New York - Blízký spolupracovník Usámy bin Ládina byl v pátek odsouzen k doživotnímu trestu za podíl na bombových útocích na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii z roku 1998.
Informují o tom zahraniční média. Saúdský Arab Favváz byl uznán vinným již letos v únoru.
Při dvou bombových útocích na americké ambasády v keňském hlavním městě Nairobi a v Dáresalámu v Tanzanii v květnu 1998 zahynulo 224 lidí a více než čtyři tisíce utrpělo zranění.
Někdejší důležitý muž teroristické sítě Al-Káida se podle soudu podílel na útocích mimo jiné tím, že zbraněmi zásoboval členy organizace v Africe, nebo že šířil prohlášení šéfa Al-Káidy vyzývající k útokům na různé cíle. Rovněž pomáhal s vedením teroristické buňky v Nairobi.
K vynesení doživotního trestu v pátek soudce Lewise Kaplana vyzvalo několik obětí a jejich příbuzných. "Uctívám stejného Boha jako vy," řekla směrem k Favvázovi pracovnice ambasády Ellen Karasová, která při útoku v Nairobi oslepla. "Můj Bůh ale není plný pomsty, není to rozhněvaný Bůh. Můj Bůh je plný lásky," dodala.
Další z přítomných, Edith Bartleyová, ztratila při výbuchu v Nairobi svého otce i bratra. Jak uvedla, útoky jí způsobily "nesnesitelnou bolest a smutek".
Ještě před vynesením výše trestu se dvaapadesátiletý Favváz otočil k přítomným obětem a řekl, že slova nemohou vyjádřit smutek a lítost, které "kvůli tragickému násilí" cítí.
"Nepodporuji násilí," pokračoval. "Nikdy jsem k němu nechtěl svými aktivitami přispívat," dodal s tím, že jeho cílem byly reformy, nikoli rebelie.
Favvázovi obhájci souzeného vylíčili jako mírumilovného disidenta, který měl s bin Ládinem společnou jen touhu reformovat rodnou Saúdskou Arábii, ale odvrátil se od něj ve chvíli, kdy šéf Al-Káidy začal plánovat teroristické akce.
Podle obhájců se Favváz neprovinil tolik jako ostatní, a proto si zaslouží mírnější trest než doživotí.
Soud se ale přiklonil k argumentům žalobců. Soudce Kaplan Favvázovo dnešní prohlášení odmítl jako nepravdivé s tím, že Saúdský Arab vždy jasně podporoval bin Ládinovy výzvy k páchání násilí proti Američanům.
Favváz byl zadržen v roce 1998 v Londýně, kde dlouhodobě žil. Do USA byl vydán po dlouhé právní bitvě v roce 2012.