Příběh hrdiny z Berlína: Sám se vydal za útočníkem a po telefonu navedl na jeho stopu policisty

Ondřej Houska Zahraničí Ondřej Houska, Zahraničí
20. 12. 2016 10:35
Pravděpodobného útočníka z berlínských vánočních trhů policie dopadla díky jednomu ze svědků. Pachatel po své smrtící jízdě vyskočil z kabiny nákladního auta a pokusil se utéct. Vydal se za ním ale návštěvník trhů, který zavolal na tísňovou linku. Policistům pak popisoval, kam se podezřelý vydal. Ti muže dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý přistěhovalec z Pákistánu, píše agentura Reuters.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Policie zatkla pravděpodobného pachatele masakru na berlínských vánočních trzích díky jednomu z návštěvníků, který ho pronásledoval.

Podle deníku Die Welt to potvrdila přímo berlínská policie. Muž pachatele spatřil, jak utíká z místa činu. Vydal se proto za ním a pomocí telefonu naváděl na jeho stopu policisty. "Pomoc tohoto svědka nám umožnila podezřelého dopadnout," řekl mluvčí policie Winfried Wenzel.

Podezřelý po skončení své smrtící jízdy vyskočil z kabiny nákladního auta a snažil se uprchnout. Policii to na tísňovou linku okamžitě zavolal jeden ze svědků a zároveň se za pachatelem sám vydal. Podle policistů bylo slyšet, jak sám sebe nahlas povzbuzuje a dodává si odvahy. Po celou dobu se telefonicky domlouval s policií a popisoval jí, kam podezřelý směřuje. Toho policisté dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry.

Policie totožnost svědka zná, ale nezveřejnila ji. Podle mluvčího vychází z toho, že by si to muž ani nepřál. "Jeho odvaha dnes může dodat trochu odvahy nám všem," ocenil muže policejní mluvčí.

Útok na vánočních trzích

Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně najel v pondělí večer do davu nákladní vůz. Policie potvrdila smrt nejméně dvanácti lidí, dalších 48 osob je zraněno. Řidič najel do lidí úmyslně, naznačil spolkový ministr vnitra Thomas De Maiziére.

V autě byli dva muži. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý migrant z Pákistánu, píše agentura Reuters. Policie ho prý znala již delší dobu kvůli menším deliktům. Zdroj také potvrdil, že muž přebýval v berlínském uprchlickém centru v Tempelhofu.

Jeho spolujezdec byl v kabině nalezen mrtvý a není jasné, zda se na útoku jakkoliv podílel. Podle braniborského ministra vnitra to byl polský řidič kamionu, který byl zastřelen. Muži bylo 37 let a patnáct let byl řidičem kamionu. Podle dosavadních informací mezi zraněnými ani mrtvými pravděpodobně nejsou čeští občané.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 4 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy