Moskva a Krym se hádají. Letos nám Kreml nedal "ani kopejku", stěžuje si krymský premiér

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
21. 12. 2015 13:36
Krymský premiér Sergej Aksjonov prohlásil, že Ruskem anektovaný poloostrov letos od Moskvy nedostal "ani kopejku". Moskva na toto obvinění reagovala hrozbou čistky. Spor se týká ambiciózních projektů, které mají oživit krymskou ekonomiku. Po připojení k Rusku se na poloostrově zvýšily platy i sociální dávky, pohltila je ale vysoká inflace. Situaci nedávno zkomplikovala i energetická blokáda, kterou si na vrub připsali ukrajinští radikálové.
Situaci na Krymu nedávno zkomplikovala energetická blokáda ze strany ukrajinských radikálů, kteří poškodili dálkové vedení elektřiny na poloostrov.
Situaci na Krymu nedávno zkomplikovala energetická blokáda ze strany ukrajinských radikálů, kteří poškodili dálkové vedení elektřiny na poloostrov. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská vláda a vedení anektovaného Krymu jsou na "ostří nože". Jejich roztržka, kterou vyvolaly spory kolem váznoucí realizace rozvojových programů, vyvrcholila skandálem.

Krymský premiér Sergej Aksjonov prohlásil, že poloostrov letos od Moskvy nedostal "ani kopejku". Moskva na toto obvinění reagovala hrozbou čistky.

Ambiciózní projekty mají přitom oživit krymskou ekonomiku po loňském násilném připojení k Rusku.

Vyšší platy pohltila vysoká inflace

Krym se po loňské anexi nedočkal slibované prosperity, kterou měly zařídit mohutné ruské dotace. Situaci nedávno zkomplikovala energetická blokáda ze strany ukrajinských radikálů, kteří poškodili dálkové vedení elektřiny na poloostrov.

Platy a sociální dávky se po připojení k Rusku sice na Krymu zvýšily, nárůst ale zcela pohltila vysoká inflace, vyvolaná prudkým poklesem příjmů za prodej ropy a západními sankcemi.

Aksjonov na Facebooku napsal, že Krym měl letos z Moskvy dostat 15 miliard rublů. "Teď máme prosinec a nedostali jsme ani kopejku. Plány a harmonogramy se přitom dojednávaly se všemi ministerstvy bez výjimky," uvedl šéf Krymu.

Na Aksjonovovu poznámku reagovala hned dvě ruská ministerstva návrhem na "potrestání krymských správních orgánů". Ruská vláda tvrdí, že z federálního rozpočtu vyčlenila letos pro krymské projekty dostatek peněz, vinou krymských úředníků se ale podařilo realizovat jen zlomek. Nevyčerpané prostředky byly převedeny na příští rok.

Krym a jeho rozvoj je pro Rusko citlivá politická otázka. Mnozí Rusové považují úspěšnou integraci poloostrova za důkaz správnosti anexe, samotní obyvatelé Krymu očekávali od "návratu" do náruče Moskvy okamžitý blahobyt. Pro Kreml se měl Krym stát vývěsním štítem prosperity a jeho anexe důkazem velmocenského postavení.

Ruské vedení se dnes i z těchto důvodů snažilo spor mezi vládou a krymskou správou zmírnit. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov doporučil médiím, aby roztržku nezveličovala. "Běžné problémy v každodenní spolupráci mezi regionálními úřady a federální vládou nelze označovat za krizi. Daleko lepší je soustředit se na urovnání problémů a důsledné vyjasnění stanovisek," řekl Peskov novinářům.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy