Hledá se řešení bytové krize. Berlín si odhlasoval vyvlastnění a chystá další kroky

Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 9. 2021 13:54
Minulou neděli Němci kromě budoucí vlády rozhodovali i o majetku obřích bytových fondů v Berlíně: v referendu podpořili vyvlastnění 240 tisíc bytů, které by za úplatu mělo převzít město a spravovat je "demokraticky, transparentně a ve veřejném zájmu". Tedy pronajímat za přijatelné ceny. Je to další ze snah vyřešit krizi bydlení. Co bude v Berlíně dál a co navrhují čeští politici?
Novostavby v Berlíně.
Novostavby v Berlíně. | Foto: Reuters

Město taky nakupuje a staví

Berlínská radnice také v polovině září dokončila nákup 14 750 bytů od společností Vonovia und Deutsche Wohnen v přepočtu za víc než 62 miliard korun. Jde o největší obchod podobného druhu v dějinách města za mnoho let. 

Část bytů se nachází i v centrálně položených čtvrtích Kreuzberg nebo Mitte. Některé budou muset být v následujících letech zrekonstruovány. 

Transakce podle radního zodpovědného za oblast financí Matthiase Kollatze přispěje k tomu, že nájemníci v daných bytech budou mít jistotu, že ceny bydlení v jejich domovech budou stabilně nízké. Celkem chce mít město do roku 2025 v majetku 400 tisíc bytů, a tedy pětinu celého bytového fondu. V tuto chvíli jich má zhruba o 30 tisíc méně.

Nové byty zároveň staví - od roku 2017 do konce letošního roku stihne zkolaudovat asi 21 tisíc jednotek.

 

Právě se děje

Další zprávy