Kyjev – Ostré politické spory, které na Ukrajině nedávno provázely pěstní souboje, hádky a vzájemné urážky, vystřídala koncem minulého týdne dobrá zpráva.
Pozitivní signál do Kyjeva vyslal Brusel. Po dlouhém vyjednávání, které začalo už za minulého režimu, představitelé Evropské komise konstatovali, že Ukrajina splnila všechny podmínky pro vízovou liberalizaci.
Očekává se, že už v červenci nebo v srpnu by se její obyvatelé mohli vydat do Evropské unie bez víz. Pokud jim to ovšem zbrklí politici nepokazí.
"Drazí Ukrajinci, učinili jsme velký krok k vytouženému evropskému snu!" napsal na Twitteru zjevně potěšený prezident Petro Porošenko. "Mně a mému týmu se podařilo definitivně udělat všechny tečky nad i," pochválil se. Přestože zatím není definitivně rozhodnuto, svobodné cestování, po kterém volali lidé na Majdanu, považuje za hotovou věc.
Důležitý okamžik, k němuž Ukrajina směřovala celých sedm let, přitom málem pokazili nerozvážní politici. "Hlavní otázka, na kterou se nás ptali, bylo, zda si Ukrajina udrží mocenskou stabilitu. Nemohli jsme si dovolit ukázat rozpory v koalici," prozradil šéf prezidentova parlamentního bloku Jurij Lucenko.
Porošenko se proto sešel s premiérem a předsedou parlamentu a ve společném prohlášení pak uvedli, že "odsuzují hysterickou protivládní a protistátní kampaň, kterou zorganizovali zkorumpovaní oligarchové".
Jednota v koalici je jen iluze
Doma se dočkali rozpačité reakce. "Prohlášení 'trojky' o jednotě je smutné. Přitažené za uši. Po skandálech z posledních dnů navíc i směšné," napsal na svém Facebooku poslanec za prezidentův blok v parlamentu Mustafa Najem. Na bezvízový příslib to však nemělo vliv.
Když rozzuřený ministr vnitra Arsen Avakov na zasedání věnovaném privatizaci hodil po oděském gubernátorovi Michailu Saakašvilim sklenici s vodou a křičel na něj, aby "vypadl z Ukrajiny", Porošenko se chytil za hlavu. Bývalý gruzínský prezident, kterého do čela ukrajinského regionu jmenoval v naději, že se vypořádá s tunelováním státního majetku, totiž jednoho z klíčových ministrů obvinil, že mu brání v tažení proti korupci. Označil ho za "zkorumpovaného zloděje". Ten si však obvinění nenechal líbit a Gruzínce vyzval, aby se z Ukrajiny "klidil".
"Vlastní zemi jsi zničil, táhni k čertu z mé země, ty padouchu," křičel Avakov, který je původem Armén. Nešetřil přitom vulgárními ruskými urážkami. Prezident ministra jen vyzval, aby se choval slušně. "Je zvláštní, když Armén, který působí v ukrajinské politice deset let a neumí ukrajinsky, a Gruzín, který je na Ukrajině půl roku a také ukrajinsky nemluví, se přetahují o to, kdo je větší Ukrajinec," komentoval incident analytik Taras Čornovil, syn známého disidenta a bojovníka za nezávislou Ukrajinu.
Horlivost gubernátora, který s korupcí bojoval v Gruzii a nyní šlape na paty ukrajinské chobotnici, zjevně není příliš po chuti ukrajinskému premiérovi Arseniji Jaceňukovi. Při nedávném protikorupčním fóru v Oděse Saakašvili předsedu vlády obvinil, že se spolčil s oligarchy a nahrává korupci, kvůli níž Ukrajina ročně přichází o více než pět miliard dolarů. Žádné konkrétní důkazy nepředložil, avšak na středu svolává do Kyjeva protikorupční fórum, které novináři již pokřtili "novým Majdanem".
Zúčastnit se podle organizátorů mohou "všichni lidé, kterým není lhostejný osud Ukrajiny". Média spekulují, zda tato politická "show" nemá vynést Saakašviliho do čela vlády. Jeho popularita na Ukrajině totiž stoupá a objevily se i zprávy, že chystá vlastní stranu.
Přestože premiér navenek zachovává klid a tvrdí, že jde o nepodložená obvinění, při nedávné hádce se přidal k ministrovi vnitra a Saakašvilimu vmetl, aby "se klidil z Ukrajiny".
"Pozvali jsme tě, abys tady dělal reformy, ne politické intriky! Vypadni z Ukrajiny," neudržel emoce. Gruzínského rodáka navíc pojmenoval urážlivým ruským pojmem "gastroljor", což v argotu znamená označení pro zloděje, který objíždí cizí města a páchá tam zločiny. To se gubernátora zřejmě dotklo nejvíc. Kvůli práci na Ukrajině totiž přišel o gruzínské občanství a uzavřel si tak cestu do tamní politiky.
"Jsem Ukrajinec! Ukrajinu miluji a na rozdíl od vás ji neokrádám," křičel na své oponenty. Televizi NewOne pak doslova řekl, že "Jaceňuk je zloděj". "Není zloděj jen proto, že (státní majetek) krade jeho pravá i levá ruka… Ukradl lidem vítězství na Majdanu, perspektivu, to, za co bojovali hrdinové, kteří zahynuli. Jejich vítězství zneužila malá skupina funkcionářů, kteří zemi zubožili," prohlásil. Jaceňuk mu však vzkázal, že boj s korupcí "není show, ale pečlivá práce detektivů".
Uražený premiér
Přestože se o demisi nepopulárního premiéra spekuluje už několik měsíců, ve funkci se zatím udržel a paradoxně mu v tom pomohl i groteskní incident, kdy poslanec z proprezidentské frakce mu daroval kytici rudých růží a pokusil se ho vynést z parlamentu. Následná rvačka a další politické skandály prozatím odsunuly debaty o demisi, avšak zjevně jen na určitou dobu.
"Ztratil důvěru obyvatel i podporu v parlamentu," říká analytik Pavlo Nuss. Není sice jasné, kdo by ho mohl vystřídat, avšak rýpnout si do něj se nezdráhají ani spojenci. Expremiérka a vůdkyně frakce Vlast Julija Tymošenková vyzvala k trestnímu stíhání premiéra za návrh rozpočtu, který připravil na příští rok a který jeho koaliční partneři odmítají schválit.
"Premiér mě vyděsil. Mám dojem, že není adekvátní… Země se nikdy neničila tak jako nyní," řekla v televizi 112.ua. Podle ní premiér svým rozpočtem "ponižuje stát i všechny obyvatele Ukrajiny".
Na místě reklamních ploch v Kyjevě se objevily nápisy "Běž, králíku, běž" v narážce na přezdívku "králík Senja", kterou Jaceňuka častuje lidová tvořivost. Šéf prezidentova bloku Jurij Lucenko přitom na Facebooku zveřejnil ilustraci bílého králíka známého z pohádky Lewise Carrolla Alenka v říši divů. Už v minulosti o Jaceňukovi řekl, že "jen v naší zemi si králík může myslet, že je zvířecí král". Vyvolává to sice pobavené reakce, avšak vládnoucím politikům do smíchu není.
Uražený premiér poslancům sdělil, že "se svého křesla nedrží". Je si vědom, že Lidová fronta, kterou vede, má prakticky nulové preference. V současné koalici je to však "trumf", který jej drží u moci. "Když s premiérem rezignujeme, koalice se zhroutí a parlament bude rozpuštěn. Nedostaneme pak dotaci Mezinárodního měnového fondu, spadne hřivna, nastanou problémy s topením a s plynem a Moskva bude tleskat," vylíčil "černý scénář" Avakov.
Podle něj je tak v zájmu udržení stability lepší "stisknout zuby a trpět". V předčasných volbách by totiž členové současné koalice mohli propadnout a účastníci skandálů teprve pak zjistí, "zač je toho loket".