Rusové navrhli pocty pro okupanty ze srpna 68’. Zabránili prý útoku NATO za cenu vlastních životů

Ondřej Soukup ČTK Ondřej Soukup, ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2016 18:47
Tři poslanci ruské komunistické strany navrhli změnu zákona o veteránech. Chtějí, aby se vztahoval i na účastníky "internacionální pomoci" ze srpna 1968. Argumentují tím, že sovětští vojáci zabránili rozpadu sovětského bloku - i za cenu vlastních životů.
Srpen 68, Václavské náměstí v Praze.
Srpen 68, Václavské náměstí v Praze. | Foto: Paul Goldsmith

Moskva - Účastníci invaze do Československa v roce 1968 by měli mít stejná privilegia jako veteráni druhé světové války. Alespoň podle představ tří poslanců ruské komunistické strany, kteří navrhli změnu zákona o veteránech. Tak, aby se vztahoval i na účastníky "internacionální pomoci".

Poslanec Jurij Sinělščikov a jeho kolegové argumentují, že sovětští vojáci zabránili rozpadu sovětského bloku i za cenu vlastních životů. Tudíž by měli mít nárok na stejné výhody jako jejich předchůdci, kteří osvobozovali Evropu od nacismu. Podle něj "projevili statečnost a pevnost při plnění vojenských povinností v podmínkách válečného stavu v ČSSR od srpna do listopadu 1968".

Důvodová zpráva se čte jako úvodníky Rudého práva ze 70. let. Opakuje se zde stará teze, že armády NATO chystaly napadení Československa a Sovětský svaz se spojenci jen o pár týdnů dříve tomuto útoku zabránil.

"Bylo známo, že v rámci přípravy na podzimní cvičení Schwarzer Löwe všichni velitelé 2. sboru navštívili Československo jako turisté a nastudovali si, kudy budou jejich jednotky postupovat. Po zahájení manévrů bylo naplánováno bleskově obsadit území, která Německo obsadilo v roce 1938," píše se například v důvodové zprávě.

Řeč je i o stovkách zabavených kulometů a samopalů a dalších zbraní.

Podle autorů návrhu zákona vojska Varšavské smlouvy zasáhla, aby "bránila socialistické zřízení v ČSSR a poskytla pomoc při rozvoji její ekonomiky". Bylo to podle nich oprávněné. "Země východní Evropy po roce 1990 v důsledku růstu vlivu Evropské unie a USA ztratily svou suverenitu, snížily svůj ekonomický potenciál a úroveň života obyvatelstva," zdůrazňují. Tento vývoj prý invaze o 22 let oddálila.

Falešní veteráni se účastní pochodu v Kyjevě (na záznamu od 2,11 do 3,12 minuty). | Video: Youtube.com/TVgolosnaroda

Legislativní rada ruské vlády návrh komunistů nepodpořila s tím, že podle vyjádření ministerstva obrany v Československu žádné boje neprobíhaly. Autoři se tak rozhodli vsadit na současné argumenty.

K "aktivním bojovým operacím" sice nedošlo, ale k častým ozbrojeným srážkám prý ano. Poslanci jmenují údajné přestřelky u Banské Bystrice a Rakovníku. Při "operaci Dunaj" podle nich zahynulo nejméně 105 sovětských vojáků. Řády za statečnost dostalo prý přes tisíc sovětských vojáků.

"Vzhledem k současné napjaté mezinárodní situaci kolem Ruska je mimořádně důležité podpořit vlastenectví ruských vojáků a důstojníků, kteří brání územní celistvost naší země i za jejími hranicemi, stejně jako to dělali jejich předchůdci v Československu," píše se ve zprávě.

Přitom oficiálně Rusko zastává názor, že srpnová invaze byla chybou a porušením mezinárodních dohod. Prezident Vladimir Putin se opakovaně za obsazení Československa omluvil.

Přístup médií se ale v posledních letech mění. Vloni odvysílala ruská státní televize dokumentární film Varšavská smlouva – odtajněné stránky, kde se interpretace událostí roku 1968 nesla zcela v sovětském duchu.

Vystupoval v něm i autor současného návrhu zákona Jurij Sinělščikov, který se invaze účastnil jako voják. Opakoval v něm mnohokrát vyvrácené zprávy o nálezech velkých skladů munice a zbraní NATO. Film tehdy vyvolal v Česku pobouření, proti falšování historie vystoupil i český prezident Miloš Zeman.

"V Rusku stále platí teze o internacionální pomoci, i v oficiálních knihách o ztrátách sovětské armády se píše o útocích čs. antisocialistických a kontrarevolučních živlů. V tomto případě jde zcela zřejmě opět o propagandu – na jedné straně snahu zavděčit se armádě a na druhé ukázat, jak sovětská armáda - podobně jako dnes - pouze brání světový mír a i za cenu vlastních obětí pomáhá jiným," říká historik Milan Bárta, autor knihy Oběti okupace 1968.

V Rusku nyní žije odhadem asi 20 000 lidí, kteří se okupace ČSSR přímo účastnili. Ruskou státní pokladnu by podle agentury RIA Novosti opatření stálo ročně 119 milionů rublů (téměř 44 milionů korun).

Zajímavé je, že na Ukrajině mají aktéři operace Dunaj, jak se invaze do ČSSR nazývala, statut "účastníků bojových událostí" již od února 2004.

Tehdejší prezident Leonid Kučma vydal seznam všech konfliktů, do kterých se SSSR zapojil. Je to impozantní přehled od Číny (1924-1927), finské války (1939-1940) přes konflikty studené války, jako byly Somálsko (1977) nebo Laos (1960-1970), až po Afghánistán (1978-1989).

Účastníci všech konfliktů mají nárok na určité sociální benefity. Na rozdíl od ruského dokumentu ale ukrajinský nehodnotí, zda tyto zásahy byly oprávněné, nebo ne.

Návrh zkritizovali představitelé české opoziční strany TOP 09 kvůli "zkreslování historie". České ministerstvo zahraničí zatím návrh nekomentovalo. "Odmítáme jakékoli historické posouvání událostí spojených s rokem 1968," napsali v tiskovém prohlášení čestný předseda strany, poslanec a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem a europoslancem Jaromírem Štětinou.

Zároveň vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby si povolal ruského velvyslance v Česku k podání vysvětlení. "Zároveň ho žádáme, aby český velvyslanec v Moskvě v této věci také konal," sdělili.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy