Pákistán odhalil jméno muže, který určil konec bin Ládina

Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2015 6:40
Důstojník pákistánské rozvědky ISI Usmán Chálid předal Američanům klíčové informace. Neví se, zda je mrtev, či žije ve Spojených státech.
Dům, kde americké komando bin Ládina usmrtilo, byl stržen.
Dům, kde americké komando bin Ládina usmrtilo, byl stržen. | Foto: Reuters

Islámábád/PrahaUsáma bin Ládin je mrtev čtyři roky. Spory o to, kdo měl největší podíl na jeho konci, ale teprve začínají.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh v pondělí otřásl oficiálním vysvětlením, podaným administrativou Baracka Obamy. Tedy že Pákistán o bin Ládinově úkrytu ve vile v Abbottábádu nevěděl. Stejně tak jako o výsadku americké námořní pěchoty 2. května 2011.

Hershovy reportáže se v minulosti několikrát ukázaly jako ne zcela ověřitelné a vycházející z pochybných zdrojů. Tentokrát mu ale dává za pravdu jeho pákistánský kolega. Novinář Amir Mir z deníku The News.

Ten tvrdí na základě svých kontaktů, že Američanům potřebné informace k dopadení, potažmo zabití šéfa Al-Káidy, předal jeden muž. Důstojník pákistánské zpravodajské služby ISI Usmán Chálid.

Vláda v Islámábádu i ISI prý věděly jak to, že je bin Ládin ve vile, tak i o americkém zásahu. Mir uvádí, že právě Chálid naverboval lékaře Šakíla Afrídího, který se do vily dostal pod záminkou očkování proti obrně a získal informace o tom, kdo je uvnitř a jak to tam vypadá.

"Chálid dostal 25 milionů dolarů a příslib amerického občanství pro sebe i svoji rodinu," píše pákistánský investigativní novinář.

Co je s bývalým důstojníkem teď, není jasné. Londýnský Jihoasijský institut s odvoláním na Chálidovu dceru uvedl, že zemřel v Británii loni v dubnu. Podle jiných zdrojů žije v USA a spolupracuje s Ústřední zpravodajskou službou (CIA).

Seymour Hersh v reportáži otištěné v časopise  London Review of Books píše, že špičky pákistánské rozvědky a armády o chystaném americkém útoku na bin Ládina věděly. Nikdo v Islámábádu to ale nechtěl potvrdit, protože spolupráce s USA není u pákistánské veřejnosti příliš populární a vláda se obávala nepokojů.

Bin Ládin žil v Abbottábádu od roku 2006. Tedy v době, kdy byl prezidentem Pákistánu Parvíz Mušaraf.

Právě on údajně věděl, že je vůdce Al-Káidy ve vile, a dal příkaz k jeho sledování. Sám Mušaraf to ovšem popírá.

Pákistánská zpravodajská služba ISI má v zemi velký vliv, část jejího vedení ale v minulosti sympatizovala s Al-Káidou a Tálibánem. ISI dokonce do jisté míry pomáhala v polovině devadesátých let Tálibán vytvořit s tím, že bude v Afghánistánu prosazovat pákistánské zájmy.

Po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu 11. září 2001 se Mušaraf sešel se špičkami ISI i armády na zásadním jednání, kde se víceméně rozhodovalo o tom, jestli půjde Pákistán s Američany, či s Al-Káidou.

Většina hlasů byla pro Američany, zdaleka prý však nešlo o většinu drtivou, jednoznačnou.

V současné době vede pákistánská armáda boje s domácí odnoží Tálibánu podél afghánské hranice, zároveň ale odmítá nálety amerických bezpilotních letounů na pozice ozbrojených islamistů.

 

Právě se děje

Další zprávy