"Domnívá se snad nepřítel, že to, že pronikne do této či jiné oblasti, znamená, že uvěříme, že bychom se měli vzdát a předat mu kontrolu? To se neděje a nestane se to nikdy," hřměl ve středu z televize jeden z vůdců jemenských rebelů Abdel-Malik al Húsí.
S prohlášením vystoupil jen krátce poté, co provládní jednotky podporované Saúdskou Arábií oznámily, že převzaly kontrolu nad hlavní přístupovou silnicí do přístavního města. Rebelové drží okolní kopce i centrum, jejich protivník opakovanými údery postupuje z jižního předměstí a okolí letiště. Saúdové a Spojené arabské emiráty postupující jemenské síly podporují ze vzduchu.
#Saudi Coalition scores big advance in #Hodeidah (map) https://t.co/zA414RFrx4 #Yemen
— Al-Masdar News (@TheArabSource) November 5, 2018
"Nepřítel čerpá výhodu ze svého počtu, který ještě navýšil, aby posílil tlak na město Hudajdá," řekl al Húsí.
Podle svědků z místa, které cituje server al-Džazíra, se koalici podařilo zabezpečit část města okolo silnice vedoucí přímo do rudomořského přístavu, přes který by měla do města i celé země proudit zoufale potřebná humanitární pomoc.
Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.
Násilí se stupňuje
Za týden prudkých bojů o přístav zemřelo okolo dvou set lidí. Hudajdá čelí jedné z nejhorších vln násilí za posledního tři a půl roku. Na oblasti, v nichž žijí i civilisté, se v posledních dnech zaměřilo více než sto vzdušných úderů. Rebelové zase v očekávání dalších útoků rozprostírají v okolí nášlapné miny.
"Střety jsou teď úplně šílené. Od ostřelování a bombardování na východě mám bolesti hlavy. Kvůli šrapnelům a střelbě jsou lidé po celé hodiny uvězněny ve svých domech. Ale ani jejich domy nejsou v bezpečí," popsal situaci serveru The Guardian Basím al Džanani, který v Hudajdá žije.
Civilisté se mohou upínat k naději, že se na konci listopadu podaří ve Švédsku obnovit mírové rozhovory, které se měly původně uskutečnit už v září. Nový impulz jim nečekaně dodává vražda saúdského novináře Džamála Chášukdžího na velvyslanectví Saúdské Arábie v Istanbulu. Vedení Saúdské Arábie by totiž rádo otupilo vzniklou diplomatickou krizi, a může se tak ukázat přístupnější v jednáních o Jemenu.
Jenže právě blížící se možný termín rozhovorů vede naopak i k zesílení dosavadních bojů v Hudajdá. Provládní milice podporované mezinárodní koalicí i rebelové Húsíové se do "deadlinu" snaží dostat pod vlastní kontrolu oblasti o co největší rozloze.
OSN se přitom snaží opakovaně zabránit celistvému útoku na přístav, kde stále zůstává okolo 600 tisíc lidí, z nichž podle odhadů zhruba polovinu představují děti. Kvůli obavám, že by byl během bojů přístav poškozen do té míry, že by se už tak katastrofální humanitární situace zvrhla v apokalypsu. Obavy jsou oprávněné, rebelové v případě velkého útoku koalici slibují "peklo na zemi".
Počet obětí? Nevíme
Aliance sunitských muslimských států v čele se Saúdskou Arábií od března 2015 podporuje mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Šíitským rebelům z řad Húsíů naopak pomáhá Írán. Dobytí Hudajdá by koalici mohlo usnadnit i převzetí kontroly nad hlavním městem Saná.
OSN nemá ani možnost, jak přesně určit počty obětí, jejichž životy si dosud válka vyžádala. Už v srpnu 2016 zdravotníci odhadovali, že zemřelo nejméně deset tisíc lidí. Více než tři miliony obyvatel musely odejít ze svých domovů.
Konflikt v zemi rozpoutal obří humanitární krizi. Hladomor hrozí až 14 milionům lidí a miliony z nich už jsou na jeho pokraji. Symbolem hladomoru se stal snímek sedmileté a na kost vyhublé Amal Hussejnové, který 26. října otiskl americký deník The New York Times a převzala ho řada médií po celém světě. Dívka ten samý den zemřela.
Map of food insecurity in Yemen pic.twitter.com/HBJe1WsvwU
— AFP news agency (@AFP) November 7, 2018
Podle OSN loni hladu každý den podlehlo 130 jemenských dětí mladších pěti let.
Právě přístav Hudajdá je přitom pro zemi i v tomto ohledu klíčový. Do vypuknutí bojů před třemi lety skrz něj do Jemenu proudilo importované zboží. Včetně obřích dodávek jídla, které země o 28 milionech obyvatel dlouhodobě dovážela. Přes Hudajdá, které je nyní v obležení, do země proudí čtyři pětiny humanitární pomoci.
OSN v říjnu varovala, že pokud se situace neobrátí k lepšímu, dojde v Jemenu k jednomu z největších hladomorů v dějinách lidstva.