal je kvůli bojům v Adenu bez práce. Prochází liduprázdnými ulicemi, žvýká lístky a ukládá je pod tváří, která se pod nimi už nadouvá. "V takovéto situaci, kdy prožíváme stres a posloucháme výbuchy, nám kát dodává trochu klidu a pohody," mumlá.

Jediný zdroj obživy

Do produkce a distribuce kátu je zapojen každý sedmý pracující Jemenec.

Droga je největším finančním zdrojem jemenského venkova a po chovu dobytka druhým největším zaměstnavatelem. Podle agentury Reuters dokonce převyšuje i státní správu.

Kvůli bojům jsou uzavřeny státní úřady a také banky, takže se lidem nedostává peněz.

Ale na tržišti s kátem je stále rušno a o každý balíček se živě smlouvá. Aden má po bombardování problémy s distribucí vody a elektřiny, ohrožena je i dodávka masa a mléka.

Pro kát musejí Adenci do Zálie, avšak dostat se tam znamená dvouhodinovou cestu autem. Musí se projet frontou, protože právě o toto území bojují šíité, milice a členové Al-Káidy.

Obchodník Alí Muhsín trasu projíždí tam a zpět denně. "Je to vždycky dobrodružství. Znamená to vystavit se náletům a střelbě, projet kontrolami. Jenom bůh ví, s čím se tady potýkáme. Kát ale sklízím každé ráno a večer se vracím domů, jelikož tento obchod je pro nás zdrojem živobytí. Tato rostlina drží na nohou mou domácnost," říká muž.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kát řadí k "návykovým drogám vyvolávajícím mírnou psychologickou závislost". Kát ale může způsobit i halucinace a depresi a má vliv na kazivost zubů.

A není zdaleka jen záležitostí mužů. Podle statistik ho každodenně žvýká 80 procent Jemenců, asi 60 procent Jemenek a k uživatelům přibývá i stále více dětí ve věku do deseti let.

 

Právě se děje

Další zprávy