Zapomenutá Západní Sahara hledá lepší budoucnost. Marně

Zdeněk Mihalco
23. 3. 2008 13:00
O rozvrácenou zemi se pře Maroko s povstalci
V uprchlickém táboře Tindúf živoří asi 165 tisíc obyvatel Západní Sahary. Tábor leží na území Alžírska
V uprchlickém táboře Tindúf živoří asi 165 tisíc obyvatel Západní Sahary. Tábor leží na území Alžírska | Foto: Reuters

New York/ Laayoune - V New Yorku se za přítomnosti zprostředkovatelů OSN sešli severoafričtí politici a povstalci, aby se pokusili vyřešit jeden z nejzapomenutějších a nejvleklejších konfliktů světa.

Přes třicet let se marocký kabinet s povstalci pře o vládu nad regionem Západní Sahary.

Chudá a zpola opuštěná země je rozvrácená dlouholetými násilnostmi. V sousedním Alžírsku sídlí desetitisíce uprchlíků, kteří žijí povětšinou v nuzných podmínkách.

Třicet let sporů

Od roku 1975 okupuje bývalou španělskou kolonii Západní Saharu Maroko, které dlouhé roky bojovalo s místním povstaleckým hnutím Polisario. Pouštní armáda povstalců požaduje nezávislost Západní Sahary.

Konflikt ukončilo v roce 1991 příměří. O budoucnosti země mělo rozhodnout referendum. Jenže to se nikdy neuskutečnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Povstalci ovládají skoro pustou, východní část země. Desetitisíce marockých vojáků kontrolují zbytek území, které Maroko obehnalo obrannou zdí s ostnatými dráty. Část oblasti je podminována.

Zapomenutí lidé

OSN marockou vládu viní z porušování lidských práv, v útlaku žijí lidé i na území ovládaném povstalci.

Od devadesátých let hlídá příměří jen slabý sbor mírových jednotek OSN, který na území více než třikrát rozlehlejším než Česko čítá řádově dvě stovky členů.

Nejvýznamnějším spojencem povstalců je sousední Alžírsko, které rebelům dodávalo zbraně a také na svém území vystavělo obří uprchlický tábor. Mezi utečenci, kteří žijí v táborech i desítky let, se však šíří choroby a velká část z nich trpí podvýživou.

Lidé nemají přístup ke vzdělání a lékařské péči. Humanitárních organizací působí v oblasti ve srovnání s ostatními africkými zeměmi jen málo.
 
Jednání o budoucnosti regionu probíhají s přestávkami už řadu let. Maroko oblasti nabízí autonomii, povstalci požadují referendum o samostatnosti. Ani zatím poslední jednání pokrok nepřineslo. Řešení je v nedohlednu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy