Odklízeli jsme trosky. Lidé už byli ale mrtví, popisují svědkové první okamžiky po útoku v Berlíně

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 20. 12. 2016 12:20
Náměstí Breitscheidplatz v západní části německého hlavního města patří se svými vánočními trhy k nejrušnějším částem Berlína. V pondělní podvečer na něm byly podle odhadu úřadů stovky lidí – místních i zahraničních turistů, které lákala předvánoční výzdoba. Brzy poté se život některých z nich změnil v tragédii. Tady jsou svědectví některých z nich tak, jak je zachytila zahraniční média.
Foto: Reuters

Berlín – "Lidé popíjeli. Trhem zněla vánoční muzika, svítily vánoční ozdoby. Byla tam krásná sváteční atmosféra. Pak se to ale celé najednou zvrhlo v horor přímo před našima očima."

Britská turistka Emma Rushtonová byla pořád v šoku, když v pondělí pozdě večer popisovala tragické události z náměstí Breitscheidplatz. Německé hlavní město navštívila poprvé a její dojmy z vánoční atmosféry se brzy proměnily v hororový zážitek.

"Čekali jsme, prohlíželi si svítící ozdoby a už jsme se chtěli vracet do hotelu. Pak jsme uslyšeli strašnou ránu. Rozhlédli jsme se a viděli kousky vánočních ozdob, jak letí na nás. Úplně nás to zasypalo. Bylo kolem osmé večer, všechno proběhlo kousek od nás. Kdybychom vyrazili tím směrem o dvě minuty dříve, stáli bychom vozidlu přímo v cestě," vzpomíná Rushtonová.

Lidé zalití krví

Německý novinář Jan Hollitzer tvrdí, že "strašlivé scény" z pondělního večera je těžké nesrovnávat s letním útokem ve francouzském Nice. Přestože berlínská policie – i přes značnou podobnost obou událostí – zatím odmítá říct, zda šlo taky o teroristický útok jako ve Francii.

"Slyšel jsem náraz a pak křik. Všude na zemi byla červená tekutina. Mohla to být krev, ale taky červené víno, které lidé popíjeli. Nevím," popisuje Hollitzer. "Viděl jsem lidi, kteří leželi na zemi, a některé, kteří zůstali přímo pod náklaďákem. Bylo to strašné. A hrozně chaotické, což si asi dokážete představit," dodává novinář.  

S traumatickými zážitky z pondělního večera bude dlouho zápasit i britský turista Rhys Meredith, který byl v osudný okamžik taky na místě. "Pokoušeli jsme se s několika lidmi stáhnout roztříštěné prodejní stánky z lidí, na kterých ležely. Byli už ale bohužel mrtví. Strašné scény, nedokážu to ani vyslovit. Přítelkyně se pokoušela pomoci lidem s těžkými poraněními hlavy," dodává Meredith.

"Náklaďák se evidentně nepokoušel zpomalit. Viděli jsme, jak všechno kolem roztříštil na kousky," uzavírá britský turista.

Podobně hovoří i Berlíňan Ibrahim Colak – i on je přesvědčen, že vpád kamionu do lidí byl úmyslný. "Byl jsem se skupinou přátel a právě jsme se rozhodli, že si zajdeme na večeři," řekl Colak BBC.

"Najednou jsme slyšeli zvuk, jako kdyby se jeden z vánočních stánků zřítil. Když jsem se otočil, viděl jsem náklaďák, jak se řítí plnou rychlostí. Určitě to byl útok, o tom nepochybuji. Auto se vůbec nesnažilo zastavit," dodává muž, který byl očitým svědkem pondělní tragédie.

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy