reklama
 
 

Online: K útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Policie řeší další linky, tvrdí ministr vnitra

Aktualizováno 21. 12. 2016 0:01
reklama
Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně najel do davu nákladní vůz. Policie potvrdila smrt nejméně dvanácti lidí, dalších 48 osob je zraněno. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra šlo o záměrný útok.

Online: K útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Policie řeší další linky, tvrdí ministr vnitra

reklama
0:00
Aktuálně.cz

Končíme naši úterní reportáž, ve které jsme sledovali dění kolem teroristického útoku v Berlíně. Děkujeme za pozornost a s dalšími informacemi se přihlásíme v našem zpravodajství ve středu ráno.

23:58
Německo vlajka

Berlínská policie děkuje veřejnosti za podporu a za to, že lidé nekomplikují vyšetřování falešnými zprávami ani neověřenými fámami.

23:50
Německo vlajka

Média popisují další detaily ohledně zadržení 23-letého Pákistánce Naveda B., který byl v pondělí považován za podezřelého ze spáchání útoku na vánoční trh, ale nakonec byl propuštěn pro nedostatek důkazů. Původně se mluvilo o tom, že svědek ho po útoku viděl vyskakovat z kamionu a následně ho dva kilometry sledoval až k parku Tiergarten, kde byl podezřelý zadržen. Záhy se však ukázalo, že svědek útočníka nesledoval tak dlouho, jak se původně udávalo a terorista se mu během pronásledování ztratil. Na základě zběžného popisu policie nakonec zatkla Pákistánce. Ten během výslechů přiznal, že skutečně na vánočním trhu byl jako náhodný kolemjdoucí, nicméně popíral vinu. Po útoku údajně z místa utekl kvůli obavám, aby vzhledem ke své uprchlické minulosti nebyl považován za podezřelého. Policie brzy zjistila, že Naved B. na sobě neměl žádné stopy krve ani střelného prachu.

21:39

Vyšetřovatelé nadále pokračují v ohledávání místa činu, i ve středu proto bude velká část náměstí Breitscheidplatz uzavřena, informovala na twitteru berlínská policie.

21:36
Německo vlajka

Myslím, že se to stane znovu, ale nesmíme být vystrašeni, říká jeden z obyvatelů Berlína v rozhovoru s Filipem Horkým. Lidé se shodují v tom, že nejdůležitější je nepropadnout nenávisti.

Byl jsem 300 metrů od náměstí, nevěděl jsem, co se děje. Pak jsem byl v šoku, říká obyvatel Berlína | Video: Filip Horký
21:33

Zvláštní zpravodaj DVTV Filip Horký shrnuje své dojmy z Berlína.

21:20

Z 48 lidí zraněných při teroristickém útoku bylo 24 během úterý propuštěno z nemocnice. Podle zpravodaje Wall Street Journalu nadále bojuje o své životy 14 zraněných lidí.

20:51

Server listu Die Welt a četné další německé zdroje začaly v souvislosti s tím, jak během úterý začínalo být jasné, že zadržený Pákistánec neřídil kamion, spekulovat, že hledání atentátníka se vrací na začátek. To v úterý večer popřel ministr vnitra Thomas de Maiziére, který televizi ZDF a agentuře Reuters řekl, že vyšetřovatelé stále sledují také další stopy. Údajně prověřují hned několik důležitých linek, uvedl bez dalších detailů ministr.

20:36

Německé servery si všímají, že Islámský stát ve svém prohlášení, kterým se přihlásil k pondělnímu útoku, nepřipojil žádné "insiderské" informace ani detaily k útočníkovi. Podle Spiegelu by to nasvědčovalo tomu, že atentát nebyl koordinován s velením IS v Iráku a Sýrii.

20:18

K teroristickému útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Stalo se tak prostřednictvím jeho spřízněné agentury Amaq.

20:08

Braniborská brána, jedna z berlínských dominant a stěžejní místo německé historie, se v úterý večer kromě německých trikolóry halí také do červeno-bílé, tedy barev samotného Berlína.

20:07
Německo vlajka

"Truchlíme, vzájemně se podporujeme, bráníme se, nepropadáme nenávisti." Tak zní podle Spiegelu zápis spolkového prezidenta Joachima Gaucka a jeho partnerky Daniely Schadtové v kondoleční knize pro oběti útoku.

Joachim Gauck a první televizní interview po zvolení (18. 3. 2012) Foto: Reuters
19:58

Německé úřady stále nevědí s určitostí, kolik cizinců se nachází mezi oběťmi pondělního atentátu. Jisté je nicméně to, že na berlínském vánočním trhu nezahynulo žádné dítě.

19:57

"Je ještě příliš brzy vyvozovat z teroristického útoku v Berlíně politické důsledky," dodal de Maiziére.

19:56

Podle ministra vnitra berlínská policie od začátku nesledovala pouze jedinou stopu.

19:55
Německo vlajka

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v úterý večer nevyloučil, že terorista je stále na útěku. Propuštění původně zadrženého muže podle něj nic nemění na tom, že se jednalo o teroristický útok, jeho motivy však zůstávají stále nejasné.

19:49
Německo vlajka

Reportér listu Die Welt Michael Behrendt, který jako první přinesl zprávu o pochybnostech kolem zadrženého Pákistánce Naveda B., tvrdí, že jedním z hlavních důvodů byla skutečnost, že podezřelý na sobě neměl žádné krvavé stopy, ačkoli kabina kamionu byla plná krve. Propuštění muže posiluje obavy a spekulace médií, že útočník z vánočního trhu je stále na útěku a policie nemá jasno, koho hledá.

19:38
Německo vlajka

Detaily k propuštění podezřelého Pákistánce: Muž byl zadržen krátce po atentátu na základě tipu svědka. Ten řekl, že viděl útočníka utéct od kamionu a že se ho snažil pronásledovat, jeho stopu ale ztratil, poznamenala agentura AP. Popis útočníka odpovídal na zadrženého Pákistánce. Lhůta pro mužovo propuštění by vypršela o půlnoci z úterý na středu. Podle německých zákonů musí prokuratura formálně požádat o uvalení vazby nejpozději do konce dne, který následuje po zadržení.

19:30
Česko vlajka

V německých barvách večer svítí také Petřínská rozhledna v Praze.

19:05

Podle úřadu spolkového prokurátora není dostatek důkazů pro obžalobu zadrženého Pákistánce.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 19. 12. 2016 21:48

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama