Zbrojaři v USA: Šílence zastaví jen policie ve školách

ČTK ČTK
21. 12. 2012 19:25
Hlídky by podle nich měly střežit bezpečnost amerických školáků už po Vánocích
Policie střeží po střelbě ulici před školou.
Policie střeží po střelbě ulici před školou. | Foto: Reuters

Washington - Pro "absolutní ochranu" amerických dětí, včetně ozbrojené policejní hlídky v každé škole, se v pátek na tiskové konferenci ve Washingtonu vyslovil výkonný viceprezident Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA) Wayne LaPierre. Hlídky by podle něj měly střežit bezpečnost amerických školáků už v lednu, kdy se vrátí do lavic z vánočních svátků.

"Jediné, co zastaví zlého muže se zbraní, je dobrý muž se zbraní," řekl LaPierre novinářům na první tiskové konferenci NRA, která se uskutečnila po krvavém masakru v connecticutském městě Newtown, jemuž před týdnem padlo za oběť 27 lidí.

Americká asociace se po incidentu na téměř týden odmlčela, zavřela své facebookové stránky a nekomunikovala ani přes Twitter. LaPierre dnes řekl, že mlčení bylo projevem úcty k pozůstalým.

V pátek ale NRA, která sdružuje 4,3 milionu ozbrojených členů, podle agentury Reuters přešla do útoku. "NRA pomůže veškerými svými vědomostmi, veškerým nasazením a zdroji k vytvoření národního ochranného programu v každé škole, která o to bude stát," řekl šéf NRA. Poukázal na to, že zatímco v bankách a na letištích je ozbrojená ochrana běžná, ve školách většinou chybí. Varoval přitom že "další školní střelec čeká za rohem".

Z odpovědnosti za "kulturu násilí", která pronikla do amerických rodin, obvinil šéf NRA média. Videohry, filmy a hudební videoklipy podle něj každodenně šíří násilí mezi dětmi. "Soutěží mezi sebou, jak nejvíc šokovat, jak poškodit každé z pravidel civilizované společnosti tím, že dopraví co nejjedovatější směs bezohledného chování a zločinné krutosti do našich domovů," uvedl LaPierre.

Setkání zbrojařů z NRA s tiskem proběhlo ve značně vzrušené atmosféře, jeden z přítomných před LaPierrem rozvinul plakát s nápisem "NRA vraždí naše děti". Tisková konference musela dvakrát být přerušena. Sám LaPierre v jejím závěru odmítl odpovídat na otázky novinářů.

Oběti střelby v newtownské základní škole si dnes lidé ve městě i na mnoha místech Spojených států připomínali minutami ticha a zvoněním zvonů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy