Příběh hrdiny z Berlína: Sám se vydal za útočníkem a po telefonu navedl na jeho stopu policisty

Ondřej Houska Zahraničí Ondřej Houska, Zahraničí
20. 12. 2016 10:35
Pravděpodobného útočníka z berlínských vánočních trhů policie dopadla díky jednomu ze svědků. Pachatel po své smrtící jízdě vyskočil z kabiny nákladního auta a pokusil se utéct. Vydal se za ním ale návštěvník trhů, který zavolal na tísňovou linku. Policistům pak popisoval, kam se podezřelý vydal. Ti muže dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý přistěhovalec z Pákistánu, píše agentura Reuters.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Policie zatkla pravděpodobného pachatele masakru na berlínských vánočních trzích díky jednomu z návštěvníků, který ho pronásledoval.

Podle deníku Die Welt to potvrdila přímo berlínská policie. Muž pachatele spatřil, jak utíká z místa činu. Vydal se proto za ním a pomocí telefonu naváděl na jeho stopu policisty. "Pomoc tohoto svědka nám umožnila podezřelého dopadnout," řekl mluvčí policie Winfried Wenzel.

Podezřelý po skončení své smrtící jízdy vyskočil z kabiny nákladního auta a snažil se uprchnout. Policii to na tísňovou linku okamžitě zavolal jeden ze svědků a zároveň se za pachatelem sám vydal. Podle policistů bylo slyšet, jak sám sebe nahlas povzbuzuje a dodává si odvahy. Po celou dobu se telefonicky domlouval s policií a popisoval jí, kam podezřelý směřuje. Toho policisté dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry.

Policie totožnost svědka zná, ale nezveřejnila ji. Podle mluvčího vychází z toho, že by si to muž ani nepřál. "Jeho odvaha dnes může dodat trochu odvahy nám všem," ocenil muže policejní mluvčí.

Útok na vánočních trzích

Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně najel v pondělí večer do davu nákladní vůz. Policie potvrdila smrt nejméně dvanácti lidí, dalších 48 osob je zraněno. Řidič najel do lidí úmyslně, naznačil spolkový ministr vnitra Thomas De Maiziére.

V autě byli dva muži. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý migrant z Pákistánu, píše agentura Reuters. Policie ho prý znala již delší dobu kvůli menším deliktům. Zdroj také potvrdil, že muž přebýval v berlínském uprchlickém centru v Tempelhofu.

Jeho spolujezdec byl v kabině nalezen mrtvý a není jasné, zda se na útoku jakkoliv podílel. Podle braniborského ministra vnitra to byl polský řidič kamionu, který byl zastřelen. Muži bylo 37 let a patnáct let byl řidičem kamionu. Podle dosavadních informací mezi zraněnými ani mrtvými pravděpodobně nejsou čeští občané.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 18 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy