Berlín - Výzva německého prezidenta Joachima Gaucka Rusku k přehodnocení sovětské minulosti a zločinů této doby narazila na rozhodný odpor ruských komunistů.
Na oficiálním twitterovém účtu Komunistické strany Ruské federace spílají německému prezidentovi a vyzývají ho, aby "šel za Hitlerem".
Německý prezident, který žil dříve v komunistické NDR a jako evangelický duchovní bojoval za lidská práva, přijal v prezidentském paláci Bellevue účastníky takzvaných postupimských setkání. Ta se každoročně konají formou dialogu mezi německými a ruskými intelektuály.
Podle rozhlasové stanice Deutsche Welle Gauck vyzýval Rusy k následování německé zkušenosti.
Hovořil o tom, jak se Němci vyrovnávali s následky nacistických zločinů, které spáchali.
Uvedl, že po "určitém váhání vznikl sebekritický historický diskurz". Pak ale přešel na téma Rusko.
По либеральному плану. Президент ФРГ требует от России покаяться за советское прошлое https://t.co/qvnP7pV7h6 А не пошел бы он... к Гитлеру.
— КПРФ (@kprf) June 8, 2016
"V Rusku se rovněž vedou důležité diskuse na téma zločinů sovětského režimu, ale zatím nejde o opakování německé zkušenosti z překonání národně-socialistické minulosti," uvedl šestasedmdesátiletý prezident.
"Přestože ideologie diktátorů byly odlišné, existuje jedno univerzální pravidlo. Minulost neodejde, věci vytěsněné z kolektivního vědomí se vracejí," řekl Gauck, který v pondělí oznámil, že v roce 2017 z důvodu špatného zdraví a vysokého věku už nebude kandidovat.
Prohlásil, že připomínání válečných ztrát a vítězství ve Velké vlastenecké válce nestačí k rozvoji občanské společnosti. "Kolektivní vědomí nevytvářejí jen veliká vítězství, ale i pocit viny," uvedl.
Komunistická strana Ruské federace to ostře odmítla. "Proč nás prezident Německa a pátá kolona vyzývají k přiznání viny za velkou sovětskou epochu?" uvedla v reakci.
Komunisté v poslední době výrazně vystupují na obhajobu sovětského režimu. Skupina jejich poslanců například navrhla, aby byl sovětským vojákům, kteří se účastnili v srpnu 1968 okupace Československa, přiznán status válečných veteránů. Odmítají rovněž kritiku Stalina.
Obecně je v Rusku mezi lidmi větší míra pochopení pro komunistický režim než v zemích, které byly sovětskými satelity.
Profesor Vysoké školy ekonomické v Moskvě a předseda ruské Rady pro zahraniční a obrannou politiku Sergej Karaganov řekl stanici Deutsche Welle ke Gauckově výzvě, že Rusko na rozdíl od Německa nebylo poraženou zemí, což činí definitivní rozchod ruské společnosti s komunistickou minulostí těžší.