Helena Truchlá
29. 9. 2021 13:54
Minulou neděli Němci kromě budoucí vlády rozhodovali i o majetku obřích bytových fondů v Berlíně: v referendu podpořili vyvlastnění 240 tisíc bytů, které by za úplatu mělo převzít město a spravovat je "demokraticky, transparentně a ve veřejném zájmu". Tedy pronajímat za přijatelné ceny. Je to další ze snah vyřešit krizi bydlení. Co bude v Berlíně dál a co navrhují čeští politici?
Byty jako předvolební téma v Německu
Z květnového průzkumu pro list Berliner Morgenpost a rozhlasovou stanici RBB vyplynulo, že skoro polovina dotázaných považovala otázku bydlení za zdaleka nejdůležitější nebo aspoň druhou nejvýznamnější. Stala se proto tématem v letošních komunálních volbách, které také probíhaly minulou neděli.
Křesťansko-demokratická CDU, liberálové z FDP a pravicově radikální AfD nyní brání přijetí zákona, který by zakázal městské byty v budoucnu znovu zprivatizovat. Jejich obyvatelé mají proto strach, že o domov přijdou.
Konzervativci místo toho navrhují zejména zrychlit soukromou výstavbu nových bytů, ale také posílení bytových družstev, která si je mohou stavět svépomocí. CDU by nájemníkům v nouzi pomáhala speciálním příspěvkem.