Dabaab (Keňa) - Po několika letech poklesu počet uprchlíků ve světě opět prudce stoupl, oznámila OSN.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky, António Gutierres, během své návštěvy severní Keni prohlásil, že jeho úřad zoufale potřebuje více peněz.
"Podívejte se, co se děje v Iráku, Libanonu, Afghánistánu a na pákistánských hranicích, v Dárfúru, Čadu, Kongu a Somálsku. Je těžké to zvládnout. Počet uprchlíků stále stoupá," řekl v předvečer Světového dne uprchlíků, který si svět připomíná právě dnes - v pátek 20. června.
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že ve světě na konci loňského roku přežívalo 11,4 milionu běženců, zatímco v roce 2006 to bylo 9,9 milionu. Skoro polovinu přitom tvoří migranti, kteří utekli během dlouholetých válek a působení represivních vlád v Afghánistánu a Iráku.
Nejvíce běženců přibylo v Afghánistánu a okolních zemích, na Srí Lance, kde po letech relativního klidu opět eskaluje konflikt mezi vládou a tamilskými povstalci, a v Jemenu, kam přes nebezpečné vody Adenského zálivu míří zoufalí Somálci.
Vzrostl také počet uprchlíků ze súdánského Dárfúru, celkem jich za hranicemi provincie přežívá asi půl milionu.
Dárfúrští běženci míří nejčastěji do Čadu, ale také například na sever Keni, kam zavítal na návštěvu nejvyšší představitel UNHCR. Sem navíc dorazí každý měsíc z boji sužovaného Somálska 4000 lidí. Další migranti prchli do Keni z Ugandy, Etiopie a Demokratické republiky Kongo.
Vyrostly tam tábory, kde přežívá asi 200 tisíc lidí.
Čtěte také: