Biden slibuje řešení, u asociace střelců ale nepochodil

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 1. 2013 12:33
Návrh, jak zabránit masakrům na amerických školách, padne už v úterý
Joe Biden během jednání v Bílém domě.
Joe Biden během jednání v Bílém domě. | Foto: Reuters

Washington - Ve Spojených státech vrcholí debaty o tom, jak zabránit masakrům ve školách a na dalších veřejných místech.

Na nalezení řešení má pracovní skupina vedená viceprezidentem Joem Bidenem čas do konce ledna. Pak ho předloží šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi.

Biden se ale po kolečku jednání, završeném čtvrteční schůzkou s vedením Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA), nechal slyšet, že návrh předloží už v úterý. To ale ani v nejmenším neznamená, že se mu podařilo nalézt kompromis.

"Zklamalo nás, jak málo se na té schůzce řešilo, jak ochránit naše děti, a jak moc se namísto toho jednání točilo kolem útoků na Druhý dodatek. Oni sice tvrdili, že nepřijdou s předem připravenými návrhy, většina jednání se ale točila kolem navrhovaných omezení namířených proti legálním držitelům střelných zbraní - poctivým, daně platícím a těžce pracujícím Američanům," cituje CNN z prohlášení NRA.

Národní asociace držitelů střelných zbraní je nejhlasitějším zastáncem Druhého dodatku Ústavy Spojených států. Ten Američanům zaručuje právo vlastnit a nosit zbraň. Podle NRA by bylo jakékoliv omezení tohoto práva bezprecedentním zásahem do základních svobod občanů.

Boj za svobodu, nebo za kšeft zbrojařů?

Server The Huffington Post si pokládá otázku, zda se NRA bije za práva 80 milionů ozbrojených Američanů, nebo lobbuje za ekonomické zájmy výrobců a prodejců zbraní. Ve stále rostoucí míře je na nich totiž finančně závislá.

Buď jak buď, neúspěch jednání nepřímo připustil i Joe Biden. "Neznamená to konec diskuse, veřejnost však chce, abychom konali," prohlásil.

Spekuluje se zejména o zákazu prodeje automatických a poloautomatických pušek, jakožto i velkokapacitních zásobníků. Tuto výzbroj tzv. šílení střelci často používají. Umožňuje jim totiž zabít v krátkém čase hodně lidí. Prodej ostatních zbraní by zase mohl být přísněji regulován, například důkladnějšími prověrkami kupců.

NRA má vlastní recept. "Jediná věc, která může zastavit zločince se zbraní, je slušný člověk se zbraní," domnívá se podle rozhlasu NPR výkonný viceprezident a hlavní lobbista asociace držitelů zbraní Wayne LaPierre. Navrhuje proto, aby byli do škol nasazování vyzbrojení strážci.

Ustoupit nechce ani Hollywood

NRA souhlasí s tím, že psychicky narušeným zbraně do rukou nepatří. Na snímku James Holmes, který zabíjel v Denveru.
NRA souhlasí s tím, že psychicky narušeným zbraně do rukou nepatří. Na snímku James Holmes, který zabíjel v Denveru. | Foto: Reuters

Prezident NRA David Keene pro CNN doplnil, že jediné, s čím je NRA ochotna souhlasit, je zákaz prodeje zbraní potenciálně nebezpečným psychicky narušeným lidem.

Složité to budou mít prezidentovi vyjednavači i se zástupci Hollywoodu. S nimi by se zase rádi dohodli na úbytku násilí ve filmech. Současný zábavní průmysl totiž podle Bidena "glorifikuje zbraně a násilí". Producenti ale tvrdí, že jejich snímky na agresivitu šílených střelců nemají vliv.

Naopak zástupci církví, vzdělávacích institucí a rodičů na Obamu tlačí, aby omezení zbraní v rukou občanů a na plátnech kin protlačil. Jistě k tomu přispěje i další případ útoku ve škole, tentokrát v Los Angeles.

Došlo k němu ve čtvrtek večer našeho času a jen díky duchapřítomnosti a odvaze učitele i dalšího zaměstnance školy se incident zřejmě obejde bez obětí na životech. Jeden student byl nicméně těžce zraněn.

Střelné zbraně v USA každý rok ukončí desítky tisíc životů. Například v roce 2011 bylo zastřeleno 32 tisíc lidí. Zřejmě hlavně kvůli dostupnosti zbraní je navíc ve Spojených státech desetkrát vyšší počet sebevražd než v dalších rozvinutých zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy