Hledá se řešení bytové krize. Berlín si odhlasoval vyvlastnění a chystá další kroky

Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 9. 2021 13:54
Minulou neděli Němci kromě budoucí vlády rozhodovali i o majetku obřích bytových fondů v Berlíně: v referendu podpořili vyvlastnění 240 tisíc bytů, které by za úplatu mělo převzít město a spravovat je "demokraticky, transparentně a ve veřejném zájmu". Tedy pronajímat za přijatelné ceny. Je to další ze snah vyřešit krizi bydlení. Co bude v Berlíně dál a co navrhují čeští politici?
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jak se město do potíží dostalo?

Berlín je výrazně zadlužený. Před 17 lety padlo rozhodnutí situaci řešit masivním odprodejem městských bytů. Těch bylo v metropoli historicky až půl milionu - po privatizaci jich zůstalo asi 270 tisíc.

Mnoho nemovitostí nakoupily velké soukromé bytové fondy, ve kterých drží podíl i zahraniční investoři. Ty byty pronajímají. 

Jenže s tím, jak rostou prodejní ceny realit, se stává bydlení "ve vlastním" stále nedostupnější - v Berlíně, Praze i jinde v Evropě. Stále více lidí je proto nuceno zůstávat v podnájmu, současně ale stále více bytů používají sami jejich majitelé. V Berlíně takto mezi roky 2011 a 2020 "zmizelo" z trhu 125 tisíc nemovitostí k pronájmu, uvádí list Financial Times s odkazem na data berlínské městské rady. 

Přesto je stále pronajímáno 86 procent všech berlínských bytů. A s rostoucí poptávkou stoupají i ceny nájmů v nich.

"Pokud nenajdeme nějaký způsob, jak pokračovat v převádění majetku z pronajímatelů na nájemníky (prostřednictvím vlastnictví domů), … bude výsledkem stále nerovnější společnost, rozdělená na lidi s vlastním kapitálem v bydlení a ty bez něj," cituje britský deník Yolandu Barnesovou z Bartlettova institutu nemovitostí na University College London. 

 

Právě se děje

Další zprávy