Washington - Desáté výročí teroristických útoků na New York se má odehrát v přesně určeném tónu.
Bílý dům vydal návod, který zaměstnancům administrativy, úřadů, vládních organizací či ambasád radí, co 11. září říkat, na koho si vzpomenout, na co upozornit a o čem nemluvit.
Jak napsal list The New York Times (NYT), dokumenty jsou připravené dva. Jeden pro území Spojených států, druhý pro zahraničí.
"Hlavním cílem je, abychom prezentovali pozitivní a prozíravou rétoriku," stojí v manuálu.
Rozdílné publikum
11. září 2001 zemřelo v troskách Světového obchodního centra bezmála 3000 lidí z více než 90 zemí. Právě na to se chce administrativa prezidenta Baracka Obamy zaměřit. "Uctíváme nezdolnost lidí, rodin a komunit na všech kontinentech, ať už pocházejí z New Yorku, Nairobi, Bali nebo Belfastu, Bombaje či Manily, Láhauru nebo Londýna," píše se v dokumentu.
Ze slavnostních projevů by nemělo vyznít, že jsou Spojené státy jedinou obětí terorismu. Naopak. Washington by rád, aby výročí připomnělo ducha mezinárodní podpory a solidarity, jež panovaly hned po útocích, dodává NYT.
Velvyslanci, stejně jako představitelé vládních agentur doma v USA, by zároveň měli upozornit, že hrozba teroristických útoků na americké půdě i v zahraničí stále trvá.
Netřeba mluvit o Al-Káidě
Nad manuály dumali zaměstnanci Bílého domu několik týdnů. Rozhodli se, že "odkazy na Al-Káidu by měly v proslovech zaznít minimálně".
A tak čtenář při studování manuálu zjistí, že zatímco teroristé spojovaní s organizací Usámy bin Ládina "jsou stále schopní způsobovat zlo", zástupci USA by měli dát jasně najevo, že po smrti vůdce teroristů se stali "Al-Káida a její nástupci bezvýznamnými".
Namísto toho mají představitelé Spojených států připomínat význam arabského jara - série lidových bouří, jež vedly v Tunisku a Egyptě ke svržení tamních diktátorů. "Dokazuje to, že bin Ládin je minulostí," citují NYT dokument.
O tom, že byli tradičními americkými spojenci, mimo jiné i v boji proti terorismu, se v návodu na uctění obětí 11. září nepíše nic.