Online: K útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Policie řeší další linky, tvrdí ministr vnitra

Živě
Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně najel do davu nákladní vůz. Policie potvrdila smrt nejméně dvanácti lidí, dalších 48 osob je zraněno. Podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra šlo o záměrný útok.
Braniborská brána večer po teroristickém útoku na vánoční trh.
Braniborská brána večer po teroristickém útoku na vánoční trh. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
0:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Končíme naši úterní reportáž, ve které jsme sledovali dění kolem teroristického útoku v Berlíně. Děkujeme za pozornost a s dalšími informacemi se přihlásíme v našem zpravodajství ve středu ráno.

23:58 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Berlínská policie děkuje veřejnosti za podporu a za to, že lidé nekomplikují vyšetřování falešnými zprávami ani neověřenými fámami.

23:50 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Média popisují další detaily ohledně zadržení 23-letého Pákistánce Naveda B., který byl v pondělí považován za podezřelého ze spáchání útoku na vánoční trh, ale nakonec byl propuštěn pro nedostatek důkazů. Původně se mluvilo o tom, že svědek ho po útoku viděl vyskakovat z kamionu a následně ho dva kilometry sledoval až k parku Tiergarten, kde byl podezřelý zadržen. Záhy se však ukázalo, že svědek útočníka nesledoval tak dlouho, jak se původně udávalo a terorista se mu během pronásledování ztratil. Na základě zběžného popisu policie nakonec zatkla Pákistánce. Ten během výslechů přiznal, že skutečně na vánočním trhu byl jako náhodný kolemjdoucí, nicméně popíral vinu. Po útoku údajně z místa utekl kvůli obavám, aby vzhledem ke své uprchlické minulosti nebyl považován za podezřelého. Policie brzy zjistila, že Naved B. na sobě neměl žádné stopy krve ani střelného prachu.

21:39

Vyšetřovatelé nadále pokračují v ohledávání místa činu, i ve středu proto bude velká část náměstí Breitscheidplatz uzavřena, informovala na twitteru berlínská policie.

21:36 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Myslím, že se to stane znovu, ale nesmíme být vystrašeni, říká jeden z obyvatelů Berlína v rozhovoru s Filipem Horkým. Lidé se shodují v tom, že nejdůležitější je nepropadnout nenávisti.

Byl jsem 300 metrů od náměstí, nevěděl jsem, co se děje. Pak jsem byl v šoku, říká obyvatel Berlína

6:15
Myslím, že se to stane znovu, ale nesmíme být vystrašení, říká jeden z obyvatelů Berlína v rozhovoru s Filipem Horkým. | Video: Filip Horký
21:33

Zvláštní zpravodaj DVTV Filip Horký shrnuje své dojmy z Berlína.

21:20

Z 48 lidí zraněných při teroristickém útoku bylo 24 během úterý propuštěno z nemocnice. Podle zpravodaje Wall Street Journalu nadále bojuje o své životy 14 zraněných lidí.

20:51

Server listu Die Welt a četné další německé zdroje začaly v souvislosti s tím, jak během úterý začínalo být jasné, že zadržený Pákistánec neřídil kamion, spekulovat, že hledání atentátníka se vrací na začátek. To v úterý večer popřel ministr vnitra Thomas de Maiziére, který televizi ZDF a agentuře Reuters řekl, že vyšetřovatelé stále sledují také další stopy. Údajně prověřují hned několik důležitých linek, uvedl bez dalších detailů ministr.

20:36

Německé servery si všímají, že Islámský stát ve svém prohlášení, kterým se přihlásil k pondělnímu útoku, nepřipojil žádné "insiderské" informace ani detaily k útočníkovi. Podle Spiegelu by to nasvědčovalo tomu, že atentát nebyl koordinován s velením IS v Iráku a Sýrii.

20:18

K teroristickému útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Stalo se tak prostřednictvím jeho spřízněné agentury Amaq.

20:08

Braniborská brána, jedna z berlínských dominant a stěžejní místo německé historie, se v úterý večer kromě německých trikolóry halí také do červeno-bílé, tedy barev samotného Berlína.

20:07 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Truchlíme, vzájemně se podporujeme, bráníme se, nepropadáme nenávisti." Tak zní podle Spiegelu zápis spolkového prezidenta Joachima Gaucka a jeho partnerky Daniely Schadtové v kondoleční knize pro oběti útoku.

Foto: Reuters
19:58

Německé úřady stále nevědí s určitostí, kolik cizinců se nachází mezi oběťmi pondělního atentátu. Jisté je nicméně to, že na berlínském vánočním trhu nezahynulo žádné dítě.

19:57

"Je ještě příliš brzy vyvozovat z teroristického útoku v Berlíně politické důsledky," dodal de Maiziére.

19:56

Podle ministra vnitra berlínská policie od začátku nesledovala pouze jedinou stopu.

19:55 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v úterý večer nevyloučil, že terorista je stále na útěku. Propuštění původně zadrženého muže podle něj nic nemění na tom, že se jednalo o teroristický útok, jeho motivy však zůstávají stále nejasné.

19:49 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Reportér listu Die Welt Michael Behrendt, který jako první přinesl zprávu o pochybnostech kolem zadrženého Pákistánce Naveda B., tvrdí, že jedním z hlavních důvodů byla skutečnost, že podezřelý na sobě neměl žádné krvavé stopy, ačkoli kabina kamionu byla plná krve. Propuštění muže posiluje obavy a spekulace médií, že útočník z vánočního trhu je stále na útěku a policie nemá jasno, koho hledá.

19:38 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Detaily k propuštění podezřelého Pákistánce: Muž byl zadržen krátce po atentátu na základě tipu svědka. Ten řekl, že viděl útočníka utéct od kamionu a že se ho snažil pronásledovat, jeho stopu ale ztratil, poznamenala agentura AP. Popis útočníka odpovídal na zadrženého Pákistánce. Lhůta pro mužovo propuštění by vypršela o půlnoci z úterý na středu. Podle německých zákonů musí prokuratura formálně požádat o uvalení vazby nejpozději do konce dne, který následuje po zadržení.

19:30

V německých barvách večer svítí také Petřínská rozhledna v Praze.

19:05

Podle úřadu spolkového prokurátora není dostatek důkazů pro obžalobu zadrženého Pákistánce.

19:04

Podezřelý muž zadržený v souvislosti s pondělním útokem byl propuštěn, tvrdí agentura Reuters.

19:03 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bombová hrozba na železniční stanici v Kolíně nad Rýnem byla planý poplach, upřesňuje policie.

19:00 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Luteránský biskup pro Berlín, Braniborsko a Horní Lužici Markus Dröge během piety připomněl, že kostel je připomínkou válečné zkázy. "Berlín žije s tímto zraněním, které je následkem násilí a války. Tento kostel je památníkem, který nám ukazuje, co se stane, když lidé popustí otěže své nenávisti a když se vydají na cestu násilí," řekl Dröge.

18:59 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Kancléřka Angela Merkelová, prezident Joachim Gauck, berlínský primátor Michael Müller či ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se večer zúčastnili smuteční mše v nově postavené části Pamětního kostela, který byl za druhé světové války rozbombardován. K pobožnosti, kterou doplnila minuta ticha, se do tohoto evangelického kostela dostavili také berlínský římskokatolický arcibiskup Heiner Koch či židovští a muslimští náboženští hodnostáři.

18:56

Anonymní telefonát hrozí bombou na železniční stanici v Kolíně nad Rýnem, hlásí web deníku Bild. Probíhá evakuace stanice.

18:48 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Jiný Syřan, dvaatřicetiletý Yaser, byl po zprávě o teroristickém útoku otřesen: "Utíkali jsme přesně před tímto typem terorismu, bohužel nás následoval až sem." řekl Guardianu.

18:45 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Britský Guardian cituje hlasy uprchlíků pobývajících v Berlíně, kteří se po pondělním útoku na vánoční trh obávají zhoršení bezpečnostní situace i nálady v zemi. "Samozřejmě si děláme starosti. Máme obavy, jak se na nás bude německá veřejnost dívat po tomto teroristickém útoku. Můj vzkaz Němcům je: Nepodezírejte každého, nezobecňujte," říká Syřan Ibrahim Sufi. Pětačtyřicetiletý Ammar Wazzaz ze syrského města Idlib se přidává: "S tímto zločinem nemáme nic společného. Pevně doufám, že tato osoba nezhorší reputaci nás uprchlíků, kteří jsou Německu velmi vděční."

18:22 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Braniborská brána právě teď.

18:17 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Braniborská brána v centru Berlína je v úterý večer nasvícena v německých barvách. Jedna z nejslavnějších dominant metropole má být "místem, kde lze vyjádřit svůj smutek a solidaritu," citoval web Spiegel Online berlínského primátora Michaela Müllera.

17:48

Americký prezident Barack Obama se spojil s kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle agentury Reuters nabídl Německu americkou pomoc po "strašlivém očividném teroristickém útoku".

17:42

O tom, že sedmatřicetiletý řidič kamionu Lukasz Urban hájil kamion do poslední chvíle, je přesvědčen jeho spolupracovník Lukasz Wonsik. "Nevěřím, že by vůz vydal a nebránil ho do konce, kdyby byl přepaden," řekl Wonsik. Naposledy se Urban, po kterém zůstala vdova a dospívající syn, ozval manželce v 15:00. Telefonát ale nebyl dlouhý, neboť žena byla v práci, proto nemohla hovořit. O hodinu později se muži pokoušela zavolat zpět, to již ale telefon nebral.

 

17:41

Polský řidič kamionu, který útočník zneužil k pondělnímu útoku na vánoční trh v Berlíně, byl první obětí tohoto odporného násilného činu, prohlásila v úterý podle agentury AP polská premiérka Beata Szydlová.

17:29

Snímky z Berlína.

17:08

Český prezident Miloš Zeman zaslal svému německému protějšku Joachimu Gauckovi kondolenční telegram.

"Teroristický útok vůči nevinnému civilnímu obyvatelstvu je neospravedlnitelný kdykoliv a kdekoliv. Zvoleným cílem však útočník prokázal hlubokou nenávist nejen vůči německému národu, ale také vůči symbolům, které jsou velmi silně zakořeněny v naší kultuře a které máme spojené s radostí, nadějí a pomocí bližnímu," napsal Zeman.

16:59

Bohužel až den po útoku jsou okolo vánočních trhů v Berlíně bezpečnostní bariéry.

16:38

Kondolenční kniha v Gedaechniskirche - i s podpisem Angely Merkelové.

Kondolenční kniha v Gedaechniskirche po berlínském útoku.
Kondolenční kniha v Gedaechniskirche po berlínském útoku. | Foto: Reuters
16:03

Fotografie pomáhají.

15:55 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německý prezident Joachim Gauck vyzval k zachování soudržnosti svobodné společnosti v Německu. "Nenávist pachatelů nepovede k naší nenávisti. Nerozdělí nás," řekl Gauck. "Naše soudržnost nezeslábne. Bude silnější, když budeme napadeni," dodal.

15:51

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance budou zesílená bezpečnostní opatření v ČR po celý advent. "Monitoring hranic s Německem posílila Policie ČR už před několika měsíci. V případě potřeby jsme připraveni obnovit na hranici plnou kontrolu," napsal ministr na Twitter.

15:43

Na berlínské neštěstí zareagoval i papež František - vyzval veřejnost, aby skoncovala s šílenstvím terorismu.

"Papež František se připojuje ke všem lidem dobré vůle, kteří pracují na tom, aby vražedné šílenství terorismu nemělo v našem světě žádné místo," citovala agentura ANSA z telegramu, který rozeslal Vatikán. Papež rovněž uvedl, že ho čin hluboce znepokojil a že se modlí za oběti "hrozivého aktu násilí".

15:33

Bezpečnostní opatření se dotknou i Česka. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude policie v masivní míře na místech s vyšší koncentrací lidí. Hlídky budou posíleny v řádech stovek policistů.

15:31

U místa útoku zadržen muž.

15:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Redakce Aktuálně.cz sestavila z dosavadních informací pravděpodobný scénář toho, jak pondělní útok na vánoční trh v Berlíně probíhal. Pachatel nejdříve přepadl polský nákladní vůz, zavraždil řidiče a později sám s vozidlem najel do lidí na náměstí. Z kabiny po činu utekl. O dalším vývoji se dočtete ZDE.

15:20 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německá kancléřka Angela Merkelová uctila památku obětí útoku. Společně s ní dorazili k pietnímu místu také starosta Berlína Michael Müller, ministr vnitra Thomas de Maizière a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Foto: Reuters
15:02

Policejní prezident uvedl, že není potvrzené, zda měl útok islamistický motiv. Podle něj se brzy po útoku, jaký se stal v Berlíně, dají očekávat podobné teroristické činy.

14:54

Zde můžete sledovat tiskovou konferenci premiéra Bohuslava Sobotky k berlínskému útoku:

14:53

Peter Frank také uvedl, že 30 lidí je těžce zraněných. Bilance obětí zůstává na dvanácti, šest z nich je německé národnosti.

14:49

Podle nejvyššího státního zástupce Petera Franka je jisté, že v Berlíně šlo o teroristický útok. Co však jisté není, je počet pachatelů nebo i to, zda mezi ně patří zadržený Pákistánec. Vyšetřovatelé to prý budou vědět až k večeru, řekl na tiskové konferenci.

14:09

Útokem na vánoční trh je podle svých slov "zděšena" Ústřední rada muslimů v Německu. "Rada se bude všemi prostředky, které má k dispozici, zasazovat o to, aby sémě zla, paniky, nenávisti a sváru mezi společenskými skupinami a náboženstvími nikdy nevyklíčilo," prohlásil podle agentury DPA předseda rady Aiman Mazyek.

13:42

Zadržený Pákistánec vinu dál odmítá, berlínská policie vyzývá k obezřetnosti.

13:38

Už i berlínský policejní prezident připustil, že není jasné, zda zadržený muž byl řidičem nákladního auta, které najelo do davu na vánočních trzích.

13:32

Německé úřady už podle ministra vnitra Thomase de Maiziéra nemají žádné pochybnosti, že masakr v Berlíně byl útokem. "Nákladní vůz byl záměrně nasměrován do lidí, kteří chtěli na vánočním trhu strávit klidný a příjemný večer," poznamenal. "Byl to brutální atentát," prohlásil.

13:23

List Die Welt na své internetové stránce píše s odvoláním na berlínskou policii, že zatčený třiadvacetiletý Pákistánec patrně není pachatelem pondělního útoku. Podle nejmenovaného zdroje je útočník možná na útěku a ozbrojený.

13:07

Podezřelý, o němž média píší jako o Navedovi B., mluví jedním z pákistánských dialektů, pro který bylo podle ministerstva vnitra v minulosti složité najít tlumočníka.

13:01

Podle informací německého ministra vnitra přijel mladý Pákistánec do spolkové země 31. prosince roku 2015 a do Berlína se přestěhoval v únoru. Podal žádost o azyl, která ale ještě nebyla vyřízena.

12:54

Ministr vnitra Thomas de Maiziére potvrdil, že podezřelý pachatel pochází z Pákistánu a nebyl v žádné databázi podezřelých teroristů.

12:52 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle majitele polské přepravní společnosti vůz, pod jehož koly zemřelo 12 lidí, někdo v Berlíně nejdříve ukradl. Až poté s ním v pondělí večer vraždil v centru německé metropole.

12:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrnujeme to nejdůležitější, co v této chvíli o tragédii v Berlíně víme:
-  V pondělí večer kolem 20. hodiny najel nákladní vůz s polskou poznávací značkou v centru Berlína do davu lidí na vánočních trzích.
- Zemřelo nejméně 12 lidí. Celkem 48 osob je zraněných, 18 z toho ve vážném stavu.
- Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.
- Podezřelý muž je podle některých německých médií, která se odvolávají na policejní zdroje, 23letý Pákistánec, který do spolkové republiky přišel na konci loňského roku.
- Sám mladík ale vinu popírá.
- Jeho spolujezdec byl zastřelen a na útoku se nepodílel.

12:41

Ministr vnitra Thomas de Maiziére: 18 ze 48 zraněných na vánočním trhu je ve vážném stavu.

12:32

Reportér listu The Guardian údajně našel v Berlíně muže, který osobně zná mladíka podezřelého z pondělního útoku. Podle něj jde o "normálního kluka".

12:20

Angela Merkelová se chystá ještě dnes navštívit vánoční trhy, na kterých k útoku došlo.

12:18

České úřady znají podle ministra vnitra Milana Chovance jméno pachatele pondělního útoku na vánoční trhy v Berlíně a prověřují, zda existují případné souvislosti s Českou republikou.

12:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Lidé popíjeli. Trhem zněla vánoční muzika, svítily vánoční ozdoby. Byla tam krásná sváteční atmosféra. Pak se to ale celé najednou zvrhlo v horor přímo před našima očima," vypráví jeden z přeživších.

12:09 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bavorští spojenci Angely Merkelové volají po změně imigrační a bezpečnostní politiky.

"Dlužíme to obětem i celé populaci," nechal se slyšet Horst Seehofer.

12:03

Muž, kterého německá policie zadržela jako podezřelého z útoku, podle německé televize NTV popírá vinu.

12:01 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"V celém městě je cítit smutek," říká v rozhovoru český velvyslanec v Berlíně Tomáš Podivínský a dodává, že média informovala delší dobu, že k teroristickému útoku v zemi může dojít.

Pouze naivní člověk se mohl domnívat, že se teror Berlínu vyhne, říká český velvyslanec v Německu

podivinsky
7:44
Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký
11:54

V ulicích Berlína vznikají pietní místa.

11:46

Další svědectví ze včerejšího útoku podala Američanka Shandana Durraniová pro televizní stanici CNN.

Ta se těsně před útokem zastavila, aby odpověděla na esemesku, když v tom náklaďák vrazil do davu na náměstí. Měla štěstí, že se zastavila, protože kamion vtrhl mezi lidi asi 300 metrů před ní. Viděla, jak lidé běží naproti ní a křičí.

"Slyšela jsem nějaké praskání a myslela jsem si, že někdo střílí," řekla CNN. "Lidé se dali do běhu a odhazovali pohárky se svařeným vínem," líčila. Podle ní to vypadalo, že řidič právě zajel na chodník a ztratil kontrolu, celá věc nejspíš trvala tak deset vteřin. "Pravděpodobně to netrvalo moc dlouho, ale měla jsem pocit, že vše probíhá ve zpomaleném pohybu, když jsem se snažila dostat odtamtud pryč," dodala.

11:41

Deník zároveň uvádí, že podle policejní zprávy v Německu nadále platí vysoké bezpečnostní riziko. Neuvádí ale žádnou konkrétní hrozbu.

11:32

Podle policejní zprávy, kterou cituje německý deník Die Welt, měl muž podezřelý z útoku povolení k přechodnému pobytu od letošního června.

11:27

V souvislosti s pondělním útokem v Berlíně dnes Německu kondoloval ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu masakr označil za "šokující".

"Tento zločin proti mírumilovným civilistům je svým surovým cynismem šokující," napsal Putin v telegramu, který podle kremelské tiskové služby zaslal německé kancléřce Angele Merkelové a prezidentovi Joachimu Gauckovi.

Foto: Reuters
11:24

Na památku obětem a raněným visí v Bruselu vlajky na půl žerdi.

11:09

"Nechceme žít ve strachu, který nás bude paralyzovat," apeluje německá kancléřka.

Zároveň se nechala slyšet, že by bylo mimořádně odpuzující, kdyby se ukázalo, že pachatelem byl někdo, kdo získal v Německu ochranu jako uprchlík.

Foto: Reuters
11:06

Angela Merkelová se domnívá, že šlo o teroristický čin. Sdělila to novinářům na právě probíhající tiskové konferenci.

11:02

"Útok na lidi, kteří se setkávají na vánočních trzích a kteří se do jisté míry připravují na Vánoce, považuji za útok proti kulturní identitě Evropy. Musíme veřejnosti říci, že útoky, které probíhají, jsou i útoky proti evropské identitě," řekl dnes novinářům slovenský premiér Robert Fico.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
10:59

Vánoční trhy budou dnes v Berlíně uzavřené. V následujících dnech by ale měly fungovat normálně.

10:53

Policie v Berlíně posiluje hlídky.

10:47 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pravděpodobného útočníka z berlínských vánočních trhů policie dopadla díky jednomu ze svědků. Ten viděl muže vyskočit z kamionu a sledoval ho.

10:42

Některá německá média tvrdí, že bezpečnostní zdroje muže identifikovaly jako Pákistánce Naveda B.

10:39

Na útok v Berlíně reaguje také Londýn. Tamní policie provádí revizi plánů na zajištění bezpečnosti během vánočních svátků, píše agentura Reuters.

10:36

Objevují se zprávy, že polský spolujezdec v nákladním voze byl zastřelen, nikoliv ubodán.

10:30

Pravicoví populisté útočí na Angelu Merkelovou.

10:23

V médiích se objevují první výpovědi svědků:

Turistka Emma Rushtonová se právě s přáteli procházela mezi stánky na vánočním trhu v Berlíně, když se tam vřítil náklaďák. "Bylo to zhruba 250 až 300 metrů za námi, na místě, kde jsme stáli tak před dvěma minutami," popsala Rushtonová situaci na místě zpravodaji BBC. "Auto jelo rychlostí asi 65 km/h a nezdálo se, že by chtělo zpomalit. To určitě  nebyla nehoda."

10:16

Vánoční trhy nyní zejí prázdnotou...

10:12 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Kancléřka Angela Merkelová uspořádá kvůli pondělnímu útoku v Berlíně v 11:00 SEČ tiskovou konferenci. Doposud na událost nijak nereagovala.

Foto: Reuters
10:09

Auto, které mělo být v pondělí odpoledne odstaveno a čekat na dnešní vykládku, nečekaně nastartovalo již v 15:44 SEČ, po chvíli však motor opět zhasl. Další pokus rozjet stroj přišel o více než hodinu později v 16:52 SEČ a motor pracoval do 17:37 SEČ, aniž by se kamion pohnul.

"Řidič nepouštěl motor kvůli tomu, aby se v kabině zahřál, k tomu slouží jiné systémy. Vypadá to, jako by se s tím autem někdo zkoušel naučit jezdit. Měl problémy s jeho uvedením do chodu," řekl webu zaměstnanec přepravní firmy Lukasz Wonsik.

K jízdě, při níž podle policie zahynulo nejméně 12 lidí, vyrazil vůz v 19:34 SEČ a na tržiště dorazil kolem 20:00 SEČ.

10:04

Zpravodaj polské televize TVN24 byl na místě, kde polský kamion v pondělí zaparkoval a čekal na vykládku nedaleko továrny v Berlíně, kam měl z Itálie dovézt kovové součástky. Řidič měl podle něj na sobě stopy po boji, který se odehrál nejspíš někdy po 15. hodině.

Automatické zařízení kamionu registruje jeho pohyb a vyplývá z něj, že někdo se v 15:44 pokoušel s kamionem jet, ale nepodařilo se mu to.

10:00

Podle policejního zdroje byl podezřelý 23letý migrant z Pákistánu, píše agentura Reuters. Policie ho prý znala již delší dobu kvůli menším deliktům. Zdroj také potvrdil, že muž přebýval v berlínském uprchlickém centru v Tempelhofu.

9:55

"Stalo se to tak rychle, nemohli jsme nic dělat, abychom to zastavili," svěřil se agentuře Reuters Martin Fox, turista z Birminghamu, který byl svědkem událostí v Berlíně. Právě si užíval se svou přítelkyní vánoční atmosféru na trhu a popíjeli svařené víno, když náklaďák vjel do davu. "Rozhodně to vypadalo jako úmyslný čin. Auto se doslova řítilo na stánky.“

"Viděl jsem jednoho chlapíka vlečeného se zakrváceným obličejem. Pomohl jsem taky s několika dalšími lidmi zvednout trosky stánku, aby se odtamtud dostali dva lidé," doplnil Fox.

Foto: Reuters
9:52 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Vyšetřením pondělního patrně teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně byl pověřen Spolkový kriminální úřad (BKA). Podle agentury DPA o tom rozhodl spolkový generální prokurátor.

9:42

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance se prověřují možné souvislosti s Českou republikou. "Zpravodajské služby nemají žádné poznatky, že by Česku aktuálně hrozilo zvýšené nebezpečí," uvedl český ministr vnitra Milan Chovanec.

Od 10:00 bude zasedat zpravodajská skupina, poté se zveřejní další informace.

Foto: Ministerstvo vnitra ČR.
9:33

Polský řidič kamionu, s nímž firma ztratila spojení v pondělí po poledni, byl podle stanice TVN24 zabit nožem. Měl bodné rány na těle.

Muži bylo 37 let a patnáct let byl řidičem kamionu. Manželka se mu v pondělí neúspěšně snažila dovolat od čtvrté hodiny odpoledne.

9:22 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Policie požádala svědky tragédie, aby jí zaslali fotografie a videa, které na místě pořídili.

9:14

Podle dosavadních informací německých úřadů mezi zraněnými ani mrtvými po pondělním útoku v Berlíně pravděpodobně nejsou čeští občané. V České televizi to řekl velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský.

9:05

Snímek z místa.

Foto: Reuters
9:02

Podle experta na terorismus veřejnoprávní televize ARD Michaela Götschenberga je podezřelý útočník Pákistánec, který se narodil v roce 1993 a do spolkové republiky přišel na konci loňského roku. Policii byl podezřelý podle rozhlasové a televizní stanice RBB znám, ale jen kvůli menším deliktům.

8:56

Část vánočního trhu, kde došlo k neštěstí, zůstává i nadále zavřená.

Foto: Reuters
8:54

Šéf německého policejního odborového svazu Oliver Malchow se podle listu The Guardian nechal slyšet, že nikdy nebude možné zajistit 100% bezpečnost na všech 2500 vánočních trzích, které alespoň dvakrát týdně probíhají v každém německém městě.

8:50

Média stále spekulují o národnosti podezřelého. Podle Weltu jde o Pákistánce, který do Německa přišel balkánskou cestou.

8:45

Nákladní auto, pod kterým zemřelo 12 lidí, vyšetřovatelé z místa neštěstí odvezli.

8:39

Německý deník Die Welt informoval, že speciální jednotky německé policie podnikly dnes ráno razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytováni uprchlíci.

Muž podezřelý z útoku tam byl údajně hlášený. V hangárech Tempelhofu jižně od centra německé metropole bylo na vrcholu uprchlické krize provizorně ubytováno několik tisíc běženců. Jejich počet od té doby výrazně klesl a Tempelhof měl být pro uprchlíky do konce letošního roku uzavřen. Zdejší ubytovna je ale ještě stále potřeba.

8:33 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Situace na vánočních trzích na Václavském náměstí v Praze je ráno po tragédii v Berlíně normální. Často tu ale projíždí policie, píše redaktorka Aktuálně.cz.

Foto: Pavlína Nouzová
8:26

První bohoslužba za oběti se bude konat v 11 hodin přímo v Pamětním kostele císaře Viléma, u kterého stojí vánoční trhy.

8:10

Polský server money.pl zveřejnil první informace poskytnuté firmou, která vlastní nákladní auto využité k útoku.

Ze satelitního sledování vozu je zřejmé, že vůz někdo opakovaně startoval. Podle polského serveru je možné, že řidič měl problémy se s vozem rozjet.

Berlínská policie mezitím vyšetřuje možnou krádež nákladního automobilu. O tom, jak se vůz pohyboval předtím, než vjel na vánoční trhy, ale neposkytla žádné bližší informace.

8:04

Podle agentury DPA hovoří zdroje z  bezpečnostních sil o možném islamistickém útoku. 

8:00

Shrnujeme to nejdůležitější, co v této chvíli o tragédii v Berlíně víme:

- V pondělí večer kolem 20. hodiny najel nákladní vůz s polskou poznávací značkou v centru Berlína do davu lidí na vánočních trzích.

- Berlínská policie předpokládá, že řidič nákladního vozu vjel do davu úmyslně. O pondělním incidentu nyní informuje jako o "pravděpodobně teroristickém útoku".

- Zemřelo nejméně 12 lidí, dalších 48 osob je zraněných.

- Řidiče policie zadržela, jeho národnost však doposud nepotvrdila. Podle agentury DPA se jedná zřejmě o Afghánce nebo Pákistánce. Podle deníku Die Welt do Německa přicestoval jako uprchlík v polovině letošního února.

- Jeho spolujezdec, údajně polského občanství, byl nalezen mrtev v kabině. Není jasné, zda se na útoku jakkoli podílel.

- Nákladní auto, které zabíjelo, mělo polskou poznávací značku. Vjelo přímo na trh, některé stánky rozdrtilo a mezi lidmi urazilo vzdálenost padesáti až osmdesáti metrů.

- Majitel nákladního vozidla, Ariel Žurawski, vlastní přepravní firmu v polském Gdaňsku. Polské stanici TVN24 potvrdil, že při útoku byl použit jeho vůz, odmítá ale jakoukoli odpovědnost za incident. Podle Žurawského vyjelo nákladní vozidlo v pondělí dopoledne z Polska do Berlína a řídil ho jeho bratranec, zkušený řidič. Kolem 16. hodiny s ním ale majitel vozu ztratil spojení. Žurawski je přesvědčen, že jeho řidiče někdo přepadl a vozidlo zneužil pro útok v centru Berlína.

7:58

Úřady dosud oficiálně neoznámily, že šlo o úmyslný teroristický útok, podle agentury DPA ale už vyloučily, že se jednalo o nehodu.

7:50

Starosta francouzského Nice, které se stalo terčem podobného útoku letos v červenci, poukazuje na podobnosti obou případů. I tam vjel nákladní vůz do davu lidí, kteří oslavovali na promenádě státní svátek.

7:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Tým DVTV se vypravil do Berlína. Podívejte se na reportáž přímo z místa.

Neštěstí v Berlíně. Řidič vjel autem do lidí na vánočních trzích. Na místě je štáb DVTV

1:32
Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
7:42

Titulní strany některých německých deníků...

7:27

Policie oznámila, že v jednu hodinu (SEČ) uspořádá tiskovou konferenci, na které sdělí nové informace z vyšetřování.

7:16 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Policie místo uzavřela. Kolem vánočních trhů se objevily první svíčky a květiny, které tam přinesli lidé.

7:08

Policisté také potvrdili, že mrtvý muž nalezený v kabině auta vůz neřídil. Identifikován byl jako občan Polska.

7:04

Podle policie vše ukazuje, že se pravděpodobně jednalo o teroristický útok.

6:25

Berlínská policie předpokládá, že řidič nákladního vozu vjel do davu úmyslně. O pondělním incidentu nyní informuje jako o "pravděpodobně teroristickém útoku".

5:55

Zda se jednalo o teroristický čin, případně zda měl islamistický motiv, úřady nezveřejnily.

Obyvatele německé metropole ale v pondělí večer vyzvaly, aby zůstali doma. Dnes policie požádala případné svědky, aby jí poskytli informace či fotografie a videa z místa činu.

5:45

Řidič vozu, kterého policie dopadla na útěku v rozsáhlém berlínském parku Tiergarten, je podle zdroje agentury DPA z bezpečnostních kruhů Afghánec nebo Pákistánec.

Podle deníku Die Welt do Německa přicestoval jako uprchlík v polovině letošního února.

Muž údajně často měnil svou identitu, ta pravá se tak zatím nedá jednoznačně určit.

5:15

Německá policie dnes krátce po půlnoci uvedla, že prověřuje možnost, že byl vůz ukraden na staveništi ještě na území Polska. Podle státní poznávací značky pocházel vůz z okolí města Gryfino, které leží poblíž německé hranice, asi 100 kilometrů severovýchodně od Berlína.

5:05

Berlínská policie dosud nesdělila totožnost muže, jehož mrtvé tělo se našlo v kabině nákladního vozu. Podle listu Berliner Morgenpost nařídily úřady provést pitvu, aby se zjistila příčina jeho úmrtí. Informace, zda se jednalo o polského občana, se zatím rozcházejí.

5:00

Počet obětí v Berlíně vzrostl na dvanáct.

1:25

Shrnujeme to nejdůležitější, co v této chvíli o tragédii v Berlíně víme:

- kolem 20. hodiny najel nákladní vůz s polskou poznávací značkou v centru Berlína do davu lidí na vánočních trzích. Policie nejprve uvedla, že šlo o záměrný útok. Později dodala, že zatím není jasné, zda šlo o teroristický čin.

- útočník usmrtil 9 lidí, dalších zhruba 50 je zraněných.

- řidič z místa činu utekl, policie ho ale o něco později zadržela. Jeho spolujezdec byl nalezen mrtev v kabině.

 - List Die Welt napsal, že zadržným řidičem je muž pákistánského původu.

- nákladní auto, které zabíjelo, je značky Scania a mělo polskou poznávací značku. Vjelo přímo na trh, některé stánky rozdrtilo a mezi lidmi urazilo vzdálenost padesáti až osmdesáti metrů. Pak se zastavilo. Policie brzy celé místo obklíčila a odřízla. Zraněným na místě začali pomáhat zdravotníci.

- majitel nákladního vozidla, Ariel Žurawski, vlastní přepravní firmu v polském Gdaňsku. Polské stanici TVN24 potvrdil, že při útoku byl použit jeho vůz, odmítá ale jakoukoli odpovědnost za incident. Podle Žurawského vyjelo nákladní vozidlo v pondělí dopoledne z Polska do Berlína a řídil ho jeho bratranec, zkušený řidič. Kolem 16. hodiny s ním ale majitel vozu ztratil spojení. Žurawski je přesvědčen, že jeho řidiče někdo přepadl a vozidlo zneužil pro útok v centru Berlína.  

- Německo je ve stavu zvýšené pohotovosti už od letošního léta, kdy dva ozbrojenci provedli v zemi útoky a odkazovali se při tom na teroristickou organizaci Islámský stát. Během prvního incidentu  (18.7.2016) zaútočil mladý muž afghánského původu sekerou na cestující ve vlaku ve Wurzburgu. Druhý incident proběhl o šest dní později. 27letý syrský uprchlík se tehdy odpálil před vinným barem v Ansbachu. Zranil 15 lidí. Šlo o první pokus o sebevražedný útok v Německu.

- německé bezpečností složky opakovaně varovaly občany, že tzv. Islámský stát mohl propašovat do země teroristy, skryté mezi zhruba miliónem uprchlíků, kteří přijeli do země od počátku roku 2015.

0:45

Podle mluvčího německé policie je z Polska nákladní vůz, nikoliv však muž, který byl nalezen na sedadle spolujezdce. Informaci opravila agentura Reuters.

0:29

Německý ministr vnitra Thomas De Maiziére: "Mnoho indicií naznačuje, že se jedná o záměrný útok."

0:29 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Německé úřady ohlásily na zítřejší poledne tiskovou konferenci k detailům večernímu útoku. Vystoupí na ní zástupci německé prokuratury, policie i berlínských úřadů. Dnes v noci žádné tiskové konference údajně už neproběhnou.

0:26

Zvolený americký prezident Donald Trump odsoudil útok v Berlíně a uvedl, že Islámský stát a další islamističtí teroristé vraždí křesťany v rámci svého globálního džihádu.

0:24

Na Twitteru se postupně objevují videa toho, jak vypadalo místo činu těsně po útoku.

0:16

Podle německého deníku Die Welt byl útočník v centru Berlína pravděpodobně občanem Pákistánu (dříve deník mluvil o Čečenci). Podle Die Weltu muž zřejmě nejdříve zastřelil polského řidiče kamiónu a pak provedl útok. Útočníka podle deníků znala německá policie kvůli drobné kriminalitě. Používal různé dokumenty. Nepatřil ale mezi osoby, sledované kvůli podezření z terorismu. Informace Die Weltu německá policie zatím nepotvrdila. Jiná německá média tvrdí, že pachatel mohl být i Afghánec.

0:14

Zatím není jasné, jaké občanství má zatčený řidič vozidla. Policejní mluvčí Thomas Neuendorf uvedl, že vyšetřovatelé ho nyní vyslýchají.

23:52

Zpravodaj polského Rádia Zet Wojciech Hernes oznámil, že vyšetřování útoku v Berlíně převzala od tamních úřadů federální prokuratura. To by podle něj mohlo signalizovat, že došlo k teroristickému útoku. Místo i čas útoku podle něj naznačují, že byly záměrně vybrané s cílem usmrtit do největší počet osob.

Foto: Reuters
23:40

Francie zvýší ostrahu vánočních trhů po celé zemi po tragédii v Berlíně. Oznámilo to francouzské ministerstvo vnitra.

22:39

Mrtvým spolujezdcem řidiče je občan Polska, uvedl mluvčí německé policie.

23:34

Na Twitteru se objevil snímek z údajného zatýkání muže, který měl řídit smrtící nákladní auto.

23:30 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Je to zlý večer pro Berlín a naši zem, který mnou stejně jako řadou lidí velmi otřásl," uvedl  v první reakci německý prezident Joachim Gauck.

Foto: Reuters
23:28 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Spolkový vicekancléř a předseda sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel: "Je to neuvěřitelně smutný večer. Jsem hluboce šokován. Mé myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami. Děkuji záchranným týmům a policii v Berlíně."

23:16

Vyjádření českého premiéra k událostem v Berlíně.

23:12

Mapka místa, zveřejněná agenturou Reuters.

23:10

Podle mluvčího berlínské policie projel náklaďák na vánočních trzích mezi lidmi vzdálenost cca. 80 metrů. Je podle něj stále příliš brzy na potvrzení toho, že šlo o terorismus.

23:08

Podle webové stránky listu Die Welt řidič zřejmě úmyslně najížděl do stánků na trhu. V čelním skle vozu jsou zaražené úlomky dřeva.

23:08

Podívejte se na přehlednou grafiku teroristických útoků v Evropě za poslední měsíce. Aktualizována byla k minulému víkendu.

23_03

Berlínské divadlo drželo minuta ticha za oběti z vánočního trh.

22:59

Zhruba před měsícem americké ministerstvo zahraničí varovalo Američany před cestami na vánoční trhy do Evropy, protože se mohou stát terčem teroristického útoku.

22:48

Podívejte se, kde nákladní vůz najel do lidí na trhu.

22:46 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle berlínských úřadů stále není jasné, zda byl útok ve městě nešťastnou událostí nebo záměrným útokem. Také tamní policie zatím ve svých tweetech neustále připomíná, že pozadí události není jasné a vyzývá obyvatele, aby nešířili neověřené zprávy. Německá média ale uvádějí, že policie se kloní spíše k tomu, že jde o útok.

22:42

Mluvčí polské premiérky Beaty Szydlové bude mít k událostem v Berlíně mimořádnou tiskovou konferenci ve Varšavě ještě před třiadvacátou hodinou.

22:39

Nákladní auto, které zabíjelo v Berlíně se podle svědků pohybovalo rychlostí zhruba 65 kilometrů v hodině. "Uslyšel jsem velký hluk. Když jsem doběhl na sváteční trh, uviděl jsem ten chaos. Hrozně moc zraněných lidí," řekl televizi CNN Jan Hollitzer, novinář, který byl svědkem neštěstí. "Bylo to hrozně traumatické," dodala turistka Emma Rushtonová, která byla na návštěvě v Berlíně. Řekla, že podle jejího odhadu vjel náklaďák do lidí rychlostí zhruba 65 km za hodinu. Místo neštěstí je nyní podle svědků odříznuté policií a zdravotníci poskytují pomoc zraněným.

22:35

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi tragédie na vánočním trhu v centru Berlína byli čeští občané. Agentuře ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

22:34 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nákladní automobil vjel na trh kolem dvacáté hodiny, kdy bylo na místě ještě mnoho lidí. V Německu jsou vánoční trhy tradičně mimořádně oblíbené a hojně navštěvované.

Foto: Reuters
22:32

K použití nákladních aut pro útok na civilisty nabádá tzv. osamělé vlky na Západě i džihádistická organizace Islámský stát (IS).

Instrukce, jak způsobit co největší destrukci se objevily i v jednom z posledních čísel časopisu Rumiyah, který radikální islamisté vydávají. IS vyzdvihuje zejména fakt, že obyčejný nákladní vůz mezi lidmi nevzbudí žádné podezření.

22:20

Polská televizní stanice TVN24 natočila rozhovor s majitelem nákladního vozu, který zabíjel v centru Berlína. Jmenuje se Ariel Žurawski a je majitelem přepravní společnosti v polském Gdaňsku. "Člověk, který vyskočil těsně před útokem z náklaďáku, nebyl můj řidič," tvrdil Žurawski pro TVN24. "Ručím za něj, je to můj příbuzný," dodal. Řekl taky, že řidič náklaďáku byl zkušený, se zhruba patnáctiletou praxí v oboru. Uvedl, že firma s ním ztratila spojení kolem 16 hod a k vyložení nákladu na místě v Berlíně už nedošlo.

22:19

Trh, na kterém zemřelo nejméně devět lidí, se nachází blízko známé berlínské dominanty.  Pamětního kostela císaře Viléma. Ten byl symbolem západního Berlína v době studené války.

Foto: Reuters
22:16

První známý útok na vánoční trh v Evropě se chystal už v roce 2000. S použitím chemikálií a tlakových hrnců si vybrali teroristé z Al-Káidy za cíl prostor před štrasburskou katedrálou. Společná akce německé a francouzské policie tehdy stihla atentátníky pozatýkat před činem.

22:14

Šéf německého Spolkového úřadu na ochranu ústavy (kontrarozvědky) Hans-Georg Maassen varoval po začátku ofenzívy irácké armády a kurdských jednotek na Mosul, že to může znamenat více útoků v Evropě.

 

"Připravujeme se na různé scénáře. Včetně toho, že dobře vycvičení střelci současně zaútočí na různých místech s kalašnikovy nebo jako sebevražední atentátníci," uvedl Maassen.

22:12

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière řekl novinářům: "Myslím teď hlavně na příbuzné obětí a zraněných v tomto strašném incidentu. Jsme neustále ve spojení s bezpečnostními složkami v Berlíně a federální policie jim nabídla veškerou dostupnou pomoc."

22:10

Německá policie uvedla, že nákladní vůz, který způsobil neštěstí, měl polské poznávací značky a patřil polské přepravní společnosti. Ta podle policie tvrdí, že nákladní vůz opustil Polsko dnes odpoledne směrem na Berlín. Společnost údajně ztratila s řidičem spojení kolem 16 hodiny odpoledne. Zatím předpokládá, že vůz byl poté unesen neznámým pachatelem a zneužit k útoku.

Foto: Reuters
22:03

Berlínský starosta Michael Müller reaguje na útoky: "To, čeho jsme svědky, je dramatické. Mé myšlenky patří rodinám, které oplakávají někoho z mrtvých nebo zraněných". Dodal zároveň, že berlínské úřady mají situaci pod kontrolou.

22:02

V souvislosti s útokem v Berlíně posiluje česká policie s okamžitou platností bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Milan Chovanec.

 

České televizi Chovanec řekl, že nejpozději od úterního rána bude v českých ulicích více policistů, a to i s dlouhými zbraněmi. Zřejmě v úterý ráno se podle ministra také sejde takzvaná zpravodajská skupina, která by případně mohla rozhodnout, zda zvýšit stupeň ohrožení terorismem. "Zatím ty informace k tomu nesměřují," dodal Chovanec.

Foto: Jakub Plíhal
22:00

Policie zároveň vydala výzvu všem Berlíňanům, aby nešířili neověřené zprávy. "Prosíme pomozte nám. Zůstaňte doma a nešiřte neověřené zprávy. Sledujte nás zde pro získání důležitých informací," uvedla na Twitteru.

21:58 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Kancléřka Angela Merkelová je informována o situaci ministrem vnitra a berlínským starostou, řekl mluvčí vlády Steffen Siebert.

21:56 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Berlínská policie vyzývá lidi, aby nechodili do města, pokud nutně nemusí, informuje deník Bild na své webové stránce.

Spolujezdec řidiče, který vjel na vánočním trhu do davu, zemřel. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na televizi N24. Stanici to řekl policejní mluvčí.

Foto: Reuters
21:40

Události v Berlíně připomínají červencový útok ve francouzském Nice. Řidič vjel na pobřežní promenádu a připravil o život 86 lidí, než ho policisté zastřelili.

21:38

Německá policie řidiče vozu zatkla.

21:38

Podívejte se na videozáznam přímo z místa.

21:36

Německá policie potvrdila nejméně devět mrtvých.

21:35 Německo. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podle svědků nákladní vůz vjel při vjezdu na trh na chodník a nezpomaloval. Auto má polskou poznávací značku.

21:32

Policie v Berlíně vyšetřuje vjezd nákladního automobilu do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz jako útok. Řidič je podle webové stránky deníku Bild na útěku.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2016 0:01
 

Právě se děje

před 44 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy