Washington - Americký ministr obrany Robert Gates hodlá přezkoumat způsoby, jak v Iráku pracují soukromé bezpečnostní firmy. Reaguje tím na aféru firmy Blackwater.
Tato americká soukromá bezpečnostní agentura čelí obviněním, že v centru Bagdádu bezdůvodně postřílela jedenáct civilistů.
Irák chce soudit americké bodyguardy. Za masakr - ČTĚTE ZDE
Mluvčí Pentagonu Geoff Morrell potvrdil, že ministr Gates "hodlá zajistit, aby soukromé firmy v Iráku pracovaly v souladu s americkými zákony".
Pentagon má pravomoci, výcvik ale nezajišťuje
Bagdád okamžitě požádal, aby firma Blackwater opustila Irák a muži stanuli před soudem.
Americká armáda v Iráku
Status zaměstnanců soukromých bezpečnostních firem v Iráku ale není jasný. Je nepravděpodobné, že Washington bude souhlasit s tím, aby se zodpovídali před iráckou spravedlností.
Ministr Gates si je jistý, že Pentagon má právní moc dohlížet na bezpečnostní firmy. Jasné ale není, zda velitelé mají také prostředky k výcviku těchto sil.
Tématu se ministr dotkl během svého projevu v Kongresu, který požádal o dalších 190 miliard dolarů pro rok 2008 na pokračování války v Iráku a v Afghánistánu.
Již v neděli byli do Iráku vyslání experti ministerstva obrany, aby případ Blackwater prošetřili.
Firma má kontrakty za miliony
Blackwater USA patří mezi firmy s největšími kontrakty v Iráku.
Poprvé se o ní hovořilo v roce 2004, kdy čtyři její členy vyvlekl z automobilu rozlícený dav ve městě Fallúdža a jejich těla pověsil na mostě.
Celkem pracuje v Iráku více než pětadvacet soukromých bezpečnostních firem. Působí v nich kolem třiceti tisíc lidí. Převážně Američanů a Evropanů.
Nechybí ani Češi, většinou bývalí profesionální vojáci nebo policisté.
Co se stalo v centru Bagdádu?
Aféra Blackwater opět vyostřila neshody mezi americkou a iráckou stranou.
Podle Američanů poblíž konvoje explodovala nálož a členové ochranky začali v sebeobraně střílet.
Irácké ministerstvo ale na základě vlastního šetření tvrdí, že žádná bomba nevybuchla. Podle něj Američané začali střílet na automobil, který nezastavil na pokyn iráckého civilisty.
Ve voze jeli manželé s dítětem. Po zásahu se jejich automobil vzňal. V následném zmatku ozbrojenci Blackwater USA zastřelili dalších osm Iráčanů, z toho jednoho policistu.
"Americký konvoj nikdo neostřeloval. Z žádné strany nepadl ani jediný výstřel," uvedl mluvčí irácké vlády Alí Dabbágh.
Vlivný radikální duchovní Muktada Sadr označil zaměstnance agentur za "zločince a špióny".
"Podobné věci se už v minulosti staly. Nemůžeme dále mlčet," řekl agentuře Reuters ministr vnitra Džavád Bolání.