Pachatel berlínského masakru nákladní vůz unesl a řidiče zavraždil. Policie asi zatkla jiného muže

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 12. 2016 16:37
Aktuálně.cz se pokusilo z dosavadních informací sestavit pravděpodobný scénář toho, jak pondělní útok na vánoční trh v Berlíně probíhal. Pachatel nejdříve přepadl polský nákladní vůz, zavraždil řidiče a později sám s vozidlem najel do lidí na náměstí. Z kabiny po činu utekl. Policie později zadržela třiadvacetiletého Pákistánce Naveda B., který letos v Německu požádal o azyl. Později ale ona sama uvedla, že pachatelem je zřejmě někdo jiný.
Policista stojí v Berlíně před nákladním vozem, se kterým pachatel najel v pondělí večer do lidí.
Policista stojí v Berlíně před nákladním vozem, se kterým pachatel najel v pondělí večer do lidí. | Foto: Reuters

Berlín – V pondělí večer sedm minut po dvacáté hodině sjel černý nákladní vůz značky Scania ze silnice, přímo do berlínského vánočního trhu na náměstí Breitscheidplatz.

Byly na něm stánky, obchody a stovky lidí. Útočník zabil dvanáct lidí, osmačtyřicet dalších je zraněných, z nich někteří vážně.

Muž podezřelý z útoku byl v úterý ráno v německých médiích označen jako třiadvacetiletý Pákistánec Naved B. Vinu u výslechu popřel. Policie navíc odpoledne uvedla, že si není jistá a že v parku Tiergarten nedaleko místa činu zatkla možná nepravého člověka. Pachatel může být podle posledních policejních zpráv na útěku a ozbrojený pistolí.

"Není jasné, zda zadržený muž řídil vůz," připustil berlínský policejní prezident Klaus Kandt. "Policie absolutně nemá představu, koho hledá," uvedl reportér listu Die Welt Michael Behrendt, který sleduje vyšetřování.

Ukradený náklaďák 

Pachatel berlínského masakru podle dostupných zveřejněných informací přepadl během pondělního odpoledne v centru Berlína nákladní vůz s polskou poznávací značkou. Řidiče zastřelil a nechal na sedadle spolujezdce, kde ho po činu nalezla policie.

Podle údajů, které má k dispozici polský majitel nákladního vozu Scania z navigačního systému GPS, se vozidlo někdo pokoušel nastartovat v 15:44. Pak znovu v 16:52, motor hodinu běžel a pak opět zhasl.

Vůz se nakonec rozjel směrem k náměstí Breitscheidplatz v 19:34. Tedy půlhodinu před tím, než tam vjel na vánoční trh.

"Vypadalo to, jako kdyby se někdo učil vůz ovládat,“ uvedl pracovník polské firmy Łukasz Wąsik o podezřelých odpoledních manévrech vozu, které podle něj neodpovídaly zvykům zkušeného řidiče.

Prvotní nejistota

První zprávy o pondělním večerním incidentu v centru Berlína se objevily kolem čtvrt na devět. Hovořily o jednom mrtvém a několika zraněných. Nejistotu ohledně toho, zda šlo o záměrný čin, či nehodu, živil fakt, že auto mělo polskou poznávací značku.

Berlínská policie na Twitteru vyzývala lidi, aby nešířili neověřené informace a nevkládali na sociální sítě videa z místa činu.

Po deváté hodině večer už informovala o devíti mrtvých. Webová stránka listu Die Welt navíc zveřejnila zprávu, že podle policejních zdrojů jde velmi pravděpodobně o terorismus.

To potvrdil až v úterý po poledni spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére. "Nepochybujeme o tom, že jde o teroristický útok," řekl novinářům.

Masakr

Podle informací očitých svědků vjel nákladní vůz do davu s vypnutými světly, nezpomaloval a nesnažil se vyhnout stánkům ani skupinám lidí. 

Vánočním trhem proletěl rychlostí cca 65 km za hodinu a celkově urazil 50–80 metrů. Pak po mnoha nárazech zastavil. Auto mělo v čelním skle zaražené kusy dřeva, jak útočník narážel do stánků.

Když řidič zastavil, utekl z kabiny. Kolemjdoucí později upozornil policii na podezřelého v nedalekém parku Tiergarten. Šlo o pákistánského žadatele o azyl. Bezpečnostní složky ho zadržely, vyslechly, v úterý ale uvedly, že jde pravděpodobně o nesprávného muže. 

Nejistota 

Naved B. přišel do Německa loni na Silvestra. 19. června v Berlíně požádal o azyl, 2. června získal povolení k pobytu. Policie o něm měla záznamy kvůli drobným kriminálním deliktům, zejména krádežím. Nebyl jí znám jako islamista a podezřelý terorista. Proč ho policisté po zadržení spojili s útokem, zůstává nejasné. 

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký

Jasné není ani to, zda byl skutečný pachatel (ať už Naved B., nebo někdo jiný) ve spojení s teroristickou organizací Islámský stát, která své sympatizanty vybízí k vraždám Evropanů.

V říjnu policie dopadla v Lipsku Syřana, který plánoval výbuch na letišti a podle vyšetřovatelů ve spojení s Islámským státem prokazatelně byl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy