Odklízeli jsme trosky. Lidé už byli ale mrtví, popisují svědkové první okamžiky po útoku v Berlíně

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 12. 2016 12:20
Náměstí Breitscheidplatz v západní části německého hlavního města patří se svými vánočními trhy k nejrušnějším částem Berlína. V pondělní podvečer na něm byly podle odhadu úřadů stovky lidí – místních i zahraničních turistů, které lákala předvánoční výzdoba. Brzy poté se život některých z nich změnil v tragédii. Tady jsou svědectví některých z nich tak, jak je zachytila zahraniční média.
Foto: Reuters

Berlín – "Lidé popíjeli. Trhem zněla vánoční muzika, svítily vánoční ozdoby. Byla tam krásná sváteční atmosféra. Pak se to ale celé najednou zvrhlo v horor přímo před našima očima."

Britská turistka Emma Rushtonová byla pořád v šoku, když v pondělí pozdě večer popisovala tragické události z náměstí Breitscheidplatz. Německé hlavní město navštívila poprvé a její dojmy z vánoční atmosféry se brzy proměnily v hororový zážitek.

"Čekali jsme, prohlíželi si svítící ozdoby a už jsme se chtěli vracet do hotelu. Pak jsme uslyšeli strašnou ránu. Rozhlédli jsme se a viděli kousky vánočních ozdob, jak letí na nás. Úplně nás to zasypalo. Bylo kolem osmé večer, všechno proběhlo kousek od nás. Kdybychom vyrazili tím směrem o dvě minuty dříve, stáli bychom vozidlu přímo v cestě," vzpomíná Rushtonová.

Lidé zalití krví

Německý novinář Jan Hollitzer tvrdí, že "strašlivé scény" z pondělního večera je těžké nesrovnávat s letním útokem ve francouzském Nice. Přestože berlínská policie – i přes značnou podobnost obou událostí – zatím odmítá říct, zda šlo taky o teroristický útok jako ve Francii.

"Slyšel jsem náraz a pak křik. Všude na zemi byla červená tekutina. Mohla to být krev, ale taky červené víno, které lidé popíjeli. Nevím," popisuje Hollitzer. "Viděl jsem lidi, kteří leželi na zemi, a některé, kteří zůstali přímo pod náklaďákem. Bylo to strašné. A hrozně chaotické, což si asi dokážete představit," dodává novinář.  

S traumatickými zážitky z pondělního večera bude dlouho zápasit i britský turista Rhys Meredith, který byl v osudný okamžik taky na místě. "Pokoušeli jsme se s několika lidmi stáhnout roztříštěné prodejní stánky z lidí, na kterých ležely. Byli už ale bohužel mrtví. Strašné scény, nedokážu to ani vyslovit. Přítelkyně se pokoušela pomoci lidem s těžkými poraněními hlavy," dodává Meredith.

"Náklaďák se evidentně nepokoušel zpomalit. Viděli jsme, jak všechno kolem roztříštil na kousky," uzavírá britský turista.

Podobně hovoří i Berlíňan Ibrahim Colak – i on je přesvědčen, že vpád kamionu do lidí byl úmyslný. "Byl jsem se skupinou přátel a právě jsme se rozhodli, že si zajdeme na večeři," řekl Colak BBC.

"Najednou jsme slyšeli zvuk, jako kdyby se jeden z vánočních stánků zřítil. Když jsem se otočil, viděl jsem náklaďák, jak se řítí plnou rychlostí. Určitě to byl útok, o tom nepochybuji. Auto se vůbec nesnažilo zastavit," dodává muž, který byl očitým svědkem pondělní tragédie.

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 36 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy