Bílý dům chce nové jaderné superzbraně

Tomáš Rákos
27. 7. 2007 8:30
Bushova vláda žádá Kongres o peníze na vývoj

Washignton - Do amerického Kongresu míří čtyřstránková zpráva, v níž vláda ve Washingtonu vysvětluje, proč potřebuje peníze na zbrojení. Cílem Bushovy administrativy je jediné: přimět zákonodárce, aby uvolnili peníze pro laboratoře a ty mohly začít vyvíjet nový typ jaderných zbraní.

V dokumentu nazvaném "Národní bezpečnost a nukleární zbraně: udržení odstrašování v 21.století" navíc stojí, že "odkládání programu RRW (v překladu Spolehlivé náhradní hlavice) zvyšuje potřebu vrátit se k podzemním nukleárním testům".

Důvod? Většina amerického arzenálu pochází z dob studené války, tvrdí Bílý dům. A to je v době, kdy Američany ohrožují teroristé a s nimi spřízněné státy, velmi znepokojivé.

Útroby bývalých kasáren sovětské armády. Američané by je koupili.
Útroby bývalých kasáren sovětské armády. Američané by je koupili. | Foto: Aktuálně.cz

Americká vláda: staré hlavice se prodražují

Vývoj nových hlavic by měl v letech 2008 až 2012 vyjít na víc než 700 miliónů dolarů.

Kongres se však k žádosti staví odmítavě. O navýšení rozpočtu zatím nechce slyšet, jeho výbory požadují po Bílém domě detailní strategický plán.

Bushova vláda říká, že vývoj nových hlavic je nutný pro dosažení "efektivního strategického odstrašení a splnění závazků vůči spojencům". Varuje třeba před Severní Koreou či Íránem.

Pokud Kongres návrh odsouhlasí, padnou náklady do rozpočtu roku 2008. Projekt RRW má skončit o 4 roky později
Pokud Kongres návrh odsouhlasí, padnou náklady do rozpočtu roku 2008. Projekt RRW má skončit o 4 roky později | Foto: Reuters

Dokument navíc upozorňuje na Bushovo nařízení snížit do roku 2012 počet jaderných zbraní ze zhruba 6 000 na 2 200 až 1 700 s tím, že 1 700 je absolutní minimum. Právě na tomto čísle se americký prezident před pěti lety shodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

"Zavázali jsme se udržet zásoby nukleárních zbraní. Vzhledem k tomu, že jsou z dob studené války, začíná to být čím dál tím obtížnější a velmi drahé," varoval ministr pro energetiku Samuel W. Bodman. "Tento dokument jasně navrhuje, jak postupovat a čelit nejisté budoucnosti".

Vědci jsou proti

Se zprávou, pod níž jsou kromě ministra energetiky podepsaní i ministři zahraničí a obrany, ale zásadně nesouhlasí americký Svaz znepokojených vědců (UCS), který nukleární program monitoruje.

Podle UCS testy ukazují, že současné hlavice budou spolehlivé i dalších 50 let. V obnovení vývoje jaderných zbraní naopak vidí hrozbu: obávají se návratu masivního zbrojení.

"Jde o skoro zoufalou prosbu, která neobsahuje nic, co by mělo Kongres přimět k financování tohoto programu," řekl listu Washington Post Stephen Young z UCS.

 

Právě se děje

Další zprávy