Příběh hrdiny z Berlína: Sám se vydal za útočníkem a po telefonu navedl na jeho stopu policisty

Ondřej Houska Zahraničí Ondřej Houska, Zahraničí
20. 12. 2016 10:35
Pravděpodobného útočníka z berlínských vánočních trhů policie dopadla díky jednomu ze svědků. Pachatel po své smrtící jízdě vyskočil z kabiny nákladního auta a pokusil se utéct. Vydal se za ním ale návštěvník trhů, který zavolal na tísňovou linku. Policistům pak popisoval, kam se podezřelý vydal. Ti muže dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý přistěhovalec z Pákistánu, píše agentura Reuters.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně.
Policista před zničeným nákladním vozem, který najel do davu v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Policie zatkla pravděpodobného pachatele masakru na berlínských vánočních trzích díky jednomu z návštěvníků, který ho pronásledoval.

Podle deníku Die Welt to potvrdila přímo berlínská policie. Muž pachatele spatřil, jak utíká z místa činu. Vydal se proto za ním a pomocí telefonu naváděl na jeho stopu policisty. "Pomoc tohoto svědka nám umožnila podezřelého dopadnout," řekl mluvčí policie Winfried Wenzel.

Podezřelý po skončení své smrtící jízdy vyskočil z kabiny nákladního auta a snažil se uprchnout. Policii to na tísňovou linku okamžitě zavolal jeden ze svědků a zároveň se za pachatelem sám vydal. Podle policistů bylo slyšet, jak sám sebe nahlas povzbuzuje a dodává si odvahy. Po celou dobu se telefonicky domlouval s policií a popisoval jí, kam podezřelý směřuje. Toho policisté dopadli poté, co urazil zhruba dva kilometry.

Policie totožnost svědka zná, ale nezveřejnila ji. Podle mluvčího vychází z toho, že by si to muž ani nepřál. "Jeho odvaha dnes může dodat trochu odvahy nám všem," ocenil muže policejní mluvčí.

Útok na vánočních trzích

Na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně najel v pondělí večer do davu nákladní vůz. Policie potvrdila smrt nejméně dvanácti lidí, dalších 48 osob je zraněno. Řidič najel do lidí úmyslně, naznačil spolkový ministr vnitra Thomas De Maiziére.

V autě byli dva muži. Podle policejního zdroje je podezřelý útočník 23letý migrant z Pákistánu, píše agentura Reuters. Policie ho prý znala již delší dobu kvůli menším deliktům. Zdroj také potvrdil, že muž přebýval v berlínském uprchlickém centru v Tempelhofu.

Jeho spolujezdec byl v kabině nalezen mrtvý a není jasné, zda se na útoku jakkoliv podílel. Podle braniborského ministra vnitra to byl polský řidič kamionu, který byl zastřelen. Muži bylo 37 let a patnáct let byl řidičem kamionu. Podle dosavadních informací mezi zraněnými ani mrtvými pravděpodobně nejsou čeští občané.

Útok přichází v nejcitlivější dobu, lidé se na vánočních trzích schází, aby slavili Vánoce a připomínali si advent, říká Jiří Podivínský. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy